Jesteś tutaj:-, Nawigacje, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel NR200 NV – ciągły monitoring przebiegu trasy

Test Navitel NR200 NV – ciągły monitoring przebiegu trasy

Choć jeżdżą bezpiecznie, dobrzy kierowcy – najczęściej nie ze swojej winy – również mogą ulec wypadkowi. W tej i tak już dość stresującej sytuacji ważne jest zadbanie o to, by nie paść ofiarą niesłusznych oskarżeń. Dlatego właśnie warto rozważyć zakup kamerki samochodowej. Wachlarz tego typu urządzeń jest spory, również przedział cenowy. Możemy ją kupić już za około 50 zł jak również za ponad 500 zł z wieloma dodatkami. Do tej pierwszej grupy zalicza się lekki i kompaktowy wideorejestrator Navitel NR200 NV z wysokiej jakości sensorem optycznym. Produkt dedykowany jest zarówno osobom, które dużo podróżują np. zawodowym kierowcom, jak i zwykłym użytkownikom dróg, którzy chcą sobie zaoszczędzić stresu w przypadku kolizji.

 

Urządzenie to jest zwane ,,czarną skrzynką” samochodu – pozwala na zapobieganie m.in. niesłusznym karom nadawanym przez policję i brakiem dowodów, w sytuacji, gdy to nie my powinniśmy ponieść daną sankcję.  Navitel NR200 NV to poręczny rejestrator o kompaktowej budowie i minimalistycznym wzornictwie, który w paru ruchach można zamontować na przedniej szybie tak, aby cała przestrzeń przed pojazdem mogła być monitorowana. Rejestrator wyposażony jest w G-sensor, zwany również czujnikiem przeciążenia lub sensorem grawitacyjnym. Dzięki niemu kamera potrafi rozpoznać moment, w którym z samochodem dzieje się coś złego. Włącza wtedy automatyczny zapis aktualnego nagrania (kilka sekund przed i po uderzeniu), zabezpieczając tym samym materiał przed przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem. Dodatkowo urządzenie posiada możliwość oznaczania daty i czasu nagrania, co ułatwi nam archiwizację nagrań oraz dochodzenie swoich praw w przypadku sytuacji spornych.

Specyfikacja Navitel NR200 NV:

 • Wyświetlacz: 2″, rozdzielczość 480 x 240px
 • Procesor: MSTAR MSC8336
 • Sensor: SC2363 (night vision)
 • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 Full HD (30 fps)
 • Kąt nagrywania: 120°
 • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
 • Format wideo: MP4
 • Format zdjęć: JPG
 • Długość nagrań wideo: 1/3/5 min
 • Nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań
 • Cechy: Auto-Start, G-sensor, Detekcja ruchu, Tryb parkingowy, Nagrywanie dźwięku, Głośnik, Mikrofon
 • Interfejsy (HDMI, Mini USB i inne)
 • mini-USB
 • Obsługa kart microSD do 64 GB
 • Sposób montażu: przyssawka
 • Zasilanie: (12-24 V 1.5 A), USB 2.0 DC 5 V 1 A
 • Bateria: 180 mAh 3.7 V Li-Pol
 • Kolor: czarny
 • Voucher: mapy Europy, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Ukraina (12 miesięcy)
 • Gwarancja: 24 miesiące
IMG 20190623 115433

Navitel NR200 NV

W zestawie razem z kamerą znajdują się: uchwyt samochodowy, ładowarka samochodowa 12/24 V, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna i licencja nawigacyjna na smartfon/tablet, z mapą 47 krajów Europy.

Urządzenie można zamontować na przedniej szybie lub desce rozdzielczej auta a zintegrowany mikrofon umożliwia rejestrowanie dźwięku wewnątrz pojazdu. Kompaktowe wymiary pozwalają także ukryć kamerę za lusterkiem, nie będzie wówczas ograniczała pola widzenia. Dedykowany uchwyt z przegubem kulowym pozwala na wygodne zainstalowanie rejestratora pod odpowiednim kątem, praktycznie w każdym miejscu szyby samochodowej. Solidna przyssawka utrzyma kamerę na szybie nawet w nierównym terenie – sprawdzone. Dzięki zastosowaniu szyny montażowej w kamerze zakładanie, a także jej szybką deinstalację, gdy chcemy zabrać urządzenie jest bardzo łatwe. Nawet większy nacisk na obudowę nie powoduje skrzypienia czy uginania się poszczególnych jej części.  Obudowa wykonana z trwałego polimeru zapewnia długą żywotność urządzenia.

IMG 20190623 115137

Navitel NR200 NV

Kamera rejestruje obraz zawsze, gdy jest podłączona do źródła zasilania (gniazdo zapalniczki), nie ma więc potrzeby uruchamiania jej za każdym razem, gdy siadamy za kierownicą. O tym, że kamera pracuje i nagrywa informuje maleńka dioda LED i stosowny komunikat na wyświetlaczu. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenie posiada wbudowany ekran o przekątnej 2’’. Dzięki niemu bez problemu można podejrzeć nagrywany obraz, zmieniać ustawienia menu czy wreszcie przeglądać zapisane filmy. Obraz wyświetlany na nim jest płynny i dość wyraźny. Wyświetlacz automatycznie wyłącza się po zadanym w ustawieniach czasie. Jest także możliwość ustawienia, w ten sposób, aby ekran był włączony przez cały czas pracy kamery.

Przednia część, to centralnie umieszczony obiektyw, obok którego po jednej stronie jest głośnik kamery. Zaś od spodu urządzenia umiejscowiono mikrofon, który rejestruje wszystkie dźwięki dochodzące do wnętrza samochodu. Istnieje jednak możliwość wyłączenia tej funkcji i nagrywania wyłącznie obrazu. Obiektyw charakteryzuje się kątem nagrywania 120°, co daje możliwość zapisu zarówno obszaru pasów ruchu, jak i pobocza. Po bokach wyświetlacza znajdziemy cztery klawisze funkcyjne fizyczne do obsługi urządzenia: Menu, Góra, Dół i OK.  Na prawej krawędzi, patrząc od strony kierowcy umieszczono gniazdo zasilania (miniUSB) i przycisk reset. Dołączona ładowarka z kablem o długości 4 metrów pozwoli zasilić urządzenie nie tylko z gniazda zapalniczki o napięciu 12V, ale również o napięciu dwukrotnie wyższym (24V), co może zainteresować kierowców samochodów ciężarowych. Gniazdo kart pamięci (microSD) i przycisk Power producent umieścił na dolnej części obudowy. Filmy mogą być zapisywane na karcie pamięci o pojemności do 64GB. W przypadku jej zapełnienia, rejestrator automatycznie zacznie nadpisywać rejestrowany obraz na najstarszym materiale filmowym. Nagrania można odtwarzać bezpośrednio na wyświetlaczu kamery bądź na ekranie komputera, po powrocie do domu.

NR200 NV wygląd

NR200 NV

Navitel NR200 NV to propozycja z kategorii budżetowych, więc i możliwości konfiguracji nie są zbyt bogate. Moim zdaniem to nawet dobrze, bo kierowca obsługujący sprzęt nie zostanie rozproszony i może szybko oraz intuicyjnie uzyskać dostęp do wszelkich ustawień – nawet podczas jazdy, czego nie popieramy.

 

Układ optyczny wideorejestratora został wyposażony w soczewkę SC2363 z 4-warstwowym szkłem z obsługą night vision. NR200 NV napędzany jest procesorem MSTAR MSC8336, który pozwala na rejestrowanie filmów w rozdzielczości Full HD (1920×1080) przy 30 klatkach na sekundę.

IMG190703 152936

Dzięki temu zarejestrowany obraz, format zapisu H.264 zapewnia nam dobrą jakość i pozwala na wychwycenie nawet drobnych szczegółów, jak np. numer rejestracyjny samochodu przed nami. Aby dodatkowo udokumentować widok pojazdu lub zniszczeń, kamerę można wykorzystać jako aparat fotograficzny.

Przykładowe nagranie w dzień:

Przykładowe nagranie w nocy:

Podsumowanie

Navitel NR200 NV to urządzenie udane. Ma wszystko, czego można chcieć od wideorejestratora. Przyzwoicie zarejestruje pokonywaną trasę w niewygórowanej cenie. Oprócz intuicyjnego i przyjaznego użytkownikowi interfejsu, sprzęt jest też bardzo łatwy do zamontowania w samochodzie. Dodam, że kamera wykonana jest z dobrej jakości tworzywa i prezentuje się estetycznie na szybie samochodu – choć jest odczucie czysto subiektywnie. Zabrakło natomiast jakichkolwiek funkcji geolokalizacyjnych – sprzęt nie został wyposażony w moduł GPS. Na duży plus można zaliczyć, że wszyscy użytkownicy wraz z urządzeniem otrzymują voucher z 12-miesięcznym kluczem licencyjnym, który umożliwia zainstalowanie aplikacji Navitel Navigator z mapami 43 państw europejskich, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy. Cena oscyluje w granicach 129zł. To moim zdaniem rozsądna oferta za poczucie bezpieczeństwa dla tych, którzy jeżdżą przepisowo. A sama „czarna skrzynka” może uchronić przed nieuczciwymi zachowaniami innych użytkowników dróg, pomóc udowodnić niewinność i zaoszczędzić pieniądze.

TECHNOSenior

 Autor |2019-07-07T14:16:53+01:007 lipca 2019 14:16|Kategorie: Artykuły, Nawigacje, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.