Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Internet, Konkurs, Newsy, Operatorzy, Rozrywka, Rynek, Top30, Top7-Bezpieczeństwo FaceApp – wyniki analizy CERT NASK

Bezpieczeństwo FaceApp – wyniki analizy CERT NASK

Zgodnie z zapowiedzią ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego zespół CERT NASK przeanalizował jedną z najpopularniejszych w ostatnim czasie aplikacji mobilnych do przerabianie zdjęć. Cel? Sprawdzenie, czy umożliwia „kradzież” danych. Znamy wyniki tej analizy.

– Zadaniem CERT NASK było sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji, m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zgodnie z obietnicą publikujemy wyniki ich analizy – dodaje szef MC.

Analiza 1: bezpieczeństwo informacji

Eksperci CERT NASK do swoich badań wykorzystali aplikację w wersji 3.4.9.1. Następnie uruchomili ją w specjalnie przygotowanym do tego środowisku. Podczas użytkowania monitorowali jej zachowanie oraz nagrywali generowany ruch sieciowy. Równolegle posługiwali się specjalistycznymi technikami statycznej analizy kodu aplikacji, aby upewnić się, że ich obserwacje są prawdziwe.

W opisie swoich działań eksperci wyjaśniają jak chronić swoją prywatność oraz co się (nie) stanie, jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie kontrowersyjnej aplikacji.

W swojej analizie specjaliści CERT Polska opisują m.in. serwery i usługi, do których kierowany jest wychodzący z aplikacji ruch sieciowy.

– Żaden z przeanalizowanych strumieni danych nie wygenerował nieuzasadnionego ruchu sieciowego ani nie był wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem. Ponadto, analiza potwierdziła, że aplikacja nie przesyła samowolnie lokalnych plików lub zdjęć z galerii. Do chmury trafiają wyłącznie zdjęcia, które zostały ręcznie wskazane przez użytkownika aplikacji – stwierdzili eksperci CERT Polska.

Analiza 2: ochrona prywatności

Znamy też wyniki drugiej, zapowiedzianej przez ministra cyfryzacji, analizy. Przeprowadził ją Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Jej celem było sprawdzenie aplikacji pod kątem ochrony prywatności użytkowników. Efektem tej analizy jest pismo ministra cyfryzacji do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W swoim wystąpieniu szef MC zwraca uwagę na m.in. konieczność zapewnienia przez tego typu aplikacje ich zgodności z przepisami RODO, które wymaga, by wszelkie informacje i wszelkie komunikaty związane z przetwarzaniem danych osobowych były łatwo dostępne i zrozumiałe oraz sformułowane jasnym i prostym językiem.

Źródło:
ministerstwo Cyfryzacji


1 komenarz

  1. Navirec 24 lipca 2019 w 02:50 - Odpowiedz

    Użytkownicy boją się aplikacji FaceApp. Odinstalowują i spokojnie idą spać.
    Budząc się rano przypominają sobie, że mają konto na Instagramie, Fb a Google ma dostęp do wszystkich danych, bo nie czytali regulaminów kont i innych aplikacji 😀 Obecnie prawie każdy posiada smartfona… i chcąc korzystać z „podstawowych” aplikacji godzi się na przetwarzanie swoich danych. To obecnie duża waluta 😉

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.