Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, T-Mobile, Top7-T-Mobile uruchomiło testową sieć 5G w Warszawie

T-Mobile uruchomiło testową sieć 5G w Warszawie

Dzisiaj T-Mobile uruchomiła w Warszawie testowe nadajniki 5G. W uroczystości wzięli udział Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, prezes T-Mobile Polska Andreas Meierhofer oraz prezes T-Mobile Timotheus Hoettges.

Zasięg 5G obecnie dostępny jest w centrum Warszawy, jednak z czasem będzie on rozszerzany na kolejne lokalizacje i miasta, by docelowo objąć zasięgiem cały kraj.

To glos przyszłości – tak zapowiedziano start Labu 5G lab , który został dzisiaj uruchomiony przez T-Mobile na pl. Defilad  w Warszawie. 22 lata temu wystartowaliśmy z siecią 2G w Polsce. Teraz uruchamiamy 5G, która da nam rewolucję, która może zmienić biznes, społeczeństwo i ekonomię. 5G daje jakość i  bezpieczeństwo. Wraz z Huawei, który dostarczył nam infrastrukturę planujemy rozbudować 5G na terenie całej Polski – powiedział Andreas Meierhofer – prezes T-Mobile Polska.

Gość specjalny wydarzenia – minister cyfryzacji Marek Zagorski zwrócił natomiast uwagę na szczególną rolę Polski w tym wydarzeniu – Chcemy jako Polska być miejscem, gdzie ta technologia będzie wdrażana jako pierwsza w Europie. Chcemy być liderem gospodarki 4.0 i być liderem nowych technologii. Priorytetem rzadu jest, żeby jak najszybciej mieć działające 5G nie tylko w trybie testowym, ale na terenie całego kraju. W 2025 chcemy, żeby sieć 5G była dostępna w najwiekszych miastach w Polsce. Mamy nadzieje, że ta sieć powstanie i miasta beda mogły z niej korzystać. Jesteśmy w Europie liderem w telefonii komórkowej i chcemy być także liderem we wdrażaniu 5G.

Prezes T-mobile podkreślił nacisk jaki jego firma kładzie na rozwój 5G w Europie. Jednak zwrócił też aspekt na inne ważne sprawy – Wg. niego 5G rozwiązuje inne problemy niż zasięg lub jakość rozmów. To przede wszystkim nowe usługi, smart city i duże transfery danych. 5G potrzebujemy przede wszystkim w miastach a nie na wsi do oglądania ulubionych zwierzaków – powiedział Timotheus Hoettges.

2018 12 07 15.59.35

 

Czym to jest sieć 5G?

Sieć 5G — to piąta generacja technologii mobilnej komunikacji z ogromną prędkością transmisji danych — do kilku Gigabitów na sekundę. 5G ma mniejsze opóźnienia sygnałów sięgające 1 milisekundy i doskonale nadaje się do usług w których szybkość i jakość transferu jest kluczowa. Np. w usługach telewizji 360 stopni, sterowaniu pojazdami w czasie rzeczywistym, smartcity, Internet of Things i wielu innych.

Jak przewidują analizy przywoływane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uruchomienie sieci 5G w Polsce jest podstawą czwartej rewolucji przemysłowej i stworzenia Przemysłu 4.0, który dzięki zwiększonej innowacyjności przyczyni się do przyspieszenia gospodarki i budowy konkurencyjności kraju w skali międzynarodowej.

Zalacznik 1

Zalacznik 1

Z punktu widzenia indywidualnego obywatela, 5G to przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia. Dzięki pojemności sieci zyskujemy możliwość stałego monitoringu stanu zdrowia za pośrednictwem czujników śledzących najważniejsze funkcje życiowe, a jej wysoka niezawodność umożliwia rozwój zdalnych konsultacji lekarskich czy nawet operacji prowadzonych na odległość. Oczywiście sieci 5G otworzą przed nami zupełnie nowe możliwości w zakresie rozrywki – od stworzenia od podstaw prawdziwie mobilnego gamingu pozbawionego opóźnień po umożliwienie korzystania z w pełni immersywnych  transmisji z koncertów i wydarzeń sportowych po wykorzystanie rozwiązań z obszaru wirtualnej rzeczywistości.

Jednocześnie 5G znajdzie szerokie zastosowanie w rolnictwie, gdzie masowe wykorzystanie czujników kontrolujących temperaturę gleby, nawodnienie, czy stan zbiorów, a także automatyzacja hodowli zwierząt gospodarskich umożliwią zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystania środków chemicznych, co pozwoli na produkcję zdrowej, ekologicznej żywności na szeroką skalę. To także znaczące zmiany w przemyśle i rynku pracy, gdzie automatyzacja procesów wytwarzania pozwoli na utworzenie prawdziwie inteligentnych fabryk, płynnie reagujących na zmiany popytu lub cen surowców i współpracujące ze sobą w sposób automatyczny, a z drugiej strony: powstanie nowych miejsc pracy dla fachowców oraz zwiększenie mobilności zawodowej za sprawą systemów wspomagających naukę zawodu oraz ułatwiających uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji i instrukcji wykonywania nawet najtrudniejszych zadań.

Sieć 5G to także nowe perspektywy rozwoju smart cities, gdzie np. sieć miniaturowych czujników wbudowanych we wszystkie elementy miejskiej infrastruktury pomoże kontrolować ruch uliczny, wywóz nieczystości, ale także zarządzanie obłożeniem miejsc parkingowych czy przyniesie realne oszczędności dzięki zastosowaniu inteligentnego oświetlenia ulicznego.Autor |2018-12-07T19:03:33+01:007 grudnia 2018 17:53|Kategorie: 5G, Newsy, Operatorzy, T-Mobile, Top7|Tagi: , , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. Dawid 8 grudnia 2018 w 00:28 - Odpowiedz

  No to będzie pandemia nowotworów ! 5G jest zabójcze już z routerami 5GHz jest problem a co dopiero 5G

 2. Alina 8 grudnia 2018 w 10:05 - Odpowiedz

  Kolejne bzdury mające wywołać strach i panikę.

 3. Bjak 8 grudnia 2018 w 19:55 - Odpowiedz

  Czekam na ten kolejny etap ewolucji jaką przyniesie 5G.W końcu będzie można mówić , że każdy nie zależnie od tego czy mieszka w mieście czy na wsi może mieć łącze o przepustowości 1Gbps , które już teraz się przydaje więc uważam to za minimum.

 4. mam mokro w majtkach 9 grudnia 2018 w 19:16 - Odpowiedz

  j.w.

 5. Daryn 14 grudnia 2018 w 11:10 - Odpowiedz

  Byłem w tym punkcie 5G pod pkinem i nawet robi wrazenie, dobrze ze nie ty;ko cos udoskonalaja ale usiadamiaja ludzi co to da, a jak dzeiki temu rozladuja sie nam korki to bedzie raj!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.