Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Orange, Play, Plus, Raporty i prezentacje, Rynek, T-Mobile, Taryfy, Wydarzenia-Kwiecień 2023: Wiosenne przebudzenie Play – Internet mobilny w Polsce 5G/LTE/3G

Kwiecień 2023: Wiosenne przebudzenie Play – Internet mobilny w Polsce 5G/LTE/3G

Po zimowym letargu w końcu wkraczamy w optymistyczny, wiosenny okres. Czy równie pozytywne, jak pogoda za oknem, będą wieści z rynku Internetu mobilnego w Polsce? Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym rankingiem operatorów komórkowych w Polsce.

Kwiecień przyniósł dalsze zmiany na rynku Internetu mobilnego w Polsce. W tym miesiącu odnotowaliśmy 486 634 pomiary, z których wynika, że użytkownicy coraz chętniej korzystają z technologii 5G.

W kwietniu 2023 r. udział technologii 5G w badaniach użytkowników naszej aplikacji wyniósł 13,07%, co oznacza wzrost w porównaniu z marcem, kiedy wynosił 11,48%. Technologia 4G LTE nadal dominowała w pomiarach, stanowiąc 80,84% wszystkich wyników. Technologia WCDMA została wykorzystana przez 6,09% testujących.

Najpopularniejszymi operatorami wybieranymi przez użytkowników mobilnej aplikacji RFBENCHMARK do przeprowadzania testów byli Orange (32,93%) i Play (31,69%). Zdecydowanie mniej osób decydowało się na wykorzystanie sieci Plus (18,48%) oraz T-Mobile (16,9%) w celu wykonania pomiarów.

Снимок экрана 2023 05 15 в 08.26.20

 

Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w marcu 2023?

W marcu 2023 r. w sieci 5G Plus utrzymał pozycję lidera w prędkości pobierania danych, a Orange w prędkości wysyłania danych oraz wartości ping. W przypadku sieci 4G LTE, Orange osiągnął najwyższą średnią prędkość pobierania danych, a Play był liderem w prędkości wysyłania danych oraz wartości ping.

 

Stan Internetu mobilnego w Polsce w kwietniu 2023

Wyniki 5G

Średnia szybkość pobierania danych: Plus (148,2 Mb/s)

Plus nadal utrzymuje przewagę w szybkości pobierania danych w sieci 5G, osiągając wynik 148,2 Mb/s. Pozostali operatorzy wciąż nie są w stanie nawiązać walki o pierwsze miejsce, co potwierdza wyjątkowe wyniki Plusa w tej kategorii. T-Mobile z wynikiem 57,3 Mb/s uplasował się na drugim miejscu, pokazując jednak znaczącą różnicę w stosunku do lidera. Play, z wynikiem 56,6 Mb/s, zajął trzecie miejsce, nieznacznie tracąc do T-Mobile, podczas gdy Orange z wynikiem 53,4 Mb/s zamyka stawkę, nie osiągając wyniku powyżej 60 Mb/s.

Średnia szybkość wysyłania danych: Play (39,3 Mb/s)

Play wyróżnił się na tle konkurencji, zdobywając pierwszeństwo w kategorii szybkości wysyłania danych w sieci 5G z wynikiem 39,3 Mb/s. Mimo swojego dominującego stanowiska w szybkości pobierania, Plus musiał zadowolić się trzecim miejscem w tej kategorii, osiągając 26,2 Mb/s. T-Mobile z wynikiem 36,9 Mb/s zajął drugie miejsce, wykazując solidną jakość usług. Orange, z wynikiem 34,5 Mb/s, zamknął stawkę, nieco tracąc do T-Mobile i Play.

Najniższa wartość ping: Play (27,2 ms)

Play nie tylko wykazał się w kategorii szybkości wysyłania danych, ale także osiągnął najlepszy wynik ping w sieci 5G, z wynikiem 27,2 ms. Pozostali operatorzy, choć bliscy, nie byli w stanie przebić tego wyniku. T-Mobile z wynikiem 28,6 ms uplasował się tuż za Play, podczas gdy Orange z wynikiem 30,0 ms zajął trzecie miejsce. Plus, mimo silnych wyników w kategorii pobierania danych, w tym przypadku z wynikiem 35,5 ms znalazł się na ostatnim miejscu, co może mieć wpływ na odczuwalną jakość połączeń dla użytkowników sieci.

 

Wyniki 4G LTE

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile (42,7 Mb/s)

T-Mobile nie tylko utrzymał, ale wręcz umocnił swoje pierwsze miejsce w kategorii szybkości pobierania danych w sieci 4G, osiągając imponujące 42,7 Mb/s. To potwierdza, że niezależnie od rozwoju technologii 5G, T-Mobile nadal nie zapomina o swoich użytkownikach korzystających z 4G.

Play z wynikiem 39,1 Mb/s zajął drugie miejsce, oferując swoim klientom solidne prędkości, choć nieco niższe niż lider. Orange, choć z niewielką różnicą, musiał ustąpić Play i z wynikiem 39,0 Mb/s uplasował się na trzecim stopniu podium. Natomiast Plus, z wynikiem 33,2 Mb/s, znów znalazł się na czwartym miejscu.

Średnia szybkość wysyłania danych: Play (23,3 Mb/s)

Choć Play jest znany z mocnych wyników w sieci 5G, nie zaniedbuje sieci 4G, potwierdzając swoje liderowanie w prędkości wysyłania danych z rezultatem 23,3 Mb/s. Wyraźnie widać, że ten operator skupia się na zapewnieniu wysokiej jakości usług zarówno w przypadku pobierania, jak i wysyłania danych.

T-Mobile, mimo że nie udało mu się wyprzedzić Play, zaprezentował godny uwagi wynik 20,1 Mb/s, co umożliwiło mu zdobycie srebrnego medalu w tej kategorii. Orange, z wynikiem zaledwie nieco niższym – 19,9 Mb/s, znalazło się tuż za T-Mobile, co pokazuje, że rywalizacja o drugą pozycję była naprawdę emocjonująca.

Plus, mimo swojej dominacji w prędkości pobierania danych w sieci 5G, w kategorii szybkości wysyłania danych w sieci 4G musiał zadowolić się ostatnim miejscem z wynikiem 17,8 Mb/s.

Najniższa wartość ping: Play (30,5 ms)

Play, nie zasypiając na laurach, zademonstrował swoje możliwości w dziedzinie niskiego pingu w sieci 4G, osiągając wynik 30,5 ms. To podkreśla istotność szybkiej reakcji na komendy użytkownika, które są niezbędne dla płynnej komunikacji, a Play konsekwentnie prezentuje się mocno w tej kategorii.

Z tyłu, nieco za Playem, Orange zdobyło drugie miejsce z wynikiem 31,0 ms. Choć Orange nie udało się zdobyć pierwszeństwa, ich wynik jest solidny i dowodzi, że operator ten nie lekceważy jakości swoich usług.

Z kolei T-Mobile z wynikiem 33,0 ms uplasowało się na trzecim miejscu. Pomimo tego, że nie jest to najwyższe osiągnięcie, T-Mobile nadal dostarcza konkurencyjny ping w sieci 4G, co przekłada się na satysfakcjonujące doświadczenia użytkowników.

Na koniec listy, z wynikiem 38,9 ms, znalazł się Plus.

 

3G

Tabela wyników 5G/4G LTE/3G

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.