Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek-Black Friday – czyli zakupowy piątek dla e-sklepów

Black Friday – czyli zakupowy piątek dla e-sklepów

W Black Friday w 2016 roku e-sklepy odwiedził co piąty polski internauta. Na strony internetowe sklepów zajrzało wówczas o 1 mln (29 proc.) więcej użytkowników sieci niż średnio w pozostałe dni miesiąca. Zobacz więcej w najnowszej analizie Gemiusa.

Black Friday w listopadzie 2016 roku wyraźnie podniósł wyniki odwiedzalności e-sklepów w Polsce. Podczas czarnego piątku (25.11) strony WWW sklepów internetowych odwiedziło 5,3 mln osób (20 proc. internautów) (źródło: badanie Gemius/PBI). Zdecydowanie mniej użytkowników sieci, bo 4,7 mln (18 proc.), przyciągnął Cyber Monday (28.11). Jeszcze mniejszym zainteresowaniem e-sklepy cieszyły się w Dniu Darmowej Dostawy (29.11) ─ 4,1 mln odwiedzających (16 proc.), czyli tyle, ile średnio codziennie w listopadzie zeszłego roku.

E-commerce świętuje inaczej

Biorąc pod uwagę popularność serwisów e-commerce ogółem, czyli nie tylko e-sklepów, ale także platform zakupów grupowych, serwisów aukcyjnych czy porównywarek cen i opinii, wyniki odwiedzalności całej branży e-commerce w listopadzie kształtują się nieco inaczej. W tym przypadku dniem, w którym najwięcej użytkowników sieci odwiedziło strony internetowe z branży e-commerce w skali całego miesiąca, był poniedziałek 14 listopada. Tego dnia zasięg zakupowych stron WWW w polskiej sieci wyniósł 30 proc. (ponad 7,5 mln użytkowników sieci). I choć Black Friday oraz Cyber Monday również mogą się pochwalić wysoką liczbą odwiedzających, to dla serwisów e-commerce widoczna jest odwrotna tendencja niż dla e-sklepów. W tym przypadku to jednak Cyber Monday przyciągnął więcej zainteresowanych (7,5 mln użytkowników, 29 proc. internautów) niż Black Friday (7,4 mln, 28 proc.). W Dniu Darmowej Dostawy serwisy e-commerce odwiedziło 6,9 mln użytkowników sieci (26 proc.).

─ Badanie Gemius/PBI potwierdza, że w 2016 roku w czarny piątek ruch w serwisach e-commerce był o około 20-25 proc. większy niż w inne piątki w tym okresie ─ zauważa Emil Pawłowski, ekspert Gemiusa. ─ Widać, że promocje przygotowane na ten dzień mają wpływ na zachowania konsumentów. Nie oznacza to jednak, że czarny piątek jest czymś, co Polacy postrzegają w sposób wyjątkowy. Polscy konsumenci traktują promocje czarnego piątku jak wszystkie inne okazje cenowe w roku. Aby powtórzyć skalę zjawiska zza oceanu, brakuje w Polsce Święta Dziękczynienia. Brak wolnego od handlu dnia na miesiąc przed gwiazdką powoduje, że promocje nie trafiają w rytm zakupowy Polaków. Może dlatego właśnie w tym roku na przykład sklep RTV Euro AGD promuje czarny tydzień, a nie czarny piątek ─ dodaje ekspert.

W listopadzie 2016 roku na strony internetowe z e-handlem ogółem zajrzało 23,1 mln internautów (87,3 proc.). Firma Gemius poddała analizie dane z listopada 2016 roku zebrane wśród polskich internautów w wieku 7 – 75 lat.

źródło: Gemius

Kan

Autor |2017-11-22T02:19:53+01:0022 listopada 2017 02:19|Kategorie: e-Handel, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.