Kilka słów o multimedialnych funkcjach pochodzącego z Holandii smartfona. Główna kamera w urządzenia to 13-megapikselowy z przesłoną F2.0 i technologią szybkiego fokusu PDAF (0,2 s).

Duży wybór trybów fotografowania, takich jak automatyczny retusz twarzy, efekty makijażu, fotografowanie w trybie HDR, zdjęcia panoramiczne czy seryjne, sprawia, że możemy wykazać się dużą kreatywnością podczas robienia zdjęć.  W gorszych warunkach oświetleniowych pojawiają się widoczne szumy, a zrobienie nieporuszonego zdjęcia bywa trudne. Aparat oceniam jednak pozytywnie i uważam, że przy odrobinie wysiłku, będzie się czym pochwalić wśród znajomych, po powrocie z urlopu.

Podobnie ma się rzecz z filmikami, które możemy oczywiście nagrywać w rozdzielczości Full HD 1920×1080, z prędkością 30 klatek na sekundę. Dzięki przyzwoitemu stabilizatorowi obrazu możemy pozbyć się irytującego efektu trzęsienia. Jedyną i niestety dość zauważalną wadą jest zooming przy nagrywaniu filmów. Zdecydowanie brakuje mu płynności, co obniża wrażenia estetyczne potencjalnego widza.

Długi czas pracy telefonu to marzenie każdego posiadacza nowoczesnego smartfona. Firma Philips od lat udoskonala sposoby przechowywania i oszczędzania energii, czego efektem jest szereg energooszczędnych funkcji modelu X588. Ogromny akumulator urządzenia ma pojemność aż 5000 mAh, dodatkowo smartfon wspiera technologię szybkiego ładowania potężnego ogniwa – wystarczy kilka minut łądowania by rozmawiać nieprzerwanie kilka godzin. Zasilanie podzespołów zostało pieczołowicie dobrane pod kątem korzystnego stosunku wydajności do zapotrzebowania na energię. Jej wydatkowaniem zarządza technologia Xenium, która optymalizuje zużycie energii w  trybie czuwania, znacznie wydłużając czas pracy na jednym ładowaniu. Z kolei technologia Xpower ogranicza zużycie enerii przez „prądożerne” podzespoły, jak moduł GPS czy procesor graficzny. X588 wytrzyma bez ładowania w trybie oczekiwania nawet do 30 dni. A to sprawia, że sprawdzi się on podczas długich podróży nie tylko, jako terminal, ale także jako aparat fotograficzny, bądź odtwarzacz muzyki. Przy intensywnym użytkowaniu akumulator zabezpieczył moje potrzeby energii na około 2-3 dni.  Jak wiemy, niektóre smartfony mają problemy z ciągłym działaniem przez dobę, zatem bez wątpienia należy uznać ten element za zaletę Xenium X588. Niewątpliwie, znajdzie się część użytkowników, która da radę go rozładować nawet w ciągu jednego dnia, ale to już wymaga wielogodzinnej zabawy z grami (nie polecam) i ciągłego buszowania po sieci. Gdy nie jesteśmy mobilnymi hardkorowcami, a smartfona używamy przeciętnie, to ten smartfon wytrzyma nawet 4 dni na jednym ładowaniu. Na czuwaniu zużycie baterii jest bardzo małe, przy włączonym Wi-Fi 1-2 % przez noc.

Test realnej pracy, przeprowadzony programem PC Mark pokazał 9 godzin i 2 minuty. Pozostała energia, w razie potrzeby dałaby nam jeszcze przeprowadzić kilka ważnych rozmów.