Klienci z UE będą  mogli odsprzedawać gry zakupione na Steam. Według francuskich mediów zostało to rozstrzygnięte przez sąd w Paryżu w dniu 17 września. Zgodnie z tą decyzją obecne warunki użytkowania Steam które nie przewidują odsprzedaży gier i naruszają prawo UE.

 

Steam operator Valve ogłosił już amerykańskim mediom, że odwoła się od orzeczenia. Rzecznik firmy powiedział na blogu Kotaku, że werdykt nie będzie miał wpływu na działalność Steam, dopóki nie zostanie podjęta ostateczna decyzja. Jeżeli orzeczenie wejdzie w życie, Valve będzie musiało albo zmienić warunki użytkowania, albo zostanie ukarane grzywną.

 

Steam oferuje gry PC do zakupu i pobrania i jest to największa platforma tego typu. Oprócz Steam, gier nie można odsprzedawać także na Epic Game Store, Origin czy GOG. Jeśli orzeczenie sądu w Paryżu zostanie potwierdzone, cały rynek gier wideo online może ulec zasadniczej zmianie. Sony i Microsoft, które obsługują konsole do gier Playstation i Xbox, również sprzedają wiele swoich gier we własnym sklepie internetowym jako wersje do pobrania.

Polityka Steam, według sądu, narusza jednolity rynek europejski, który przewiduje swobodny przepływ towarów w UE. Valve bronił się argumentując, że Steam należy uznać za ofertę subskrypcji. Jednak sąd w Paryżu nie uznał tego argumentu za przekonujący. Konto jest wymagane do korzystania ze Steam, ale nie trzeba płacić żadnych opłat.

Inne regulacje dotyczące Steam również były przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej. Komisja Europejska jest zdania, że Steam  nie powinna uniemożliwiać sprzedaży transgranicznej do innych państw członkowskich poprzez geoblokowanie. Stanowi to naruszenie zasad konkurencji UE.