Jeżeli chodzi o technikalia to jest dobrze, chociaż oczywiście mogłoby być nieco lepiej. Survivalowy smartfon marki Hammer jest oparty na czterordzeniowym procesorze MTK6580 firmy MediaTek, z zegarem 1.3 GHz (Cortex-A53), który wspomaga 2 GB pamięci RAM oraz układ graficzny ARM Mali-400 MP2. Wewnętrzna pamięć wynosi 16 GB, z czego na wszelkiego rodzaju dane i aplikacje użytkownika zostaje około 9 GB. Active 2 nie jest demonem szybkości i ma trochę mniejsze możliwości niż najnowocześniejsze smartfony, jednak jego zdecydowanym atutem jest niezawodność, a o to użytkownikowi, który kupuje telefon survivalowy chodzi najbardziej. System działa sprawnie i użytkownik nie musi się obawiać, że telefon dostanie nagle czkawki. Większość aplikacji spisuje się bez zarzutu – dość szybko się otwierają i sprawnie działają, a mniej zaawansowane gry śmigały na nim bez problemu.

Pracę smartfona wspiera Android 8.1 Oreo z certyfikacją GMS. Dzięki temu mamy pewność, że został przygotowany zgodnie z wytycznymi Google i ma niczym nieograniczony dostęp do sklepu Google Play z tysiącami aplikacji.  W bardzo zbliżonej do czystej dystrybucji systemu Google, znajdziemy tradycyjny zestaw opcji i aplikacji, jakie dostępne są w ogromnej większości telefonów tego typu i raczej nie wymagają one większego opisu.

Hammer Active 2 wyposażony jest w standardowe typy łączności, jakie są potrzebne na turystycznych szlakach. W podróży oprócz obsługi dwóch kart SIM (Dual Standby), z funkcją hot – spot pozwalającą udostępnić łącze internetowe np. do notebooka, przydatna może być wbudowana karta WiFi oraz łącze Bluetooth. Dla tych, którzy potrzebują na turystycznym szlaku sprawdzić pocztę lub poszukać informacji, o atrakcjach turystycznych, zapewne całkowicie takie funkcje komunikacyjne wystarczą.

Nie miałem żadnych problemów z nawiązaniem połączenia Wi-Fi. Można mieć tylko odrobinę zastrzeżeń, co do czułości anteny. Telefon też nie stwarza problemów, jako nawigacja. Jeżeli chodzi o GPS, który czasem może uratować nas, gdy zagubimy się na szlaku, to nie miałem żadnych problemów. Geolokalizacja cechuje się dobrą skutecznością i precyzją działania zarówno w samochodach, jak i na zewnątrz budynków. Odbiornik wspomagany przez A-GPS błyskawicznie łapał fiksa. Po wyłączeniu wspomagania siecią komórkową, wyszukanie naszej lokalizacji, pod otwartym niebem też nie sprawiało problemu. Połączenie jest stabilne.