O tym jak mozolne i długie bywa pisanie SMS-ów lub wiadomości email w telefonach komórkowych lub palmtopach, wiedzą chyba wszyscy. Wprawdzie wbudowane słowniki T9 upraszczają nieco sprawę, jednak mimo wszystko numeryczna klawiaturka telefonu lub stylus palmtopa nie są stworzone do pisania dłuższych tekstów.

Eleksen

Z dużym zaciekawieniem przystąpiliśmy więc do testów bezprzewodowej, zwijanej klawiatury firmy Eleksen. Ta brytyjska firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju „inteligentnych” ubiorów oraz materiałów. Jednym z ciekawszych produktów jest plecak ze zintegrowanymi bateriami słonecznymi do ładowania I-poda, telefonu komórkowego lub palmtopa.
Bluetooth Fabric Keyboard firmy Eleksen to klawiatura QWERTY wykonana z materiału. Można ją zginać, zwijać, można nawet owinąć ją swój telefon komórkowy. Po lewej stronie urządzenia, w czarnym pudełku znajduje się cała elektronika oraz 2 baterie AAA, które wg. producenta wystarczają na 10 godzin ciągłego pisania. Wymiary klawiatury to 306×114 mm a waga to zaledwie 68 gramów.

Eleksen

Aby móc rozpocząć korzystanie z klawiatury w połączeniu z telefonem komórkowym konieczne jest wgranie odpowiedniego oprogramowania. Producent dostarcza sterowniki do niektórych telefonów z systemem Symbian (Nokia 6600, Nokia 7610, Sonyericsson P910) a także do palmtopów z systemem Windows. W naszym przypadku klawiatura współpracowała z Nokią 6600. Pierwszym krokiem jaki należało wykonać było wgranie aplikacji symbianowej do telefonu. Pełni ona funkcje sterownika. Instalacja przebiegła sprawnie i szybko. Kolejną czynnością jest sparowanie urządzeń. Ponieważ dokonuje się go nie z poziomu menu telefonu, ale z poziomu aplikacji symbian to nie jest konieczne wpisywanie czterocyfrowego kodu uwierzytelniającego.
Gdy klawiatura jest już „widziana” przez telefon komórkowy, należy jeszcze dokonać jej kalibracji. Na ekranie telefonu wyświetlają się instrukcje: wciśnik klawisz „alt”, wciśnij klawisz „=” itp. Dzięki temu, jak zapewnia producent, zwiększa się precyzja wpisywania tekstu. A jak jest z tą precyzją? Do klawiatury trzeba się przyzwyczaić. Gdy piszemy wolno i zwracamy uwagę na uderzanie dokładnie w środek klawisza to nie ma problemów. Jednak w miarę wzrostu szybkości pisania na ekranie telefonu pojawia się coraz więcej literówek. Należy jednak zaznaczyć, że nawet „wolne” pisanie jest zdecydowanie szybsze niż wklepywanie tekstu przy pomocy klawiszy telefonu. Aby lepiej dopasować urządzenie do własnego stylu pisania, w ustawieniach sterownika można zmienić czułość klawiatury. Mi najwygodniej pisało się przy największej czułości.

Eleksen

Podsumowując: klawiatura Eleksen z pewnością przyda się osobom, które piszą dużo sms-ów lub emaili przy pomocy swoich telefonów komórkowych lub palmtopów. Jej zaletą jest niewielka waga oraz możliwość zwinięcia w niewielki rulonik (albo zawinięcia w nią telefonu). Jednak ta zaleta staje się wadą w przypadku, gdy nie mamy twardej powierzchni na której klawiaturę można położyć. Instalacja sterowników jest prosta, jednak niestety, tylko niektóre telefony i palmtopy będą współpracować z tym urządzeniem. Przy cenie ok. 100 dolarów klawiatura Eleksen przeznaczona jest raczej dla entuzjastów i miłośników nowinek technicznych.

Marcin Horecki