Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-SI wykrywająca ataki, Rosnący rynek Kubernetes, przechodzenie na DevOps – Prognozy na 2023 rok według ekspertów Veeam

SI wykrywająca ataki, Rosnący rynek Kubernetes, przechodzenie na DevOps – Prognozy na 2023 rok według ekspertów Veeam

Dave Russell, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej w Veeam

Zespoły reagowania na cyberzagrożenia będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do wykrywania ataków w czasie rzeczywistym

Zapobieganie cyberzagrożeniom oraz ich wykrywanie staje się coraz bardziej złożone, ponieważ ataki takie jak ransomware, wciąż ewoluują. Coraz więcej firm wdraża sztuczną inteligencję i mechanizmy uczenia maszynowego w biznesowej działalności, więc narzędzia te będą wykorzystywane również do ochrony przed atakami. W 2023 roku sztuczna inteligencja będzie pomagała w skuteczniejszym i szybszym wykrywaniu nieprawidłowych zachowań, umożliwiając szybkie reagowanie na incydenty. Cyberataki są jak huragan – firmy nie mogą czekać aż ucichnie, muszą działać w czasie rzeczywistym. Wykorzystując SI oraz uczenie maszynowe mogą szybko odcinać przestępców od systemu i przywracać dane oraz działalność, przy minimalnych zakłóceniach funkcjonowania środowiska.

Danny Allan, dyrektor ds. technicznych w Veeam

Tempo redukcji zatrudnienia spadnie, jednak podmioty działające w niestabilnych branżach będą zmuszone do dalszych zwolnień

Jedną z ważniejszych kwestii podczas roku 2022 była fala masowych zwolnień w firmach technologicznych, które zbyt szybko rosły podczas pandemii. Uważam, że cięcia te spowolnią w 2023 r., jednak nadal będziemy obserwować zwolnienia w przedsiębiorstwach, które zatrudniały zbyt dużo pracowników oraz tych działających na chwiejnych rynkach, jak blockchain i Web3. W przypadku firm technologicznych osiągających stabilne wyniki finansowe należy spodziewać się zwiększonego nacisku zarówno na cyberbezpieczeństwo, jak i ochronę danych oraz tworzenie kopii zapasowych. Wydatki na IT w 2023 roku będą nadal rosły. Firmy, które mają solidne fundamenty, powinny to wykorzystać, inwestując w swoją infrastrukturę i zespoły bezpieczeństwa.

Gaurav Rishi, wiceprezes ds. produktów i partnerstwa, Kasten by Veeam

Rosnący rynek Kubernetes napotka trzy bariery: ludzi, technologię i procesy

W tym roku wyzwaniem będzie luka w umiejętnościach związanych z technologią Kubernetes. W branży wprowadzanych jest jednak wiele inicjatyw i platform edukacyjnych, które mają za zadanie zmniejszać tę lukę. Konferencja KubeCon 2022 pokazała, że ekosystem i zainteresowanie nim wciąż rośnie. Wyzwanie będzie stanowiła obsługa nowego oprogramowania i narzędzi. Potrzebne będzie upraszczanie i automatyzacja operacji. W sprostaniu tym wyzwaniom pomoże firmom korzystanie z narzędzi stworzonych specjalnie dla chmury. Po stronie procesów, firmy staną przed wyzwaniem określenia jasnego podejścia do wdrożenia środowiska Kubernetes. W eliminowaniu tych barier ważne będą DevSecOps i wdrażanie najlepszych praktyk, aby wzmacniać platformę i zespoły CloudOps. Chociaż są to wciąż nowe dla firm rozwiązania, skuteczna i rosnąca społeczność chmurowa umożliwi rozwój rynku.

 

Bezpieczeństwo danych w wymagającym środowisku

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na świecie powstało ponad tysiąc technologicznych jednorożców. Jednak tylko 200 takich firm działa na rynkach publicznych. W 2023 roku należy spodziewać się przywiązywania większej wagi do szukania wiarygodnych partnerów i sprzedawców oraz skupiania się na inwestycjach w solidne, sprawdzone rozwiązania. Rośnie liczba ataków ransomware, niepokój budzi też niestabilność globalnego łańcucha dostaw. W związku z istniejącą luką kompetencyjną w zakresie cyberbezpieczeństwa firmy będą potrzebowały wdrażać mechanizmy ochrony danych na wczesnym etapie ich cyklu życia. Egzekwowanie najlepszych praktyk operacyjnych (np. definiowanie parametru RPO, czyli określanie, ile danych może być utraconych w przypadku katastrofy), unikanie ryzykownych wdrożeń (np. bez włączonej gwarancji niezmienności danych) oraz stosowanie zasad policy as code lepiej zabezpieczy coraz bardziej popularne aplikacje chmurowe.

Michael Cade, starszy globalny technolog Kasten w Veeam

Wraz z potrzebą zapewnienia większej ochrony w zakresie przechowywania danych administratorzy systemów będą rozwijali swoje umiejętności

Wraz ze wzrostem popularności środowiska Kubernetes rośnie świadomość i zainteresowanie nowymi możliwościami otwierającymi się w przestrzeni pamięci masowych i kopii zapasowych. Ponad 60% uczestników konferencji KubeCon to nowe osoby w branży – to pokazuje, że ewoluuje przestrzeń funkcjonowania administratorów systemów i osób odpowiedzialnych za operacyjną działalność środowisk IT. Należy spodziewać się rozwoju zespołów inżynierów platform, ponieważ dane przechowywane w Kubernetes będą musiały być odpowiednio chronione. Edukacja nadal będzie ważna, zaś rozwijające się warsztaty i programy szkoleniowe pomogą wypełnić lukę w umiejętnościach.

 

Nadchodząca recesja zmusi firmy do przejścia na DevOps i automatyzację

Konferencje KubeCon i VMware Explore z 2022 roku pokazały, że rola administratorów systemowych ewoluuje. Ważne staje się środowisko Kubernetes, platformy chmurowe i wirtualizacja, a także powiązane technologie takie jak Linux, CI/CD, infrastruktura jako kod i zarządzanie konfiguracją. Wraz ze spowolnieniem gospodarczym liderzy branży będą musieli myśleć o automatyzacji i przechodzeniu na metodologię DevOps. Eksperci będą musieli zwiększać zakres pracy przy dużo mniejszym nakładzie, co będzie wymagało znacznie większej automatyzacji ich działań.

 

Priorytety bezpieczeństwa zmienią się na korzyść DevOps, backupu danych i zarządzania nimi

W ciągu ostatnich kilku lat w obszarze DevOps brakowało działalności edukacyjnej w zakresie korzystania z nowych platform. W tym roku zespoły zostaną zredukowane i pojawi się potrzeba usprawnienia procesów, najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Istotne będzie także tworzenie kopii zapasowych danych i zarządzanie nimi. Elementy te dotąd znajdowały się na końcu listy priorytetów, ale to będzie się zmieniało wraz ze wzrostem stopnia wykorzystywania danych oraz koniecznością zapewnienia mobilności aplikacji i zasobów. Ludzie będą musieli być bardziej wydajni przy korzystaniu z konkretnych rozwiązań, aby zoptymalizować wyniki. Koszty związane z obsługą środowisk wielochmurowych nadal będą rosły, problemem stanie się też obszar DevSecOps. Wraz z ewolucją systemów firmy będą musiały zmierzyć się z koniecznością nauki i obsługi nowego oprogramowania oraz narzędzi.

 Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.