Smartfon Alcatel 3L (2020) to jeden z najnowszych telefonów, jakie TCL w ostatnim czasie wprowadził na polski rynek. Wyposażony w potrójny aparat z matrycą główną 48 MP, jest najbardziej przystępnym sposobem na wejście w świat zaawansowanej fotografii mobilnej – tyle foldery reklamowe. Czy sprosta wymaganiom, jakie przed nim postawiliśmy – sprawdziliśmy. 

Test Alcatel 3L (2020) - niedrogi i ultranowoczesny...recepta na sukces? 

Urządzenie posiada 6,22-calowy ekran Vast Display o rozdzielczości HD+ oraz wyrafinowany design, który wpada w oko. Alcatel 3L (2020), działa w oparciu o system Android 10 i wykorzystuje naprawdę wydajne podzespoły, w swojej kategorii cenowej.    

 

Najważniejsze parametry telefonu Alcatel 3L (2020): 

  • Ekran: 6.22” HD+ Vast Display, Mini Notch (720 x 1520px, 19:9), IPS, hartowane szkło 2.5 D, 5 pkt. dotyku 
  • OS: Android 10 
  • Chipset: MediaTek Helio P22 (MT6762), Octa-Core (4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53) 
  • GPU: IMG GE8320 580MHz 
  • Pamięć:  
  • 64 GB ROM (50 GB dla użytkownika) + 4 GB RAM  
  • karty Micro SD do 128 GB (FAT32) 
  • Sieć:  4G/LTE Cat 4 (150Mbit/s DL, 50Mbit/s UL) 
  • GSM: 850/900/1800/1900 
  • 3G: 1/2/5/8 
  • 4G/LTE: 1/3/5/7/8/20/28/38/40 
  • DualSIM hybrydowy: (dual standby) 2x nano SIM 
  • Aparat: 
  • Główny: 48 MP AF(GM1) + 5 MP FF (ultraszerokokątny/głębia) + 2 MP FF (Makro), sensory: GM1 (48M) + GC5035 + GC2385, kąt widzenia: 79°+ 102° (po korekcji zniekształceń) + 84°; szybkość ostrzenia: 0,3 s, rozmiar sensora: 1/2.25” + 1/5” + 1/5”; rozmiar pojedynczego piksela: 1.6um (4in1) + 1.12um + 1.65um; przysłona: F1.8 + F2.2 + F2.4; liczba elementów: 6P+4P+3P; doświetlenie LED, EIS, HDR 
  • Odtwarzanie i nagrywanie wideo: 1080P@30fps 
  • Funkcje: rozpoznawanie scen z SI AI, tryb nocny, filtry foto na żywo, HDR.  
  • Kamera przednia: 8 MP, FF, sensor: 4H7/HI846 (8M), rozmiar sensora: 1/4 (8 MP), rozmiar pojedynczego piksela: 1.12µm, przysłona: f/2.0, kąt widzenia: 80.6°/78°; ilość elementów: 4P, doświetlenie LCD, Odtwarzanie i nagrywanie wideo: 1080P@30fps 
  • Funkcje: upiększanie, Face Key, tryb portretowy. 
  • Audio: 
  • Kodeki audio: AAC, AMR, AWB, MP3, AAC+, Vorbis, FLAC, APE, AIFF, eAAC+, PCM playback;  
  • Kodeki wideo: 1080P@30fps, H.263, H.264 AVC, H.265, HEVC, VP8, VP9, MPEG-4;  
  • Zakres dynamiczny: 90 dB 
  • HD Voice, dwumikrofonowy system redukcji szumów, HAC M3, 3.5mm audio jack 
  • Wi-Fi/ WLAN 802.11b/g/n, Wi-Fi direct  
  • Bluetooth 5.0, NFC 
  • VoLTE  VoWi-Fi   
  • USB 2.0 High speed 
  • GPS z A-GPS, Glonass 
  • Bateria: 4000 mAh, 5V2A, ładowanie IC 
  • Czas rozmów: do 20 h (4G/VoLTE); do 30 h (3G); do 34 h (2G) 
  • Czas standby: do 461 h (4G/VoLTE); do 586h (3G); do 596 h (2G) 
  • Czas ładowania: ok. 2,5 h       
  • Wymiary: 158,7 x 74,6 x 8,45 mm 
  • Waga: 165 g 
  • Przyciski: 3 (włącznik, kontroler głośności, Google Assistant 
  • Acelerometr, zbliżeniowy, E-kompas, czytnik linii papilarnych, system rozpoznawania twarzy Face Key 

W opakowaniu oprócz urządzenia, znajdziemy też ładowarkę (adapter  i przewód USB), szpilkę do tacki oraz podstawową dokumentację.    

Test Alcatel 3L (2020) - niedrogi i ultranowoczesny...recepta na sukces?  

Smartfon marki TCL Communication posiada wyrafinowany design Aurora, który wpada w oko, zaś odpowiedni dobór kolorów nadają mu charakteru. Obudowa wykonana jest, jak na ten segment bardzo starannie. Nic nie trzeszczy, wszystko jest dobrze spasowane. Telefon bardzo pewnie leży w dłoni, nie jest ani za duży, ani za mały.  Estetyka to rzecz gustu, ale konstrukcja Alcatel 3L (2020), w kolorze Chameleon Blue, może się podobać, zwłaszcza płci pięknej. Dostępna jest też wersja kolorystyczna Dark Chrome. 

 

Podobnie jak w przypadku flagowych smartfonów, również tutaj najbardziej w oczy rzucają się wąskie ramki boczne (ekran zajmuje 81,83%, przedniego panelu) i charakterystyczna łezka, w której umieszczono przedni aparat.  Jak chwali się producent, rdzeniem dla projektu Alcatela 3L (2020) był, jako najważniejszy element, immersyjny wyświetlacz HD+ Vast Display o przekątnej 6,22 cala. Format 19:9 pozwala, aby duża przekątna, wraz ze wszystkimi swoimi zaletami, była jednocześnie możliwa do zamknięcia w kompaktowej obudowie. Gęstości pikseli na poziomie 270 ppi. W tzw. średniej półce smartfonów jest to wartość całkowicie wystarczająca. Wyświetlacz jest odpowiednio czuły, ale lubi zbierać odciski palców. Zastosowany panel dotykowy obsługuje multitouch (maks. 5 pkt dotyku). Mamy tu zaokrąglone szkło 2.5 D. Kąty widzenia są bardzo szerokie. Z kolei niski współczynnik odbicia światła oferuje bardzo dobrą czytelność nawet w jasnym otoczeniu. Niestety piętą achillesową telefonu jest lustrzany ekran, który wszystko odbija i utrudnia korzystanie z telefonu.  Telefon otrzymałem do testów, więc nie sprawdzałem jego wytrzymałości na rysowanie  

 

Nad ekranem znajduje się głośnik. Na froncie znalazł się aparat 8 MP z doświetleniem LCD, dzięki któremu testowany model, może być świetnym wyborem dla każdego fana selfie. Głośnik w trakcie rozmów spisywał się bez zarzutu. Obaj rozmówcy dobrze rozumieli się podczas testu akustyki. Producent, w przypadku tego modelu zastosował ekranowe przyciski nawigacyjne i tryb ochrony oczu. 

 

Na górnym zainstalowano wyjście słuchawkowe 3,5mm oraz dodatkowy mikrofon – stosowany jako filtr oczyszczający dźwięk z odgłosów otoczenia, które mogłyby przeszkodzić rozmówcy w zrozumieniu dzwoniącego. Warto również zwrócić uwagę, że Alcatel 3L (2020) dba o wygodę odblokowywania, a także bezpieczeństwo danych użytkownika za sprawą zaawansowanych rozwiązań biometrycznych w postaci czytnika linii papilarnych, na tylnym panelu oraz systemu rozpoznawania twarzy Face Key. A jak działa? – przy sprzyjających warunkach oświetlenia sprawdza się znakomicie. Obecność modułu NFC i certyfikacji Google pozwoli ponadto cieszyć się możliwością płatności zbliżeniowych HCE z każdego banku wspierającego to rozwiązanie. 

 

Przydatne dla nawigacji samochodowej, złącze USB, służące do przesyłania danych oraz ładowania telefonu umieszczono na dole obudowy. Złącze USB jest w standardzie USB/OTG (On-The-Go), więc podłączymy do telefonu myszkę czy pendrive’a. Jeżeli chodzi o głośnik multimedialny, to znajdziemy go na dolnej ściance. Głośnik graj donośnie i nie brzęczy nawet, po ustawieniu głośności na poziom maksymalnyJakość muzyki, która się z niego wydobywa, z powodzeniem zastąpi odtwarzacz muzyczny, w trakcie długich podróży.   

 

Ulokowanie przycisków na bocznych krawędziach nie odbiega od normy. Po stronie lewej znajdują się przyciski poziomu głośności i przycisk „Power”. 

 

Natomiast po lewej znajduje się szufladka na karty 2x nanoSIM ze wsparciem sieci 4G/LTE (Dual SIM / Dual Standby / slot hybrydowy), więc rozbudowa pamięci wiąże się z rezygnacją drugiej karty SIM.  Na lewej stronie obudowy Alcatela 3L (2020) znalazł się dodatkowy, fizyczny klawisz – dla łatwego dostępu do Asystenta Google...  Hej Google! Natomiast po prawej znajdziemy przyciski regulacji głośności i przycisk (włączania/blokady) smartfona.  

 

TCL przyzwyczaił nas już do tego, że jego produkty nawiązują wyglądem do klasy premium. I tym razem, stanął na wysokości zadania. Tylną część obudowy inspirowany jest zorzą polarną. Mieniący się w świetle tył smartfona nawiązuję wzorem do tego niesamowitego zjawiska. Powierzchnia tworzy charakterystyczne linie, a do tego jest odporna na odciski palców.  Na tylnej obudowie znajduje się potrójny aparat fotograficzny z diodą doświetlającą. Niestety producentowi nie udało się całkowicie schować oczka aparatu i szkło może być narażone na porysowania.  Poniżej widzimy okrągły otwór, w którym producent umieścił skaner biometryczny. Czytnik linii papilarnych – działa poprawnie. Czujnik skanuje zapisany wzór linii papilarnych, niezależnie od położenia palca.   

 

 Budżetowy Alcatel 3L (2020) wyposażono w wydajne podzespoły, w postaci ośmiordzeniowego procesora MediaTek Helio P22 (MT6762), pamięci w konfiguracji 4/64 GB. Procesor ten wspiera układ graficzny GPU IMG GE8320 580MHz. W 3L (2020) dostaniemy dla naszych potrzeb około 50 GB. Przestrzeń tą łatwo zapełnić zdjęciami z 48MP aparatu, więc dodatkowa karta microSD jest niemal koniecznością. Z technikaliów to tyle, a praktyka? Nie jest to konkurent współczesnych flagowców, ale daje radę. Moim zdaniem spokojnie sprosta zadaniom, jakie przed nim postawi przeciętny użytkownik współczesnych smartfonów 

 

Dla lubiących cyferki wyniki benchmarków poniżej: 

Szeroki zakres funkcjonalności smartfonu, częściowo dzięki systemowi operacyjnemu Android 10 zweryfikowanemu przez Google, może zostać rozszerzony o dodatkowe programy i aplikacje, nie zaburzając stabilności urządzenia. Producent ograniczył swoje dodatki do minimum, co wyszło wyłącznie na korzyść. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu.  Z ciekawszych funkcji szczególnie przydatny dla mnie był Tryb Jazdy. Zapewne też wielu rodzicom przypadnie też do gustu Tryb dla dzieci oraz czytnik audiobooków. Przyda się też Centrum Wsparcia, firmy Alcatel i Smart Manager, który zadba o „czystość” w naszym systemie. Kończąc, ten wątek, za sprawą świetnego dopracowania, a także bardzo lekkiej i szybkiej nakładki Alcatel 3L (2020) daje wiele satysfakcji z obcowania z dobrze pracującym interfejsem oraz aplikacjami. 

  

Telefon dysponuje standardowym zestawem modułów łączności. Smartfon obsługuje szybki transfer danych 4G/LTE w standardzie – LTE Cat 4 (50 Mbit/s / 150 Mbit/s), posiada również moduły Bluetooth, NFC i certyfikację Google dla płatności zbliżeniowych HCE z każdego banku wspierającego to rozwiązanie oraz  WiFi 802.11 b/g/n. Jeśli chodzi o podstawową funkcję, czyli łączność, nie mamy nic do zarzucenia. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń w sieciach komórkowych, lub zanikającym sygnałem (chyba, że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Dobrze też radził sobie moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi Nie zabrakło też wsparcia dla prawidłowo działającego GPS (z A-GPS). Nie sprawia on jakichkolwiek problemów, a ze względu na darmowe mapy jest bardzo przydatny, nie tylko dla kierowcy.  

 

Co jeszcze znajdziemy w nowym smartfonie? Alcatel 3L (2020) wyposażony w potrójny aparat, jest najbardziej przystępnym sposobem na wejście w świat zaawansowanej fotografii mobilnej. I to dosłownie.  Budżetowy telefon ma potrójny aparat z matrycą główną 48 Mpix i przysłoną f/1.8 wykorzystujący technologię łączenia pikseli 4-in-1, dzięki czemu radzi sobie doskonale nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Do tego 5 MP (f/2.2) z obiektywem szerokokątnym o kącie widzenia 115° i 2 MP (f/2.4) do zdjęć makro. 48-megapikselowy sensor sprawdzi się przy większości ujęć, również tych wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych. Dodatkowy aparat szerokokątny świetnie sprawdza się przy fotografowaniu krajobrazów, dużych obiektów, a także większej grupy osób z niewielkiej odległości. Dodatkowo wykorzystywany jest on również do zbierania danych o głębi, które w trybie portretowym służą precyzyjnemu, cyfrowemu rozmywaniu tła. W ustawieniach znajdziemy obsługę technologii bokeh na żywo. Do robienia zdjęć małym przedmiotom służy natomiast specjalny obiektyw do zdjęć makro, który pozwala zbliżyć się do fotografowanego obiektu nawet na 4 cm, z zachowaniem pełnej ostrości.  A gdy nasze umiejętności fotograficzne, dopiero raczkują w mobilnej fotografii?  Dla lepszych efektów możemy korzystać z różnych trybów aparatu lub po prostu wybrać opcję automatyczną, która dostosuje ustawienia do czynników zewnętrznych, takich jak panujące oświetlenie czy kolory. Algorytmom sztucznej inteligencji rozpoznają 22 rodzaje scenerii i obiektów, a także dobiera do nich idealne ustawienia oraz optymalizację obrazu. Tryby umożliwiają robienie zdjęć nocą, tworzenie panoramy, zdjęć seryjnych czy portretów. Mamy też funkcję HDR (ang. High Dynamic Range image) pozwalającą na zwiększanie rozpiętości tonalnej zarejestrowanego obrazu, elektroniczną stabilizację obrazu (EIS) i rozpoznawanie twarzy. Podsumowując ten rozdział – może spokojnie dodać, że możliwości wyrażania kreatywności za pomocą zdjęć i filmów wykonanych testowanym telefonem są nieograniczone. Mi szczególnie przypadły do gustu fotografie, pełne szczegółów robione modułem głównym, oraz te przez ustawienia w trybie ruchu, rejestrowania światła nocą, czy malowanie światłem. Tryby raczej rzadko dostępne w telefonie, w tak atrakcyjnej cenie, ale o tym w podsumowaniu.  

Przykładowe zdjęcia możecie zobaczyć poniżej. 

Test Alcatel 3L (2020) - niedrogi i ultranowoczesny...recepta na sukces?  Test Alcatel 3L (2020) - niedrogi i ultranowoczesny...recepta na sukces?  

Identycznie sprawa ma się z filmami wideo.  Smartfon pozwala na nagrywanie i płynne odtwarzanie filmów wideo w rozdzielczości full HD (1080p).   

 Akumulator o pojemności 4000 mAh pozwala na umiarkowane korzystanie z telefonu do 3 dni. W tym czasie głównie korzystałem z rozmów telefonicznych i sporadycznie sprawdzałem pocztę elektroniczną. Z naszych testów wynika, że intensywne użytkowanie telefonu przy jednoczesnym korzystaniu z danych pakietowych, przez Wi-Fi oraz pstrykaniu fotek, skutkowało koniecznością podpięcia smartfona do ładowarki w połowie drugiego dnia.  Oczywiście wartości te są zmienne i uzależnione od włączonych funkcji i intensywności, z jaką korzystamy ze smartfona. Na czuwaniu zużycie baterii jest znikome. Oczywiście nie omieszkałem przeprowadzić standardowych testów w aplikacji PCMark, przy pełnej jasności ekranu, wynik to 9 godzin i 54 min. Jest to naszym zdaniem świetny wynik, biorąc pod uwagę parametry urządzenia. 

 

Podsumowanie 

Alcatel 3L (2020) wywarł na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Ma świetnie wykonaną obudowę, która cieszy oko i mocną baterię. Do tego aparat, który pozwala wydobyć z nas ukryte cechy mobilnego fotografa A za to wszystko zapłacimy naprawdę niewiele. Telefon jest już dostępny w cenie 599 zł, w kolorach czarno-niebieskim oraz szarym.  

Na koniec nasza rada Alcatela 3L (2020) kupujcie tylko w dystrybucji krajowej. A dlaczego? W sprzedaży możecie trafić na model Alcatel 3L 5029D Dual Sim (2020), który nie oferuje modułu NFC.  

Dostępne w Polsce smartfony będą miały moduł NFC. Jesteśmy jednym z niewielu państw, którym tak bardzo zależy na tym elemencie. Zdajemy sobie sprawę, że jest to obecnie bardzo istotny dla naszego rynku element i staramy się, żeby był obecny w naszych telefonach. Co ciekawe nie jest to wcale powszechne w innych krajach – w naszym regionie właściwie tylko Czechy i Słowacja dbają o to w takim samym stopniu, jak my. Kwestia potrzeb i wymagań konsumentów. Nic, tylko bić brawa, za taką postawę polskiemu oddziałowi TCL Communication. Za to, bez wątpienia należy się znaczek „Polecamy” – Alcatel 3L (2020) to dobry wybór. 

źródło: TECHNOSenior