W ostatnim czasie kwestie związane z bezpieczeństwem w internecie wzbudzają coraz więcej emocji. Aktywność hakerów kojarzona do tej pory ze złośliwymi działaniami i drobnymi wyłudzeniami osiąga obecnie znacznie wyższe poziomy. Celem ataków stają się nie tylko prywatni użytkownicy sieci, ale także firmy i instytucje państwowe. Czy w związku z tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem?

Strona atakowana zawsze stoi na gorszej pozycji – musi wypracowywać rozwiązania odpowiadające na coraz bardziej zaawansowane próby oszustwa hakerów. Z tego powodu cyberbezpieczeństwo stało się chętnie wybieranym kierunkiem studiów. Nie jest to łatwa ścieżka kariery – wymaga nieustannego doszkalania i śledzenia newsów dotyczących metod działania przestępców. Czy jest to opłacalna praca?

Gdzie studiować cyberbezpieczeństwo?

Studia podyplomowe możesz rozpocząć po ukończeniu innego kierunku. Taką ofertę znajdziesz na wsb-nlu.edu.pl. Trwają one 2 semestry i obejmują zagadnienia takie jak administracja danymi, audyt bezpieczeństwa danych oraz zajęcia na platformie treningowej Hack The Box. Absolwent posiada więc nie tylko solidne, teoretyczne przygotowanie do wykonywania tego zawodu, ale także praktyczne umiejętności. Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University umożliwia studiowanie w formie całkowicie zdalnej. Za pośrednictwem dedykowanej platformy CloudA możesz uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i seminariach, również w czasie rzeczywistym. To bardzo wygodna opcja dla osób, które pracują lub nie chcą tracić czasu na dojazdy.

Kto zatrudnia absolwentów cyberbezpieczeństwa?

Ze względu na powszechne wykorzystywanie internetu w działalności różnych organizacji,  zagrożenie ze strony hakerów dotyczy bardzo różnych podmiotów. Absolwent cyberbezpieczeństwa może znaleźć pracę np. w:

  • banku – te instytucje są szczególnie narażone na ataki, muszą również dbać o bezpieczeństwo swoich klientów, na których czyhają coraz sprytniejsi oszuści,
  • korporacji – w okresie zwiększonej popularności pracy zdalnej, wzrosła również ilość ataków hakerskich. Miały one na celu kradzież danych, np. w celu późniejszego szantażu lub szpiegostwa przemysłowego,
  • średnich i mniejszych firmach – również mniejsze organizacje nie są wolne od ryzyka ataku hakerów. W takich przypadkach dochodzi np. do wycieku danych osobowych, co jest dla przedsiębiorstwa zarówno problemem prawnym, jak i wizerunkowym,
  • konsultingu – wielu przedsiębiorców poszukuje firm doradczych, które dokonają audytu i pomogą poprawić cyberbezpieczeństwo,
  • instytucjach państwowych – ataki hakerskie zdarzają się także na szczeblu państwowym, więc takie dane także muszą być objęte protokołami bezpieczeństwa.

Zarobki w cybersecurity

Osoby pracujące w cyberbezpieczeństwie są obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych na rynku pracy. To wciąż niszowa ścieżka kariery a zapotrzebowanie stale rośnie. Dlatego potencjalni pracodawcy kuszą zarobkami na poziomie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Oferty są różne, a wynagrodzenie zależy od wielu czynników, jednak z pewnością są to intratne stanowiska.