Philips Xenium X588 został wyposażony prawie w wymagane moduły łączności, jakie oczekujemy od smartfona, w tej półce cenowej. Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, mamy do wyboru Wi-Fi a/b/g/n (z funkcją Ekran Cast) i Bluetooth 4.1. Niestety zabrakło NFC, która w smartfonach, nie tylko w topowych, jest już dziś standardem.

Philips Xenium X588

Philips Xenium X588

Za komunikację odpowiada moduł obsługujący szybkie LTE/4G  (Cat. 6 LTE – 300 Mbps – downlink, 50 Mbps – uplink) obsługujący zarówno częstotliwości FDD jak i TDD, co w połączeniu z dość dobrą anteną pozwoliło cieszyć się stabilnym zasięgiem w każdym miejscu. Czas ładowania się stron, w zależności od aktualnych warunków mieści się w zdroworozsądkowej normie.

Screenshots 20180428123004

Czułość Wi-Fi stoi na dobrym poziomie i porównywalna do innych smartfonów, które znajdowały się w tej samej odległości od routera.  System Bluetooth w wersji 4.1 pozwolił na szybką wymianę danych z innymi urządzeniami.

GPS (z A-GPS) + GLONASS działa dość stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach. Dokładność pomiaru 3 – 4m, to standard w tego typu urządzeniach.

 

Mózgiem naszego bohatera jest system Android w wersji 7.0 Nougat, który został w całości przykryty interfejsem użytkownika przypominającym MIUI. Interfejs został zaprojektowany w ten sposób, że wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie. Producent ograniczył swoje dodatki do minimum, co wyszło wyłącznie na korzyść. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu.  Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie.

Za wydajność Philips Xenium X588 odpowiada bardzo popularny w tej półce cenowej 64-bitowy MediaTek MT6750 z 8 rdzeniami (Octa-core) Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz, ktorym współpracuje 3 GB pamięci RAM. CPU wspierany jest przez układ graficzny Mali-T860.  Wbudowana pamięć wynosi 32 GB, z czego dla użytkownika pozostaje ok. 22 GB. Slot na kartę microSD umożliwia rozszerzenie pamięci o kolejne 128 GB. W kwestii płynności działania i wydajności smartfonowi nic nie można zarzucić. Animacje nie gubią klatek, a telefon  możliwia komfortowe wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Szybki procesor to również płynna obsługa większości gier i aplikacji ze sklepu Google Play. Animacje nie gubią klatek, chyba że  spróbujemy grać w najnowsze tytuły, tutaj musimy trochę zmniejszyć parametry, ponadto telefon umożliwia komfortowe wykonywanie wielu zadań jednocześnie.  W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał ponad 52 500 punktów. Przy intensywniejszej pracy tylny panel robi delikatnie ciepły.