Telefony z elastycznymi wyświetlaczami stają się coraz bardziej popularne a ich konstrukcje są coraz bardziej dojrzałe. Producenci uczą się na błędach (przykład z odklejającym się wyświetlaczem w Samsungach) i wprowadzają coraz to nowe technologie i usprawnienia. Jak dotąd można spotkać dwie główne konstrukcje składanych telefonów: rozkładane na bok z linią zgięcia w pionie – pozwalającą rozłożyć telefon do rozmiarów tabletu oraz rozkładane w pionie z poziomą linią zgięcia – co daje nam konstrukcję przypominającą popularne kiedyś telefony z klapką.

Takim właśnie modelem jest Huawei P50 Pocket, który możemy nabyć za 6499 zł. Telefon możemy otworzyć uzyskując w ten sposób standardowy smartfon z dużym ekranem. Jeśli go złożymy to mamy w ręku niewielkie urządzenie o rozmiarach zbliżonych do kwadratu, które spokojnie można włożyć do kieszeni lub niewielkiej torebki i które nie będzie tak uwierać jak standardowy, sporych rozmiarów smartfon.

P50 Pocket jest po rozłożeniu dosyć dużym telefonem (170 x 75.5 mm) – długość większa niż iPhone Pro Max, szerokość nieco mniejsza. Grubość (7.2 mm) znacznie mniejsza niż Max. Całość waży 190 gramów.

Jeśli chodzi o złącza i przyciski to jest podobnie jak w innych telefonach huawei. Z prawej strony znajdziemy przyciski do głośności oraz przycisk Power ze zintegrowanym czytnikiem odcisków palców. Na dole jest złącze ładowania z dwoma otworami na głośniki po bokach.  Na górze znajdziemy niewielki otwór na głośnik oraz mikrofon.

Obudowa wykonana jest z dbałością o detale. Od razu mamy wrażenie że to telefon premium. Wykonana jest z materiału, które odbija światło w różny sposób, zależnie od kąta padania. Efekt jest całkiem fajny. To czego brakuje to rating odporności IP. O ile wiele telefonów może pochwalić się ratingiem IP68, co oznacza, że możemy je na chwilę umieścić w wodzie o tyle w przypadku dosyć drogiego P50 Pocket wolałbym nie ryzykować  z próbami zanurzeniowymi.

Bateria

Akumulator P50 Pocket ma pojemność 4000 mAh. Możemy go naładować przy pomocy dostarczonego w zestawie kabla USB-C z mocą do 40 Watów.

W pełni naładowana bateria wystarcza na ok dzień intensywnej pracy. Nieco mniej niż w standardowym P50 Pro od Huaweia i znacznie mniej niż np. oferuje iPhone 13 Pro Max. Musimy się więc nastawić na częstsze ładowanie.  To na szczęście będzie dosyć szybkie. Do pełna naładujemy telefon w ciągu niespełna godziny a półgodzinne ładowanie napełni akumulator w blisko 70 procentach.

Szkoda jednak, że nie ma obsługi ładowania bezprzewodowego. Jest jednak ładowanie zwrotne, pod warunkiem, że zaopatrzymy się w kabelki z dwoma końcówkami USB-C.

Ekran

P50 Pocket wyposażono  w 2 ekrany. Główny ekran wykonany w technologii OLED ma rozmiar 6.9 cali przy rozłożeniu a jego rozdzielczość to 2790×1188 px. To naprawdę dużo i standardowe telefony rzadko kiedy oferują takie parametry. W miejscu gdzie telefon się zgina widać jednak niewielkie zagłębienie, widoczne jednak zwykle pod małym kątem i przy wyłączonym ekranie. Jasność ekranu jest bardzo dobra. Nawet w jasny dzień będziemy mogli odczytać jego zawartość.

Także odświeżanie ekranu – do 120 Hz – jest wysokie i gwarantuje płynną prace z dynamicznymi aplikacji. Nie zauważymy tutaj żadnego smużenia i przeskakiwania. W celu oszczędzania energii możemy włączyć dynamiczne odświeżanie, które dostosuje częstotliwość w zależności do wykorzystywanych w danej chwili aplikacji.

Konstrukcja P50 Pocket wyposażona jest w dosyć zaawansowany mechanizm składania, który zapobiega ostremu zgięciu ekranu przy złożeniu. Ekran wygina się wtedy w łuk i chowa się w środku telefonu. Jednocześnie nie widać żadnej przerwy między oboma złożonymi częściami telefonu. Bardzo pomysłowe i dosyć wygodne w obsłudze.

Ciekawostką jest drugi , okrągły ekran zamontowany pod modułem kamer. Przydaje się on do wyświetlania powiadomień, sterowania muzyką oraz do włączenia i podglądu kamery. Przy pomocy P50 Pocket możemy bowiem zrobić selfie także tylną kamerą. Rozmiar małego ekranu to 1.04 cala a jego rozdzielczość to 340x340px

IMG E1427

IMG E1427

Kamery

Fotografia to był zawsze mocny punkt serii Huawei Pxx. O ile P50 Pro można uznać za jeden z topowych smartfonów fotograficznych o tyle w przypadku składanego P50 Pocket, trzeba było pójść na pewne kompromisy. Na szczęście,  różnice nie są duże i telefon nadal robi bardzo dobre fotki. A dzięki okrągłemu mini-ekranowi pod kamerą można go wykorzystać także do robienia selfie.

Kamery tylne:

  • Szerokokątna: 40 MPix, F/1.8, laserowy autofocus, True Chroma
  • Ultraszerokokątna – 13 MPix, F/2.2
  • Kamera Ultra Spectrum: 32 Mpix F/1.8 autofocus

Kamera przednia:

  • 10.7  MpixF/2.2

Jak widać, nie znajdziemy tutaj kamery tele, więc wszelkie zbliżenia wykonywane są przy pomocy cyfrowego zoomu. Najwidoczniej w takiej konstrukcji jaką ma Pocket, nie było miejsca na dużych rozmiarów kamerkę z teleobiektywem.

Ciekawostką jest natomiast kamera UV, która pozwala nam wykonać całkiem nowy rodzaj zdjęć. Jak wiadomo, ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować promieniowania UV – odpowiednie algorytmy telefon przekształcają więc zdjęcie tak, że kolory są widzialne dla człowieka. Kamerę UV możemy np. wykorzystać do fotografowania skóry zabezpieczonej kremem przeciwsłonecznym na opalanie. Taki krem powinien mocniej odbijać promienie UV co będzie widocznej na zdjęciach.

Funkcje foto telefonu są dosyć zaawansowane a jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad procesem fotografowania to możemy skorzystać z trybu profesjonalnego, w którym wiele parametrów można ustawić indywidualnie. Ogólnie, jakość zdjęć robionych przy pomocy P50 Pocket jest bardzo dobra, chociaż jeśli robimy zbliżenia to zauważymy efekty szumu.

Zdjęcia nocne też są dobre, co jest zasługą jasnego obiektywu oraz czułej matrycy. W trybie nocnym w ciągu ok 1 sekundy zrobimy zdjęcie, które będzie miało widoczne elementy otoczenia i nie będzie zaszumione jak w przypadku wielu innych telefonów.  Nocne fotki były moim zdaniem lepsze niż np. w iPhone 13 Max.

Kamera przednia ma rozdzielczość 10.7 Mpix i możemy dzięki niej wygodnie prowadzić wideorozmowy lub robić selfie. Jakość zdjęć też jest bardzo dobra. Jej jasność to F/2.2.

Video

Telefon rejestruje obraz w rozdzielczości 4K do 60 klatek na sekundę. W trakcie nagrywania możemy skorzystać z efektów upiększających, jednak działają one tylko w najniższej rozdzielczości 1080p. W rozdzielczości 4K możemy natomiast korzystać z filtrów, których spora kolekcja dostępna jest w aplikacji kamery. Możliwe jest także wybranie formatu zapisu – wydajniejszego H.265 lub mniej wydajnego, ale za to kompatybilnego z większą liczbą urządzeń H.264. Jakość nagrywania jest bardzo dobra. Ostrość obrazu, odwzorowanie kolorów są na wysokim poziomie.

Audio

Telefon wyposażony został w 2 głośniki, których dziurkowane wyloty umieszczono w dolnej części po obu stronach złącza ładowania. Po drugiej stronie, nad przednią kamerką znajduje się drugi mniejszy głośnik, który powinien zapewnić nam efekty stereo np. przy oglądaniu filmów. W praktyce, gdy uruchomiliśmy Amazon Prime Video to dźwięk był znacznie bardziej słyszalny z prawej strony telefonu. Efekt stereo był więc zaburzony.

IMG 1436

Aplikacja PrimeVideo. Oglądanie filmów jest przyjemne dzięki bardzo dobremu ekranowi.

 

Hardware

P50 Pocket wyposażony jest w procesor Snapdragon 888 od firmy Qualcomm. To jeden z topowych układów mobilnych, który gwarantuje płynne odtwarzanie nawet bardzo wymagających gier. Procesor ma do dyspozycji 8 lub 12 GB RAM oraz 256 lub 512 GB pamięci ROM (w zależności od wersji). Już ta słabsza konfiguracja wystarczy jednak, żeby szybko i wygodnie grać w zaawansowane gry. Wersja z większą ilością pamięci nie jest jednak w Polsce na razie dostępna. Pamięć na dane możemy w razie potrzeby zwiększyć przy pomocy karty pamięci Nano (standard oferowany tylko przez Huawei)

Pisząc o możliwościach sprzętowych musimy jednak wspomnieć o braku obsługi 5G. Objęta sankcjami USA firma Huawei nie może oferować tej technologii w swoich smartfonach. Jeśli korzystamy lub planujemy korzystać z szybkiej transmisji 5G to musimy poszukać innej oferty.

Jeśli chodzi o pozostałe standardy komunikacyjne to telefon jest na topie. WIFI-6 daje nam szybkie transfery danych w sieci lokalnej, Bluetooth 5.2 zapewnia szybsze i stabilniejsze połączenia z urządzeniami peryferyjnymi a NFC pozwala na realizowanie płatności  zbliżeniowych z aplikacji Curve. (Google Pay nie jest wspierany)

 

System, aplikacje

Telefon działa w oparciu o system operacyjny EMUI 12 bazujący na Android. EMUI 12 wspiera Huawei Mobile Services co oznacza to, że mamy do dyspozycji system Android 11, który działa w opracowanym przez Huawei ekosystemie usług HMS. Daje nam to dostęp do aplikacji z Huawei App Gallery,  ale nie możemy bezpośrednio pobierać aplikacji ze sklepu Google Play.  Jest to możliwe, ale poprzez inne aplikacje sklepowe takie jak np. APKPure, które nie oferują oficjalnego wsparcia od Google.

Sklep Huawei App Gallery  już całkiem spory, ale nie zawsze znajdziemy w nim odpowiedniki aplikacji, z których chcemy korzystać. W moim przypadku większość aplikacji była dostępna – aplikacja mBank, Skycash, Lidl,  Mapy Here We Go, Allegro, Inpost, Ceneo i wiele innych.

Nie znalazłem jednak Skype, Discord, mObywatel mKDR.  Takie aplikacje możemy pobrać z alternatywnych sklepów, które są zintegrowane z wynikami wyszukiwania aplikacji w Huawei App Gallery. Da się więc uzupełnić braki z App Gallery i muszę przyznać, że naprawdę dużo aplikacji jesteśmy w stanie pobrać w taki sposób. Liczmy się jednak z tym, że w niektórych przypadkach aplikacji przeznaczone na platformę Google nie będą działać poprawnie – np. brak powiadomień, niedziałające mapy itp.

 

Podsumowanie

P50 Pocket to moim zdaniem bardzo fajny telefon z elastycznym ekranem. Po rozłożeniu jest duży i wygodny w obsłudze. Po złożeniu mieści się spokojnie w kieszeni i nie uwiera. Ekran daje bardzo dobrą jakość obrazu a fotki zrobione przy jego pomocy też wyglądają bardzo dobrze. Możliwość fotografowania ze światłem UV też jest fajna, ale oceniam to raczej w kategorii bajeru, który w praktyce będzie rzadko wykorzystywany.

P50 Pocket ma też szybki procesor oraz dużo pamięci RAM i pamięci na dane. Praca z aplikacjami, odpalanie zaawansowanych gier 3D nie stanowią dla niego problemu. To czego brakuje to szybka transmisja danych w 5G oraz dostęp do sklepu Google Play. Odczujemy też nieco krótszy czas pracy niż w przypadku wielu innych topowych smartfonów. W cenie 6499 zł (w promocji z zegarkiem Watch GT2), Pocket jest jednak dosyć drogim telefonem. Jeśli zależy nam na

Zalety:

  • Elastyczny ekran, który po rozłożeniu daje nam sporych rozmiarów smartfon
  • Kompaktowe wymiaru po złożeniu
  • Dobrej jakości, jasny ekran
  • Dodatkowy ekranik na tylnej obudowie
  • Szybkie ładowanie
  • Ładowanie zwrotne przez USB
  • Dobrej jakości zdjęcia
  • Kamera ze światłem UV
  • W zestawie z dedykowanymi pleckami ochronnymi

 

Wady:

  • Relatywnie krótki czas pracy
  • Brak usług Play i związanych z nimi aplikacji
  • Wysoka cena
  • Słabo odczuwalny efekt stereo

 

Marcin Horecki