W dniu dzisiejszym firma Sophos zaprezentowała na World raport dotyczący zagrożeń na urządzenia mobilne.

Główne wnioski mówią między innymi o tym, że:

  • do tej pory centra badawcze Sophos skatalogowały 650 tys. unikalnych wirusów dedykowanych jedynie urządzeniom mobilnym z systemem operacyjnym Android
  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zagrożeń dla urządzeń mobilnych wzrosła aż sześciokrotnie
  • w Rosji, Austrii i Szwecji liczba nowych wirusów mobilnych przewyższa tą tworzonych dla komputerów stacjonarnych


Raport Sophos o Zagrożeniach dedykowanych urządzeniom mobilnym

W tym roku mija dziesięć lat od pojawienia się pierwszych wirusów i złośliwego oprogramowania dla telefonów komórkowych. Ogromna popularność urządzeń mobilnych i ich obecność w wielu dziedzinach codziennego życia sprawiły, że w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano znaczący wzrost aktywności cyberprzestępców
i zwiększenie liczby ataków na te urządzenia.

Nieuregulowany Google Play.

Wirusy mobilne mutują i staja się coraz bardziej złośliwe

Z przedstawionego na kongresie Mobile World Congress 2014 w Barcelonie raportu Sophos wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zagrożeń dla urządzeń mobilnych wzrosła aż sześciokrotnie. To najszybciej rozwijający się segment działań cyberterrorystów. Badania pokazały, że w Rosji, Austrii i Szwecji liczba nowych wirusów mobilnych przewyższa tą tworzonych dla komputerów stacjonarnych. W Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zagrożenia mobilne stanowią połowę opisanych wirusów.

Przedstawiony raport zawiera także szczegółowy katalog rodzajów złośliwego oprogramowania, schematy typowych działań hackerskich i przykładowe korzyści jakie mogą oni czerpać kosztem zarażonych urządzeń prywatnych. Pozytywną konkluzją raportu jest dziesięć zaleceń wydatnie poprawiających poziom bezpieczeństwa urządzeń mobilnych i przechowywanych na nich danych. Kopia raportu dostępna jest do wglądu na sophos.com/mobilethreatreport.

Sophos Mobile Control i kwestia bezpieczeństwa danych

Sophos Mobile Control współpracując z najnowszymi i najpopularniejszymi platformami mobilnymi umożliwia użytkownikom korzystanie nowoczesnych telefonów komórkowych i tabletów przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa wrażliwych danych przedsiębiorstwa. Rozwiązanie zabezpiecza, monitoruje i kontroluje wszystkie należące do firmowej floty urządzenia za pomocą konsoli opartej o przeglądarkę internetową.
Panel kontroli umożliwia między innymi bezpieczny dostęp do poczty elektronicznej, kontrolę instalowanych aplikacji, monitorowanie oraz pełny reset danych zgubionych lub skradzionych urządzeń. Co ważne kompleksowe zarzadzanie bezpieczeństwem urządzeń odbywa się z jednej konsoli, niezależnie od jego systemu operacyjnego, dostawcy usług, sieci, czy lokalizacji.

źródło: Sophos

Kan