Jesteś tutaj:-, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia, Zdrowie-Analityka IoT pomaga w walce z marnowaniem szczepionek

Analityka IoT pomaga w walce z marnowaniem szczepionek

COVID-19 stał się jednym z największych wyzwań dla logistyki medycznej we współczesnej historii. Dane pokazują, że problemy z przechowywaniem i transportem szczepionek w USA przyczyniły się do  zmarnowania prawie 10% z 65 milionów niewykorzystanych dawek szczepionki COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch lat. Zastosowanie analityki i technologii IoT może ograniczyć straty i zoptymalizować procesy dystrybucji dawek do punktów szczepień.

Według US Centers for Disease Control w ciągu dwóch lat w USA problemy logistyczne spowodowały straty na poziomie blisko 10 proc. z 65 milionów dawek szczepionki na COVID-19.  Aby przeciwdziałać temu zjawisku, organizacja North Carolina Collaboratory, we współpracy z SAS, wykorzystuje analitykę IoT i dane z czujników umieszczonych w zamrażarkach do przechowywania szczepionek, aby wzmocnić integralność łańcucha chłodniczego i zoptymalizować proces dystrybucji, zwłaszcza do społeczności wiejskich i o słabo rozwiniętej infrastrukturze.

NC Collaboratory jest organizacją badawczą, która zorganizowała dystrybucję szczepionek wśród społeczności o słabo rozwiniętej opiece medycznej. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu 17 publicznych uczelni tworzących razem Uniwersytet Karoliny Północnej. W całym stanie Karoliny Północnej 9,4 miliona szczepionek było przechowywanych w 63 zamrażarkach. Taka liczba umożliwia zaszczepienie większości mieszkańców stanu.

Dzięki współpracy NC Collaboratory, SAS® Analytics for IoT oraz Microsoft Azure możliwe było przekształcenie i wykorzystanie danych z czujników zainstalowanych w zamrażarkach do monitorowania zapasów i zarządzania łańcuchem dostaw. W ramach projektu monitorowano wpływ czynników takich jak: temperatura, wilgotność, wibracje podczas transportu, liczba otworzeń i zamknięć, czas przechowywania i pojemność zamrażarki. Jednocześnie wykorzystywano możliwości prognozowania zapotrzebowania na szczepionki w punktach medycznych celem przeciwdziałania potencjalnym stratom dawek i regionalnym niedoborom.

 

Pandemia COVID-19 sprawiła, że powołaliśmy do życia największy i najbardziej złożony program logistyki medycznej we współczesnej historii. Obecnie jednym z najtrudniejszych wyzwań jest ochrona integralności łańcucha dostaw szczepionek – od producentów do miejsc ich podawania. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w trudno dostępnych regionach. Nasz projekt z SAS pokazał, jak analityka i technologia IoT pomagają ograniczyć straty i sprawić, że szczepionki dotrą na czas do większej liczby osób – komentuje Jeff Warren, Executive Director of the NC Collaboratory.

 

Najważniejsze obszary programu pilotażowego:

  • Monitorowanie poziomu temperatury – dzięki temu możliwa jest obserwacja w czasie rzeczywistym temperatury w zamrażarce, a także wskazanie pogarszających się warunków i proaktywne alarmowanie o danej sytuacji.
  • Monitorowanie zapasów dostępnych w zamrażarce – dzięki temu możliwe jest alarmowanie o zbyt małej liczbie szczepionek w danej lokalizacji w stosunku do poziomu rozprzestrzeniania się wirusa i zalecenie ich realokacji w celu zaspokojenia popytu.

 

W zamrażarkach, w których przechowywane są szczepionki konieczne jest stałe utrzymywanie niskiej temperatury. W innym przypadku, szczepionka może zepsuć się nawet po pięciu godzinach. Rozwiązanie SAS pozwala nam identyfikować potencjalne problemy i w ten sposób minimalizować straty – wyjaśnia Rob Handfield, ekspert w dziedzinie łańcuchów dostaw, dyrektor wykonawczy Supply Chain Resource Cooperative na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej.

 

Rozwiązanie SAS Analytics for IoT znajduje zastosowanie również w innych ważnych obszarach, m.in. umożliwia analizę danych związanych z uprawą roli w celu dostarczania żywności wyższej jakości, poprawę prognozowania zużycia energii w celu zmniejszenia rachunków za prąd, czy też  ochronę ludzi i ich dorobku przed kataklizmami, takimi jak powodzie.

Autor |2022-05-04T10:14:45+02:004 maja 2022 09:00|Kategorie: Bez kategorii, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia, Zdrowie|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.