Jesteś tutaj:-, Apple, Microsoft, Newsy, PC i Laptopy, Poradniki, Pozostałe, Reklama, Sprzęt, Telefony-Kiedy serwis może odmówić naprawy gwarancyjnej smartfona

Kiedy serwis może odmówić naprawy gwarancyjnej smartfona

Nowy smartfon przestał działać zaledwie kilka dni od zakupu? W takiej sytuacji pierwsze kroki kierujemy do serwisu. Niestety, jak się okazuje, nie każda usterka może zostać usunięta w ramach gwarancji.


Na samym początku warto zaznaczyć, że gwarancja producenta jest umową dobrowolną. W większości przypadków producenci udzielają jej, aby poprawić swój wizerunek oraz zwiększyć sprzedaż swojego produktu. Trzeba wiedzieć też, że to producent ustala warunki gwarancji, czas jej trwania oraz zasady, według których usunie ewentualne usterki.

Kupujący nie pozostają jednak bezradni w sytuacji, gdy serwis odmawia naprawy wady fabrycznej. Z pomocą przychodzi ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Wynika z niej, że to sprzedawca odpowiada za ewentualną niezgodność towaru z umową. Oznacza to, że możemy złożyć reklamację bezpośrednio u sprzedawcy, u którego kupiliśmy towar.

Taka reklamacja nie ma jednak nic wspólnego z gwarancją producenta i dotyczy każdego produktu kupionego na terenie Polski. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć taką reklamację i odpowiedzieć na nią w ciągu 14 dni. Nie dotyczy to jednak usterek powstałych z winy użytkownika.

Wady fabryczne

Mimo zachowania restrykcyjnej kontroli jakości, masowy charakter produkcji smartfonów sprawia, że w niektórych egzemplarzach mogą pojawiać się tzw. wady fabryczne. Są to najczęściej niedziałające piksele w wyświetlaczach, mikrorysy i pęknięcia szybek, niedokładnie zamontowane kamery oraz na przykład „popularne” ostatnio wybuchające baterie.

Każda z powyższych wad, o ile została zgłoszona producentowi od razu po zakupie, kwalifikuje urządzenie do darmowej naprawy lub wymiany – zależnie od treści dokumentu gwarancyjnego. Warto też sprawdzić po zakupie, jakie usterki są według producenta wadami fabrycznymi, a które z nich będą oznaczały naprawę na koszt klienta.


Czego serwis nie naprawi?

Tutaj nie ma zaskoczeń – do naprawy w ramach gwarancji nie kwalifikują się wszelkie usterki, wynikające z niewłaściwego użytkowania urządzenia. Chodzi przede wszystkim o skutki upadków, ingerencji cieczy czy nawet korzystania z nieoryginalnych akcesoriów. Serwisanci po otwarciu obudowy urządzenia potrafią odczytać z jego wnętrza zaskakująco wiele informacji.

We wnętrzu każdego smartfona znajdują się specjalne czujniki wilgoci. Zmieniają one kolor nie tylko pod wpływem wody, ale także np. skondensowanej pary wodnej” – powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl „Wystarczy wejść z chłodnej ulicy do ciepłego pomieszczenia aby powstało mikrozwarcie, które może spowodować nieodwracalne uszkodzenia na płycie głównej” – dodaje.

Rozwiązanie?

Oczywiście klient nie musi się zgadzać z opinią autoryzowanego serwisu. Jeśli jest pewny, że usterka nie powstała z jego winy, może zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy, który to potwierdzi. Pozytywna opinia nie oznacza jeszcze sukcesu – potrzebny jest kontakt z rzecznikiem konsumentów, który będzie pośrednikiem pomiędzy klientem a serwisem.
W przypadku negatywnej opinii rzeczoznawcy warto jeszcze sprawdzić ceny napraw w serwisach pogwarancyjnych. Okazują się one w wielu przypadkach o wiele niższe niż ceny analogicznych usług w serwisach producentów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości. Niektóre z nich działają w systemie door-to-door oraz oferują gwarancję na każdą dokonaną naprawę.

Autor: GoRepairAutor |2017-11-20T14:44:17+02:0020 listopada 2017 14:44|Kategorie: Android, Apple, Microsoft, Newsy, PC i Laptopy, Poradniki, Pozostałe, Reklama, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. Gliwice 20 listopada 2017 w 13:59 - Odpowiedz

  no to się nic nowego człowiek nie dowiedział.
  Wszystko po staremu.
  „We wnętrzu każdego smartfona znajdują się specjalne czujniki wilgoci. Zmieniają one kolor nie tylko pod wpływem wody”- sami specjaliści ci serwisanci.
  Sugerowane rozwiązanie również wprowadza nas do świata już znanego.

  Ostateczne rozstrzygnięcie nie zostało jednak podane: sprzedać telefon dalej z opisem faktycznym.

 2. Adam 20 listopada 2017 w 14:25 - Odpowiedz

  Wypalanie ekranów jest wadą fabryczną technologii AMOLED czy zużyciem wynikającym z niewłaściwego użytkowania?

 3. Mobi 21 listopada 2017 w 07:24 - Odpowiedz

  Czyli droga przez mękę. Trzeba uważać co się kupuje i do tego mieć dużo szczęścia.

 4. Konsument 22 listopada 2017 w 07:04 - Odpowiedz

  Panie Piotrze, dlaczego pan oszukuje klientow?
  W warunkach uzytkowania telefonu nie jest zakazane brak korzystania z urzadzenia podczas przechodzenia z chlodnej ulicy do cieplego pomieszczenia. To zadaniem producenta jest tak zabezpieczyć telefon aby podczas takich zmian telwfon nie ulwgl uszkodzeniu.
  A pan po prostu oszukuje konsumentow chroniac interes producentow

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.