Użytkowanie

Uruchomienie kamery jest bardzo szybkie i proste. Wystarczy wkręcić kamerę jak żarówkę w żyrandol, włączyć zasilanie oraz pobrać i zainstalować aplikację na swój smartfon (Android/IOS). Do wyboru mamy 2 aplikacje V380 oraz V380 Pro. Na cele testu pobrałam obie aplikacje i w obu przypadkach podłączenie do kamery wyglądało podobnie: rejestrujemy się w aplikacji, a następnie wybieramy opcję dodawania nowego urządzenia i łączymy się z Wi-Fi podanym na naklejce kamery (QRCode na żarówce). W kolejnym kroku przełączamy w aplikacji kamerę na Wi-Fi z dostępem do Internetu i od tego momentu możemy obserwować co dzieje się w naszym domu również będąc np. w pracy czy na wakacjach.

IMG 20190526 095129

Zarówno w aplikacji V380 jak i nowszej wersji V380 Pro możemy:

  • podejrzeć online obraz z kamery
  • wykonać zrzut – zdjęcie aktualnego widoku w rozmiarze 960×960 px
  • włączyć / wyłączyć przekazywanie dźwięku z kamery do aplikacji
  • włączyć / wyłączyć światło wokół kamery
  • ustawienie koloru odtwarzania z kamery – RGB v czarno / czarno-białe
  • przekazać informację głosową z aplikacji do kamery w trybie online
  • wykonać nagranie o ile w kamerze zamontowano kartę pamięci
  • ustawić alarm (w wersji Pro mamy dostępny szerszy zakres ustawień – np. zaznaczenie strefy, w której ma zadziałać alarm) z możliwością zapisu do chmury (zakup przestrzeni z V380 Pro)
  • skonfigurować połączenie Wi-Fi

 

Aplikacja V380:

Aplikacja V380 Pro:

Osobiście polecam od razu pobrać aplikację V380 Pro (testowana wersja 1.0.4), gdyż posiada nowszy interfejs oraz bardziej rozbudowane funkcjonalności min. zakup przestrzeni w chmurze, możliwość udostepnienie znajomemu widoku z naszej kamery (o ile posiada również zainstalowaną aplikację), szersze możliwości konfiguracyjne alarmu itp.

Sama aplikacja działa bardzo stabilnie. Nie zauważyłam, aby coś się wieszało czy pojawiały się rażące błędy. Bez problemu również udało mi się zakupić przestrzeń w chmurze na 7 dni (koszt 2,9$), przekazać informację głosową do kamery, podejrzeć co dzieje się w domu w trybie online, wykonać kilka zrzutów czy sterować światłem. Również skonfigurowany alarm zadziałał dokładnie tak jak go ustawiłam. Mamy możliwość ustawienia alarmu w wybranym harmonogramie w postaci notyfikacji czy wibracji w aplikacji, ale również włączenie głosu, który po uruchomieniu alarmu jest bardzo donośny i na pewno wzbudzi zainteresowanie u naszych sąsiadów.

Zdjęcia wykonane z kamery są niewielkiej rozdzielczości bo 960x960px w jakości 1,3 MPx. Niemniej do celów domowych są wystarczające. Również tryb nocny jest wystarczająco wyraźny. Chociaż przy takiej rozdzielczości rozpoznanie twarzy osób, które są w dalszej odległości od kamery może nie być zbyt łatwe. Przykładowe zdjęcia z kamery:

Ponad to w aplikacji mamy również dostęp do rozbudowanej pomocy, również w wersji Video. Szkoda tylko, że aplikacja nie jest dostępna w języku polskim.

Niestety z racji braku odpowiedniej karty pamięci (wymagana karta TF do 64 GB) nie udało mi się nagrać filmu na kartę pamięci. Zabrakło mi również możliwości nagrania strumienia wideo bezpośrednio na telefon. Na szczęście jeżeli nie dysponujemy dodatkową kartą, to możemy skorzystać z chmury, która pozwala na przechowywanie 30 sekundowych filmów, które są nagrywane podczas wykrycia ruchu czy wzbudzenia alarmu. Jednakże jest to już opcja płatna – przestrzeń w chmurze na 7 dni (koszt 2,9$). Również w przypadku chmury zabrakło mi możliwości nagrywania na zawołanie w trybie online. Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach aplikacji pojawi się taka opcja. Jedyna uwaga, to taka, że filmy nagrane w chmurze posiadają czas nagrania z chmury, a nie rzeczywisty czas z naszego telefonu. Przez co mamy przesuniecie w czasie o kilka godzin.

Jeżeli chodzi o sam film który nagrał się w chmurze, to jest on w jakości 1,3 Mpx, w rozdzielczości 960x960px, 231 kbps, w formacie MP4  i podobnie jak w przypadku zdjęć raczej ciężko rozpoznać na nim osobę, chyba, że przeszła wystarczająco blisko kamery. Zdjęcie pobrane z chmury natomiast jest  w rozmiarze 480x480px, a nie 960x960px.

 

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że kamerę możemy nie tylko wkręcić jak żarówkę, ale również zamontować w dowolnym miejscu. Wystarczy użyć do tego zestawu montażowego, który jest dołączony do zestawu oraz dociągnąć do niego kabel z zasilaniem podobnie jak w przypadku montażu np. żyrandola.