Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, Rynek, Taryfy komórkowe-Fałszywe SMS-y Premium – kolejny zatrzymany

Fałszywe SMS-y Premium – kolejny zatrzymany

W śledztwie przeciwko grupie przestępczej dokonujacej oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium zatrzymano kolejnego podejrzanego. 24-latek wyłudził ponad 1 mln 300 tys. złotych. W toczącym się postępowaniu ustalono około 250 tys. numerów, z których osoby poszkodowane z całej Polski wykonywały tego typu połączenia.

Gigantyczne oszustwo. 200 tys. osób oszukanych przez fałszywe SMS-y

Przypominamy, że policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego KWP w Krakowie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu śledztwo przeciwko grupie przestępczej dokonującej oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium. Przestępcom udało się wyłudzić nawet 3 mln złotych dzięki podstępnej metodzie polegającej na wysyłaniu przypadkowym osobom fałszywych wiadomości SMS.

W toczącym się postępowaniu ustalono około 250 tys. numerów, z których osoby poszkodowane z całej Polski wykonywały tego typu połączenia. Wyłudzenia na ich szkodę sięgają milionów złotych. W tej sprawie policjanci wykonywali czynności w wielu miejscach w Polsce ( m.in. Biały Dunajec, Toruń, Warszawa, Gdańsk) przeprowadzając tam szereg przeszukań i doprowadzając do zatrzymania kolejnych osób. Do tej pory w tym postępowaniu 10 sprawców usłyszało zarzuty.

Osoby które dawały się nabrać na ten przekręt musiały jedynie odesłać zwrotnego SMS-a za 30,75 zł. Sprawca wyłudzał także pieniądze poprzez SMS-y na pomoc w budowie placu zabaw dla dzieci (co również nie polegało na prawdzie). W sumie wyłudził prawie 1 mln 315 tys. złotych.

Kilka dni temu 24-latek usłyszał zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 KK). Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. 15 listopada decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

źródło: Policja

KanAutor |2017-11-21T18:18:13+01:0021 listopada 2017 18:18|Kategorie: Bezpieczeństwo, Newsy, Operatorzy, Rynek, Taryfy komórkowe|Tagi: , , |12 komentarzy

12 komentarzy

 1. wlo 21 listopada 2017 w 19:15 - Odpowiedz

  I znowu… Grozi mu do 10 lat. A ile sąd zasądzi? 2 lata w zawieszeniu – jak będzie z złym humorze? A może by co do grosza oddał zrabowane pieniądze i jako nauczkę nawiązkę na cel charytatywny? Nie ma już? Niech w kamieniołomie po 12 godzin zapieprza pod nadzorem strażnika!

 2. wlo 21 listopada 2017 w 19:38 - Odpowiedz

  Swoją drogą, fajnie by było, gdyby policja i prokuratura chciała przyjmować zgłoszenia nawet w przypadku gdy odbiorca takiej fałszywej wiadomości zorientuje się, ze to oszustwo. Ja osobiście kilka razy próbowałem dokonać takiego zgłoszenia i zawsze wykpiwali się stwierdzeniem, ze przecież nie dałem się oszukać… 😉 Takie państwo…

  • wlo 21 listopada 2017 w 19:42 - Odpowiedz

   Podobnie zresztą jest z tymi wszystkimi Centralnymi Ewidencjami Działalności Różnorakiej 😉 Jest rodzinka żerująca na nieświadomości młodych przedsiębiorców i rozsyła takie pisma z gotowym przelewem. W 3 dni od rejestracji firmy przychodzi list z informacją, ze bez opłaty, firma nie będzie figurować w ewidencji itp. bzdury. Tak samo – policja twierdzi, ze jeśli nie dałeś się oszukać, nie ma szkody, nie ma za co ścigać…

  • pabloki 21 listopada 2017 w 20:45 - Odpowiedz

   To prawda. Nie ma podstaw jeśli nie dałes sie oszukać. Usiłowanie ciężko udowodnić , nie wystarczy że powiesz że mogłeś dac sie nabrać.

 3. pabloki 21 listopada 2017 w 20:43 - Odpowiedz

  250000 osób pokrzywdzonych. Czasu na ich przesłuchanie jako świadków nie starczy.

 4. kowtow 21 listopada 2017 w 21:07 - Odpowiedz

  Czyli 250 000 debili mamy w Polsce Brawo

 5. Barry 21 listopada 2017 w 23:45 - Odpowiedz

  Wyrok odsiadki jest a gdzie wyrok nakazujący oddać oszukanym pieniądze? Czemu prezes firmy telekomunikacyjnej nie idzie siedzieć z oszustem? Myślicie że zarząd nie wie o takich firmach które wysyłają do klientów takie smsy? Ktoś podpisał umowę o współpracy. Dział obsługi pierwszy się dowiaduje od klientów o dziwnych opłatach za smsy premium. Klient jest jak bateryjka w matrixie ma tylko przynosić zysk.

  • wlo 22 listopada 2017 w 08:25 - Odpowiedz

   Nie wiedzą. Kiedyś próbowałem dotrzeć do takiego bandyty i podać policji na widelcu… Niestety operatorzy sprzedają usługę z numerem jednej firmie, która następnie kolejnym odsprzedaje. Jak głęboko to sięga – nie wiadomo. Ale fakt, konkretny numer należy do konkretnego złodzieja który podpisuje umowę z operatorami.

  • wlo 22 listopada 2017 w 08:30 - Odpowiedz

   Jeszcze dodam… Ten pierwszy esemes wcale nie przychodzi z numeru premium! Obecnie te esemesy przychodzą z bramek esemesowych, gdzie dowolnego nadawcę można wpisać, z poczty – tak – e-mail2smsm się sprawdza tutaj doskonale.
   Jeśłi więc ktoś dostaje wiadomość z numeru operatora, że ma coś aktywowane i żeby nie płacić trzeba zablokować wysyłając wiadomość… Zacznijcie edukować społeczeństwo jeśli macie z tym problem. Albo może do polityki się zapiszcie i stwórzcie prawo które będzie takich bandytów sprawiedliwie karać?

  • Barry 22 listopada 2017 w 08:49 - Odpowiedz

   No to rozwiązanie jest proste, wszystkie numery premium są domyślnie zablokowane. Chcesz korzystać do sobie odblokowujesz kodem ussd. Ale wiemy że to się operatorowi nie będzie opłacało bo rozliczają się pół na pół z dostawcą usługi premium. Po kilku zgłoszeniach od klientów operator powinien blokować usługę premium do wyjaśnienia. Przecież operator ma wgląd w smsy klienta. Tylko trzeba to chcieć zrobić.

 6. hitman 22 listopada 2017 w 09:33 - Odpowiedz

  Jest coś takiego u Operatora jak blokada Premium Rate. Na żądanie abonenta Operator włącza usługi blokady

  • wlo 22 listopada 2017 w 16:04 - Odpowiedz

   Problem w tym, że bardzo wiele podstawowych usług i promocji aktywuje się esemesami na (darmowe) numery premium.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.