Materiał partnera

Skrót NFC przewija się stosunkowo często w mediach skupionych na technologii, więc każdy zapewne nieraz miał okazję go zobaczyć czy usłyszeć. Jednak o ile większość osób wie, do czego służy np. moduł Bluetooth, tak zastosowanie NFC jest dla wielu tajemnicą.

Między innymi czytając recenzje smartfonów na TechPolska i innych portalach technologicznych, bardzo często można natknąć się na informację właśnie o kompatybilności z technologią NFC. Warto więc wiedzieć, na czym ona polega i dlaczego fakt, że sprzęt ją obsługuje, jest uważany za zaletę.

Czym jest technologia NFC i jak działa?

NFC (Near Field Communication) to bezprzewodowa technologia łączności krótkiego zasięgu, która umożliwia dwóm urządzeniom komunikację bez użycia kabli lub połączenia internetowego. Wykorzystuje fale radiowe o częstotliwości 13,56 MHz, co umożliwia szybką i bezpieczną wymianę danych między urządzeniami.

Działa na zasadzie komunikacji zbliżeniowej, co oznacza, że ​​urządzenia muszą być blisko siebie, zwykle w odległości kilku centymetrów lub mniej, aby nawiązać połączenie. W związku z tym, aby przesłać dane między urządzeniami, należy umieścić je blisko siebie i poczekać, aż uda im się ze sobą skomunikować. Następnie dane zostaną automatycznie przesłane z jednego urządzenia na drugie.

Near Field Communication jest uważane za bezpieczną technologię, ponieważ wymaga fizycznego zbliżenia urządzeń, co uniemożliwia uzyskanie dostępu do danych z dużej odległości. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, dane przesyłane przez NFC są zwykle szyfrowane, co uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do nich nawet, gdyby komuś udało się je przechwycić.

Jakie zastosowanie ma technologia NFC?

Technologia NFC jest stosowana w wielu różnych dziedzinach, takich jak płatności mobilne, transport publiczny, inteligentne domy i biura, systemy bezpieczeństwa oraz przesyłanie danych między urządzeniami mobilnymi.

W praktyce więc moduł NFC w smartfonie pozwala, przy pomocy aplikacji banku, płacić zbliżeniowo w sklepach i punktach usługowych, które takowe płatności obsługują. Smartfon zastępuje wtedy kartę płatniczą. Dzięki tej technologii można także np. szybko sparować słuchawki z telefonem.

Near Field Communication jest również stosowane w systemach kontroli dostępu, umożliwiając bezpieczne i wygodne otwieranie drzwi lub włączanie urządzeń elektronicznych bez użycia klucza lub pilota. Dostępnych opcji jest więc bardzo wiele.

Nawet, jeśli ktoś nie jest fanem płatności mobilnych, to zapewne nieraz w swoim życiu miał okazję wykorzystać technologię NFC w praktyce, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Czym NFC różni się od Bluetootha?

Na wstępie wskazaliśmy, że większość osób zapewne wie, do czego służy Bluetooth – przesyłu danych (np. zdjęć, muzyki, głosu) na niewielkich odległościach. Czym w takim razie Bluetooth różni się od technologii NFC? Obie technologie wykorzystują fale radiowe do przesyłania danych, różnią się między sobą w kilku istotnych aspektach.

NFC jest technologią komunikacji zbliżeniowej, co oznacza, że ​​urządzenia muszą znajdować się bardzo blisko siebie (zwykle na odległość do 4 cm), aby przesłać dane. Z kolei Bluetooth działa na większych odległościach – umożliwia przesyłanie danych na odległość do kilku metrów. Dodatkowo, Bluetooth oferuje większą prędkość przesyłu (ale za to jest mniej wygodny i parowanie sprzętów przy jego pomocy bywa bardziej uciążliwe).