Po rozpakowaniu i podłączeniu tunera do telewizora, przyszedł czas na jego uruchomienie. Podłączenie dekodera nie sprawi specjalnego problemu dla średnio rozgarniętej osoby i jestem pewien, że również z „konfiguracją” każdy spokojnie sobie poradzi.

DSCF4796

Po pierwszym uruchomieniu pojawi się ekran wyszukiwania kanałów, na którym możemy wybrać język OSD, kraj oraz decydujemy, czy szukamy tylko kanałów darmowych, czy również płatnych (dekoder ich nie obsługuje, więc skupmy się na darmowych). Pierwszym oknem, jakie nam się ukaże, jest menu pierwszej konfiguracji. Nie jest ono nadmiernie rozbudowane, ale zawiera wszystkie niezbędne ustawienia zapewniające natychmiastową gotowość urządzenia do pracy. Menu główne zawieraj sześć pozycji:

  1. edycja list kanałów
  2. instalacja
  3. ustawienia systemowe
  4. narzędzia
  5. rozrywka
  6. ustawienia nagrywania

 

Menu instalacja służy do ustawienia parametrów instalacji antenowej oraz do wyszukiwania kanałów telewizji naziemnej.  W tym menu możemy wyszukać kanały automatycznie – odbiornik przeszukuje tylko częstotliwość po częstotliwości zgodnie z zapisaną listą dvb-t. Listy tej nie można edytować w oddzielnym menu. Dostępne są dwie opcje wyszukiwania ręcznego. Należy wybrać właściwą w zależności od tego czy znamy kanał, czy częstotliwość, z której nadawany jest szukany kanał.

Po ukończeniu wyszukiwania od razu włączany jest pierwszy kanał występujący na liście i możemy zacząć oglądanie. Warto wspomnieć, iż jest to bardzo komfortowe oglądanie, ponieważ mamy dostęp do EPG. Jeżeli naciśniemy jeszcze raz przycisk INFO, to otworzy się nam okno ze szczegółowym  opisem aktualnie nadawanego programu. Kolejne naciśnięcie przycisku INFO, przenosi nas do okna ze szczegółowym opisem wybranej pozycji programowej.  Trzykrotne naciśnięcie wyświetla pełne tygodniowe informacje o programie.

Konfiguracja PVR pozwala dostosować preferencje dotyczące nagrywania na zewnętrznej pamięci USB. W pierwszej opcji decydujemy, czy chcemy korzystać z trybu przesunięcia czasowego (TimeShift) czy nie. Tryb ten pozwala na wstrzymanie bieżącego przekazu w dowolnym momencie poprzez naciśnięcie przycisku PAUSE i kontynuowanie po dowolnej przerwie po naciśnięciu przycisku PLAY. Kolejna opcja pozwala na włączenie lub wyłączenie możliwości zapisania bufora danych zgromadzonych przez TimeShift. Oznacza to, że po naciśnięciu przycisku REC nagrana zostanie zawartość bufora i nagranie będzie kontynuowane. Domyślnie opcja ta jest wyłączona, co oznacza, że po naciśnięciu przycisku REC odbiornik zacznie nagrywać od chwili, naciśnięcia przycisku. Można określić jeszcze typ nagrywanych plików. Nagrywanie wszystkich danych w formacie TS (transport stream) albo w wersji okrojonej tylko domyślny dźwięk i wideo w formacie PS (program stream). Zalecamy korzystanie z formatu TS, w którym nagrane są ścieżki audio, wideo, napisy, jak i telegazeta. Odbiornik posiada tzw. SEMI-TWIN TUNER, funkcja ta umożliwia podczas nagrywania programu, oglądanie innego kanału nadawanego na tej samej częstotliwości. Tryb przesunięcia czasowego daje nam kontrolę nad przekazem telewizyjnym, umożliwiając jego „wstrzymanie” i wznowienie od tego samego miejsca. Od momentu włączenia trybu przesunięcia czasowego odbiornik Ferguson w sposób ciągły zapisuje sygnał w buforze. Bufor jest tworzony automatycznie na zewnętrznej pamięci USB. Ustawienia timerów pozwala zaprogramować do 32 rożnych zdarzeń. Zdarzenia pozwalają automatycznie włączyć lub przełączyć odbiornik na wcześniej zaplanowany program.

DSCF4809

W menu „Ustawienia systemowe” definiuje się język, w jakim wyświetlane jest menu odbiornika. Opcje preferowany i drugi język dotyczą ścieżek audio. Jeżeli na danym kanale dostępne jest więcej niż jedna ścieżka audio, odbiornik będzie domyślnie szukał ścieżki w wybranych językach w tej kolejności. Język napisów – podobnie jak dla ścieżek audio określa, jaki język napisów ekranowych wyświetlać o ile są dostępne i włączone. Telegazeta – definiuje stronę kodową znaków w telegazecie.

DSCF4816

System TV służy do ustawienia parametrów obrazu. Przede wszystkim należy określić rozdzielczość obrazu przesyłanego przez HDMI. Wybierz najwyższą możliwą rozdzielczość, którą obsługuje twój telewizor HD, aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu. Dostępne są: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p (50Hz), 720p (60Hz), 1080i (50Hz), 1080i (60Hz), 1080p (50Hz), 1080p (60Hz).  Jeśli korzystamy z podłączenia kablem SCART, to dla większości telewizorów starszego typu producent zaleca ustawienie wyjścia wideo na YUV. Jeżeli telewizor obsługuje RGB, warto ustawić tą opcję, aby uzyskać lepszą jakość obrazu na złączu SCART. Dodatkowo w tym menu możemy określić format, w jakim odbiornik będzie wysyłał dźwięk na złączach cyfrowych. Producent zaleca korzystanie z LPCM, aby odbierać na złączach cyfrowych również sygnał stereofoniczny.

Menu „Ustawienia obrazu” służy, jak łatwo się domyślić do dostosowania obrazu wyświetlanego przez odbiornik. Możliwe jest dostosowanie jasności, kontrastu i nasycenia kolorów. Domyślnie wszystkie wartości ustawione na 50. W menu „Ustawienia OSD” definiujemy podstawowe parametry menu ekranowego (OSD). Pierwsza opcja dotyczy obsługi napisów ekranowych. Włączenie wyświetlania napisów oznacza, że odbiornik na kanałach, które nadają napisy ekranowe, będzie je wyświetlał. Kolejna opcja określa czas jaki będą wyświetlane paski informacyjne, domyślnie jest to 5 sekund. Dodatkowo możesz określić przeźroczystość menu wedle upodobań. Odbiornik umożliwia automatyczne pobieranie czasu i daty z informacji zawartych w sygnale (zalecane) lub ręczne ustawienie czasu i daty. Clock In Standby włącza lub wyłącza zegar wyświetlany na przednim panelu w trybie czuwania.

Odbiornik posiada prosty odtwarzacz multimedialny. Można w nim słuchać muzyki, oglądać zdjęcia i filmy oraz przede wszystkim odtwarzać nagrania. Odtwarzacz dostępny jest przez opcję w menu lub bezpośrednio po naciśnięciu przycisku PVR. W zakładce „Muzyka” możemy obsługiwać kilka popularnych formatów plików z muzyką takich jak MP3, FLAC czy OGG. Dostępna także jest przeglądarka zdjęć w formacie JPEG, BMP.  W Odtwarzaczu dostępnych jest kilka dodatkowych funkcji obsługiwanych za pomocą klawiszy funkcyjnych opisanych w dolnej części ekranu. W trakcie oglądania zdjęć możemy na przykład słuchać muzyki. Odbiornik posiada obsługę systemu, służącego do odbierania dźwięku w postaci strumienia danych – tzw. radio internetowe. Funkcja ta działa wyłącznie przy prawidłowo skonfigurowanym połączeniu z siecią Internet.

Poza typową funkcją, tuner ten umożliwia dostęp do wybranych usług sieciowych oraz wbudowanych gier:

  • Tetris (klasyczne układanie kolejnych poziomów z klocków o różnych kształtach).
  • Othello (gra logiczna, która polega na umieszczaniu swojego koloru na planszy i
  • zmienianiu koloru przeciwnika, kto ma więcej wygrywa).
  • Sudoku (gra polega na wypełnieniu diagramu cyferkami od 1 do 9 tak aby każda
  • kolumna i każdy wiersz zawierał każdą z cyfr od 1 do 9).

Po podłączeniu adaptera do tunera Ferguson Ariva T760i, pozostaje nam jeszcze skonfigurowanie połączenia z naszą siecią domową. Do wyboru mamy dwa sposoby, włączenie DHCP tak, aby tuner sam pobrał wszystkie ustawienia, lub ręcznie ustawić niezbędne parametry. Po połączeniu się z siecią internetową, można rozpocząć korzystanie z dostępnych aplikacji sieciowych.