W modelu Ulefone X postawiono na wysoką wydajność.  Zapewnia ją ośmiordzeniowy 64 bit. procesor MT6763, który składa się z ośmiu rdzeni o częstotliwości taktowania 2.0GHz, zbudowanych w oparciu o architekturę ARM Cortex-A53. Nad grafiką czuwa dwurdzeniowy układ ARM Mali-G71 MP2 oraz 4-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM. Dużym plusem jest aż pamięć wewnętrzna 64 GB (dla użytkownika przeznaczono 51 GB), przy czym za pośrednictwem slotu microSD możliwa jest jej rozbudowa nawet o 256 GB. Całość działa zaskakująco płynnie, toteż sklep z aplikacjami Google Play stoi otworem przed potencjalnym nabywcą. Popularna aplikacja AnTuTu wycisnęła ze smartfona prawie 84 tys. punktów, co jest na dziś wynikiem raczej średnim. Przewijanie ekranów na pulpicie głównym, jak i praca na podstawowych aplikacjach nie powoduje żadnych przycięć i skoków w działaniu smartfona. Niestety, podczas zaawansowanych gier, lub używania nawigacji da się odczuć delikatne przycięcia i nagrzewanie się obudowy.

Smartfon działa na Androidzie w wersji 8.1 Oreo. System dostępny jest z nakładką, która dostępna jest po przesunięciu palcem po ekranie w górę. Strukturą przypomina ona MIUI – wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie. Producent ograniczył swoje dodatki do minimum, co wyszło wyłącznie na korzyść. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu. Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany. Szkoda natomiast, że wszystkie dodane przez producenta aplikacje i specjalne ustawienia nie doczekały się tłumaczenia na język polski. Spolszczenie obejmuje ok. 80% systemu, lecz nie utrudnia to w żaden sposób korzystania z urządzenia. Być może zmieni się to w kolejnych aktualizacjach oprogramowania.

Pomimo upychania do współczesnych smartfonów coraz większej ilości różnych funkcji, łączność jest nadal elementem pierwszoplanowym (a przynajmniej powinna być), przy wyborze telefonu. Co zatem mamy tutaj? Jako terminal, Ulefone X nie zaskakuje na tle konkurencji. W smartfonie chińskiego producenta znajdziemy standardowe moduły: 4G/ LTE Cat 7 (100 Mbit/s / 300 Mbit/s), WiFi: 802.11a/b/g/n, w standardzie Dual band (2.4G/5G), Bluetooth 4.0 oraz GPS, wspomagany przez A-GPS + GLONASS. Transmisja danych działa bez zarzutu. Czułość modułu Wi-Fi jest na średnim poziomie.

Jeżeli chodzi o GPS, to nie było z tym problemu i odbiornik pracował stabilnie. Jednak dokładność pomiaru rzędu 3-4 m, sprawia, że musimy trochę uważać, przy korzystaniu z nawigacji w miastach, gdy potrzebujemy szybkich decyzji dla zmiany kierunku jazdy.