Jesteś tutaj:---Karta Polaka i przywileje, jakie zapewnia obcokrajowcom

Karta Polaka i przywileje, jakie zapewnia obcokrajowcom

Karta Polaka została utworzona w 2007 roku i ułatwiła powrót do kraju osobom, które uważają, że są Polakami, ale formalnie nie figurują jako obywatele Polski. Szacuje się, że po uchwaleniu ustawy i rozpoczęciu wydawania tego dokumentu obcokrajowcom, chęć jej uzyskania wyraziło nawet kilkaset tysięcy osób. Zasady otrzymania Karty Polaka są proste jak zabawa w jednoręki bandyta online. Wystarczy wykazać związek z narodem polskim i złożenia oficjalnej deklaracji przynależności do narodu polskiego oraz udowodnienie, że przodkowie ubiegającego się o kartę, pochodzili z Polski.

Głównym założeniem programu było sprowadzenie potomków osób, które były wysiedlane z terytorium Polski. Dlatego na początku o Kartę Polaka mogli ubiegać się obywatele, Uzbekistanu, Ukrainy, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Rosji, Łotwy, Litwy, Kirgistanu, Kazachstanu, Gruzji, Estonii, Białorusi, Azerbejdżanu i Armenii. Dzisiaj jednak już wszyscy obcokrajowcy mogą ubiegać się o wzięcie udziału w programie. Wystarczy, że czują się Polakami i mają przodków wywodzących się z Polski. Do tej pory wydano już ponad 250 000 Kart Polaka.

Przywileje związane z posiadaniem Karty Polaka

Uzyskanie obywatelstwa polskiego jest bardzo trudne. Dlatego, żeby ułatwić życie obcokrajowcom żyjącym na terenie Polski, zdecydowano się stworzyć kartę Polaka, która nadaje im spore uprawnienia, które w niektórych przypadkach można porównać do osób urodzonych i żyjących na stałe w Polsce. W ten sposób pozbyto się wielu problemów natury formalnej, sprawiając, że o wiele łatwiejsze staje się życie osób, które z jakiegoś powodu nie mogą nabyć obywatelstwa polskiego.

Bezpłatna wiza długoterminowa oraz możliwość częstego przekraczania granicy Polski

Karta Polaka jest bardzo przydatna dla osób, które często podróżują do Polski. Możliwość nabycia długoterminowej wizy zapewnia, że przekraczanie granicy jest szybkie i bezproblemowe. W ten sposób wyeliminowano dużo załatwiania, stania w kolejkach i przede wszystkim niepotrzebnego zajmowania czasu organów administracji.

Sprawy związane z pracą na terenie Polski

Osoby posiadające Kartę Polaka nie muszą posiadać specjalnego zezwolenia na pracę w kraju nad Wisłą. Mogą rozpoczynać  pracę na podobnych zasadach, co obywatele Polski. W ten sposób omija się bardzo dużo formalności obciążających administrację publiczną oraz samego pracodawcę.

Dodatkowo dzięki Karcie Polaka o wiele łatwiej jest założyć i prowadzić działalność gospodarczą. Osoby legitymujące się tym dokumentem obowiązują takie same prawa jak zwykłych obywateli.

Możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych

Osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego oraz Karty Polaka, nie podlegają opiece zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Dlatego, gdyby komuś zdarzył się wypadek i musiałby skorzystać z usług szpitala bądź innej formy opieki zdrowotnej, mógłby otrzymać rachunek za usługi, który w niektórych przypadkach może znacząco przewyższyć jego możliwości. Zwłaszcza jeśli pochodzi z krajów byłego ZSRR. Karta Polaka zapewnia, że podczas pobytu na terenie naszego kraju obcokrajowiec podlega takiej samej opiece zdrowotnej, jak obywatele Polski.

Tańsze środki komunikacji publicznej

Obcokrajowcy, którym przyznano Kartę Polaka, mogą korzystać z 37-procentowej ulgi za transport publiczny. Dla obcokrajowców jest to szczególnie ważne, ponieważ większość z nich nie porusza się po Polsce własnymi samochodami i są „skazani” na transport publiczny. Taka ulga zapewnia, że o wiele łatwiej jest im poruszać się po miejscu tymczasowego zamieszkania.

Możliwość ubiegania się o środki finansowe z programów wspierania Polaków za granicą

Karta Polaka uprawnia do bezkolejkowego ubiegania się o środki pomocy finansowej ze środków budżetu Polski lub organów samorządów. Dzięki temu taka osoba może łatwiej zasymilować się z nowym środowiskiem, ustatkować i rozpocząć nowe życie.

Możliwość bezpłatnego zwiedzania polskich muzeów

Niezwykle interesującym przywilejem dla osób z Kartą Polaka jest możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeów w Polsce. Uzyskanie obywatelstwa oraz Karty,  jest możliwe tylko wtedy, jeśli dana osoba udowodni, że zna historię Polski oraz orientuje się w aktualnej sytuacji kraju. Dzięki możliwości bezpłatnego wstępu do muzeów osoba taka może jeszcze lepiej poznać historię kraju, który uważa za swój naród.

Szkolnictwo

Karta Polaka uprawnia do korzystania ze szkolnictwa. To doskonała okazja dla młodych cudzoziemców na pobranie bezpłatnej edukacji od najmłodszych lat, aż do studiów doktoranckich. Polska ma jeden z najprzystępniejszych systemów szkolnictwa, który nie wymaga dodatkowych opłat. Dzięki temu osoba z Kartą Polaka ma bardzo dużą szansę na zdobycie nieodpłatnego pełnego wykształcenie. Wystarczą chęci do nauki i umiejętności, dzięki którym można potwierdzić kwalifikacje do konkretnego działu nauki.

Możliwość złożenia darmowego wniosku o pobyt stały

Sama Karta Polaka nie uprawnia jeszcze do bezterminowego pobytu na terenie kraju. Żeby otrzymać taką możliwość, należy złożyć specjalny wniosek, który w tym przypadku jest darmowy. Mimo wszystko, jeśli komuś udało się uzyskać Kartę Polaka, można przypuszczać, że pozytywne rozpatrzenie wniosku o pobyt stały, to tylko formalność.

Znaczące ułatwienie życia dla osób próbujących przenieść się na stałe do Polski

Jak widać, Karta Polaka ma za zadanie maksymalnie ułatwić pobyt na terenie Państwa Polskiego. O wiele łatwiejsze i przede wszystkim legalne zatrudnienie w Polsce, cała masa udogodnień finansowych dla osób, które potencjalnie nie mogą pozwolić sobie na liczne wydatki administracyjne związane z legalizacją swojego pobytu w Polsce, a także możliwość zapoznania się kulturą Polski. Te wszystkie udogodnienia są pierwszym krokiem do uzyskania obywatelstwa polskiego, a co za tym idzie – pełni przywilejów mieszkania w kraju.Autor |2021-04-26T17:30:21+02:0026 kwietnia 2021 17:30|Kategorie: Newsy|1 komentarz

1 komenarz

  1. Poldek 28 kwietnia 2021 w 15:35 - Odpowiedz

    Czy jako Polak też mogę mieć kartę Polaka? Bo przecież przynależę do narodu polskiego.
    Nie ?
    Czyli znowu mokrą szmatą w twarz Polaków, bo przyjedzie Ivan Kowalski i ma wszystko taniej niż rdzenny Polak płacący od urodzenia podatki, tak od urodzenia bo nawet dziecko kupujące za kieszonkowe lizaka też płaci podatek vat.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.