Artykuł sponsorowany

Dobry soundbar udanie zastąpi zestaw kina domowego, a przy tym zajmie mniej miejsca i jest tańszy. Dostępny na rynku sprzęt może się jednak znacznie różnić pod względem jakości dźwięku przestrzennego, parametrów technicznych oraz oferowanych funkcji. Wskazujemy najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze soundbara.

Liczba i konfiguracja kanałów w soundbarze

Zestawy kina domowego zapewniają wyjątkowo przestrzenny, wielokanałowy dźwięk, bo składają się z kilku głośników rozmieszczonych z przodu, z tyłu, a często też z boku lub nad widzem (w suficie pomieszczenia). Soundbar jest z kolei zintegrowanym zestawem audio w kształcie listy montowanej zwykle pod ekranem telewizora.

Przestrzenność brzmienia sprzętu zależy po części od zastosowanych technologii interpolacji dźwięku przestrzennego, lecz przede wszystkim od liczby i konfiguracji kanałów soundbara, czyli tego, ile ma wbudowanych głośników i w jakim układzie. Im więcej różnych kanałów, tym dźwięk będzie pełniej otaczał widza.

Kanały zapisuje się w postaci dwóch lub trzech liczb oddzielonych kropką. Przykładowo soundbar 2.0 ma tylko 2 głośniki przednie (prawy i lewy kanał). Natomiast zapis 3.1 to już 3 przednie głośniki wysokotonowe z dodatkowym kanałem centralnym plus wbudowany subwoofer, czyli głośnik superniskotonowy, który zapewnia głęboki bas. W soundbarze 7.1.2 jest natomiast 7 głośników przednich i liniowych, których dźwięk odbija się od ścian oraz subwoofer, a do tego 2 głośniki skierowane do góry – zastępujące głośniki sufitowe.

Formaty dźwięku, łączność oraz inne ważne parametry i funkcje soundbara

Liczba i konfiguracja kanałów w soundbarze to nie wszystko. Przy wyborze sprzętu istotne są też poniższe funkcje i parametry.

  • Formaty dźwięku przestrzennego, które wspiera soundbar. Odczuwalnie poprawiają jakość pola dźwiękowego. Najważniejsze rozwiązania, obsługiwane też przez dobre telewizory Smart TV to Dolby Atmos® i DTS:X™.
  • Łączność bezprzewodowa Wi-Fi i Bluetooth® (im nowszy standard, tym lepiej) i technologie strumieniowania dźwięku takie jak na przykład Chromecast czy Apple AirPlay, które zwiększają funkcjonalność sprzętu.
  • Standard HDMI. Wpływa na jakość dźwięku przy połączeniach przewodowych, najlepszą zapewni HDMI 2.1 z eARC.
  • Moc wyjściowa. Wyższa moc przekłada się na głośniejszy i mocniejszy dźwięk.
  • Pasmo przenoszenia. Ludzkie ucho może wychwycić dźwięki o częstotliwości od 20 do 20 000 Hz, warto więc, by zakres przenoszenia dźwięku w soundbarze był równie szeroki.

 

Soundbar Sony – przykład wysokiej jakości sprzętu w dobrej cenie

Szukasz naprawdę dobrego sprzętu audio? Sprawdź soundbary Sony i głośniki do rozbudowy zestawu z oferty Sony Centre na https://scentre.pl/do/cat/Soundbary_kina_domowe/Soundbary-i-kina-domowe. Urządzenia wyróżniają się świetną jakością dźwięku w stosunku do ceny i są dostępne w wariantach z różną liczbą kanałów. Polecamy w szczególności następujące modele.

  • Soundbar Sony HT-A3000. 3.1-kanałowy sprzęt o mocy 250 W ze środkowym głośnikiem, który poprawia wyraźność dialogów i ludzkiego głosu oraz mocnym, podwójnym subwooferem. Soundbar wspiera technologie Dolby Atmos® i DTS:X™ oraz interpoluje dźwięk stereo do 7.1.2-kanałowego dźwięku przestrzennego.
  • Soundbar Sony HT-A7000. Urządzenie o mocy 500 W przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Zapewnia dźwięk przestrzenny tak bliski kinu domowemu, jak tylko to możliwe. Soundbar Sony HT-A7000 ma układ kanałów 7.1.2, czyli posiada 5 głośników przednich i 2 liniowe głośniki surround oraz podwójny subwoofer i 2 głośniki skierowane do góry.