Bluboo S8 oferuje standardowy w swojej klasie wachlarz rozwiązań komunikacyjnych, w tym moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi, Bluetooth 4.0 z protokołem A2DP, odbiornik GPS z A-GPS, a także modem czwartej generacji, z szybką transmisję danych w standardzie – LTE Cat 6 (50 Mbit/s / 300 Mbit/s).

DSCF5024

Bluboo S8

Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n, jednak podczas naszych testów nie zawsze dawało powody do zadowolenia. Czasem z trudnością nawiązywało połączenie z routerami, a do tego bywało, zdarzało się, że zrywał połączenie. Nawigacja w urządzeniach z Androidem, to funkcjonalność, na którą ze względu na darmowe Mapy Google, zwraca uwagę wielu użytkowników współczesnych smartfonów. Dlatego zawsze bacznie zwracamy uwagę jak działa GPS / A-GPS w testowanym sprzęcie. W przypadku Bluboo S8, na czystym (po wyłączeniu/włączeniu) telefonie nasze miejsce zlokalizowaliśmy po minucie. Podczas testu, jednak nie było problemu ze stabilnością połączenia, bez wsparcia dla sieci komórkowych (A-GPS) i dotarcia do celu.

Bluboo S8 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 7.0 Nougat. System został w całości przykryty autorskim interfejsem użytkownika. Nie wszystko jednak, z optymalizacją poszło tak dobrze, jak można by było oczekiwać i bywa, że menu Androida potrafiło, podczas testów na chwilę się zawiesić, a nawet zrestartować system. Mam nadzieję, że producent poprawi tę funkcję, przy okazji kolejnych aktualizacji oprogramowania. Nakładka graficzna chińskiego producenta, sprawia, że wszystkie skróty aplikacji wyświetlane są na głównym pulpicie. Niestety i tutaj kolejny minus dla testowanego urządzenia, większość systemu nie jest spolszczona. A do tego pojawiają się liczne błędy w komunikatach, co przeciętnemu użytkownikowi może bardzo to doskwierać.   Producent ograniczył swoje dodatki do minimum, co wyszło wyłącznie na korzyść. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu. W urządzeniu zainstalowano system zabezpieczeń 360 Security, który ma za zadanie chronić użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem, a także zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa plików przechowywanych na smartfonie..

Bluboo S8 został wyposażony w ośmiordzeniowy układ MediaTek MT6750T, w którego skład wchodzą cztery rdzenie Cortex A53 o taktowaniu 1,5 GHz, cztery rdzenie Cortex A53 pracujące z częstotliwością 1 GHz oraz układ graficzny Mali-T860 MP2. Za płynną pracę systemu operacyjnego Android 7.0 Nougat odpowiada 3 GB pamięci RAM. Na pliki użytkownika przeznaczono 32 GB pamięci wewnętrznej. Można ją rozszerzyć za pomocą karty pamięci MicroSD o pojemności do 256 GB. Potencjalny nabywca jednak nie może liczyć na płynną pracę systemu Google Android, tzw. „zwiechy” to codzienność, a bezproblemowe uruchomienie zaawansowanych tytułów dostępnych w Google Play, to tylko pobożne życzenie.  A to oznacza, że telefon może służyć, tylko sporadycznie i to dla mniej pamięciożernych tytułów, do okazjonalnego pogrania w gry. Minusem też jest odczuwalna ilość ciepła, jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu.

A jak smartfon wypadł w naszych testach pracy pod dużym obciążeniem.  Aplikacja porównująca wydajność tabletów i smartfonów z systemem Android, AnTuTu Benchmark, pokazała wynik ponad 53 tys. punktów, co jest średnim wynikiem.

Oto wyniki popularnych benchmarków: