Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Co drugi Polak obawia się o swoje mieszkanie podczas wyjazdu – Badanie Netatmo

Co drugi Polak obawia się o swoje mieszkanie podczas wyjazdu – Badanie Netatmo

Ponad 50% Polaków obawia się o swoje mieszkanie podczas urlopowej nieobecności. W badaniu przeprowadzonym dla Netatmoprzez SW Research, najczęściej wskazywanymi zagrożeniami są włamania, zalania oraz pożar. Pomimo tak dużego poziomu niepewności, tylko niecała ¼  badanych wyposażyła dom w system alarmowy.

 

Wakacyjny niepokój

Według badania Netatmo ponad połowa Polaków ma obawy przed pozostawieniem pustego mieszkania na czas wyjazdu. ¾ z nich wskazuje, że w największym stopniu niepokoi ich to podczas letnich wakacji. Wtedy domownicy wybierają się na najdłuższe wycieczki, przez co domy są bardziej narażone na potencjalne zagrożenie. Krótsze wyjazdy również napawają Polaków niepokojem. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo dwa terminy – zwykłe weekendy oraz długi weekend majowy (17%). Święta Bożego Narodzenia są za to są stresującym okresem dla 16% respondentów.

Badanie Netatmo wykres 1

 

Jakie zagrożenia czyhają na mieszkanie?

Najwięcej badanych – 79% – wskazuje włamania. Spowodowane jest to, między innymi, brakiem kontroli nad tym co dzieje się pod nieobecność mieszkańców. Te obawy są również uzasadnione liczbą incydentów. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji – w 2021 roku odnotowano w Polsce ponad 71,6 tys. kradzieży z włamaniem. Na drugim miejscu w rankingu potencjalnych niechcianych zdarzeń znajduje pożar. Tego zagrożenia podczas nieobecności obawia się ponad 60% Polaków. Nie bez powodu. Według danych KGPSP tylko w pierwszych 4 miesiącach bieżącego roku w obiektach mieszkalnych wybuchło ponad 15 tysięcy pożarów. Dodatkowo połowa badanych martwi się zalaniem mieszkania, a 42% wpływem klęsk żywiołowych.

Badanie Netatmo wykres 2

 

Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo domu?

Pomimo wysokiego poziomu obaw o włamanie, tylko jeden na czterech Polaków decyduje się na montaż systemu bezpieczeństwa. Ci którzy to zrobili, w zdecydowanej większości (74%) uważają, że ich dom jest wystarczająco dobrze zabezpieczony. Uwagę Polaków przykuwają inteligentne urządzenia. 55% badanych, którzy posiadają zabezpieczenia mieszkania, uzupełnia je o smart rozwiązania.

 

„Wzbogacanie systemu o nowe, inteligentne urządzenia pozwala tworzyć coraz bardziej zaawansowane scenariusze pomagające zabezpieczyć dom przed wieloma zagrożeniami. Użytkownicy wyraźnie doceniają takie rozwiązania. 85% badanych posiadających już co najmniej jedno smart urządzenie, jest zdecydowana na zakup kolejnego. Taka liczba pokazuje, że smart home ma realny wpływ na poprawę komfortu życia. Zdecydowanie jest to odczuwalne również podczas wakacji, kiedy domownicy mogą spokojnie odpoczywać, a system pracuje bez przerwy zapewniając bezpieczeństwo” – komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji NetatmoZostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.