Obsługa i ergonomia.

Po wyjęciu z pudełka Nokia C5 przedstawia nam się, jako klasyczny jednobryłowy telefon o niewielkich gabarytach. Telefon do testów miał białą obudowę, która wykonano z dosyć dobrego jakościowo plastiku. Wstawki z elementów polakierowanych na metaliczny kolor sprawiają, że telefon może się podobać. Wszystko jest dość dobrze spasowane i dobrze leży w dłoni. Dobrze rozwiązano mocowanie metalowej osłony baterii, po odsunięciu zaczepu, klapka sama się unosi umożliwiając dostęp do baterii i karty SIM.

Test Nokia C5
Test Nokia C5

Górna część przedniej części obudowy to głośnik i obiektyw aparatu przydatnego podczas rozmów wideo. Niżej, producent umieścił swoje logo. A pod nim, naszym oczom ukazuje się prostokątny ekran o wymiarach 45×34 mm wyświetlający, według Nokii 16,7 mln kolorów. Piszę według Nokii, bo i tak ludzkie oko nie widzi różnicy między 262 tys, a 16 mln kolorów, tym bardziej, że testowałem telefony np. Samsunga, który wyświetlał ich mniej, a wszelkiego rodzaju treść na ekranie prezentowała się dużo ładniej. Kolory są intensywne i dobrze widoczne nawet w jasnym świetle. Rozmiar fizyczny wyświetlacza jest moim zdaniem nie jest proporcjonalny do rozmiarów samego telefonu i wydaje się być trochę zbyt mały, a jeszcze bardziej wzrokowo zmniejsza go czarna ramka wokół całego wyświetlanego Menu.

Pod ekranem znajdziemy pomalowany na metaliczny kolor pasek o szerokości 16 mm, na którym znajdziemy klawisze funkcyjne z umiejscowionym centralnie i wygodnym w użyciu Klawiszem Navi (klawisz przewijania). Można go również użyć do robienia zdjęć.

Test Nokia C5 - tył
Test Nokia C5 – tył

Biała klawiatura w tym modelu jest bardzo praktyczna. Klawisze są dobrze podświetlone i mają bardzo dobrze wyczuwalne „kliknięcie” . Są duże, więc osoby z dużymi palcami nie będą mieć problemow z jej obsługą.

Na górnej krawędzi obudowy producent umieścił: złącze ładowarki, microUSB i Nokia AV (3,5 mm). Lewy bok to jedynie gniazdo na kartę pamięci.

Na prawym boku umiejscowiono Klawisze głośności. Można ich również użyć do pomniejszania lub powiększania podczas korzystania z kamery i gniazdo karty pamięci. Z tyłu obudowy znajdziemy soczewkę aparatu fotograficznego, lampę doświetlającą i głośnik. Z Iewej strony obudowy konstruktor umieścił zaczep do mocowania paska na rękę. To wszystko bardzo skromnie, a zarazem elegancko.

Podsumowanie

Nokia C5 nie jest przeznaczona dla biznesmenów i chyba w tym należy upatrywać braku Wi-Fi. Do minusów można również zaliczyć mały ekran o niskiej rozdzielczości, który sprawia, że przeglądanie Internetu czy multimediów nie jest zbyt komfortowe.
Plus to wydajna bateria i dość dobry aparat. Podsumowując Nokia C5 to dostępny cenowo telefon, bardzo przyzwoitej jakości , który pozwala dodatkowo na korzystanie z dobrodziejstw sieci trzeciej generacji i wszechstronną multimedialność. Moja ocena według szkolnych stopni, to mocna czwórka.

Kan