Jesteś tutaj:-, Inne, Microsoft, Newsy, Tablety-Mokes atakuje komputery z systemem Linux oraz Windows

Mokes atakuje komputery z systemem Linux oraz Windows

Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali nową rodzinę wieloplatformowych szkodliwych programów – Mokes. Trojany atakują komputery z systemem Linux oraz Windows, a ich głównym zadaniem jest przechwytywanie znaków wprowadzanych z klawiatury, wykonywanie zrzutów ekranu, a także szpiegowanie przy użyciu kamer i mikrofonów podłączonych do zainfekowanych urządzeń. Wykradzione informacje są przesyłane do serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców.


Wykryta przez analityków z Kaspersky Lab rodzina Mokes została zaprojektowana jako zestaw wieloplatformowych szkodliwych programów służących do monitorowania ofiar.

Wersja dla systemu Linux posiada możliwość rejestrowania wszystkich znaków, które użytkownik zainfekowanego komputera wpisuje z klawiatury, przechwytywania dźwięku przy użyciu wbudowanego lub podłączonego mikrofonu oraz wykonywania zrzutów ekranu. Po pierwszym uruchomieniu szkodnik zapewnia sobie aktywację wraz z każdym startem systemu i łączy się z serwerem kontrolowanym przez atakujących. Następnie trojan podejmuje próbę uruchomienia swoich funkcji szpiegujących i regularnie wysyła zgromadzone dane do sterujących nim cyberprzestępców.

Wariant dla systemu Windows posiada identyczną funkcjonalność, jednak dodatkowo wyposażony jest w funkcję pozwalającą na przechwytywanie obrazu z kamery podłączonej do zainfekowanego komputera (np. wbudowana kamera internetowa).

Wśród wielu użytkowników systemu Linux panuje przekonanie, że system ten jest wolny od zagrożeń. Niestety nie jest to prawda i chociaż szkodliwych programów dla tej platformy jest niewiele w porównaniu z systemem Windows, to nasze nowe odkrycie jasno pokazuje, że cyberprzestępcy nie zapomnieli o Linuksie. Ponadto, ze względu na fakt, że trojany Mokes mają charakter zagrożeń wieloplatformowych, możemy oczekiwać pojawienia się kolejnych przedstawicieli tej rodziny, np. dla systemu OS X” – powiedział Stefan Ortloff, badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają omawiane szkodliwe programy jako Backdoor.Linux.Mokes oraz Backdoor.Win32.Mokes. Szczegóły techniczne dotyczące szkodliwych programów z rodziny Mokes są dostępne w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab: http://r.kaspersky.pl/Ut2in.

źródło: Kaspersky Lab

Kan

Autor |2016-02-05T06:45:43+01:005 lutego 2016 06:45|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Microsoft, Newsy, Tablety|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. aer 5 lutego 2016 w 06:44 - Odpowiedz

  srają muchy będzie wiosna, ciekawe jak trojan na linuxie uzyska pozwolenie na pobyt?
  Sprzedawcy antywirusów strasza by sprzedawać swoje dziurawa antywirusy … tyle w tym prawdy co w demonstracjach KOD i tvn

  • Blom 5 lutego 2016 w 12:44 - Odpowiedz

   Wcale bym sie nie zdziwił gdyby tego „wirusa” wyprodukowało samo laboratorium Kasperskiego, żeby sprzedać ten dziadowski antywirus.

 2. marcin 5 lutego 2016 w 06:51 - Odpowiedz

  Na tego typu ataki to spyshelter lub zemana. I tyle w temacie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.