Jesteś tutaj:-, Rynek, Tablety-Yahoo – wykradziono z ich sieci danych 500 mln użytkowników

Yahoo – wykradziono z ich sieci danych 500 mln użytkowników

Wczoraj Yahoo potwierdziło, że w 2014 roku skradziono z ich sieci dane 500 milionów użytkowników. W toku wewnętrznego śledztwa ustalono, że prawdopodobnie wyciekły dane takie jak imiona, nazwiska, adresy email, numery telefonów, daty urodzenia oraz hasła (w postaci zaszyfrowanej – ale nie ma to znaczenia większego) oraz dodatkowo pytania pomocnicze/bezpieczeństwa. Nie podano, w jaki sposób hackerom udało się włamać do sieci Yahoo, ale prawdopodobnie atak był wspierany przez rząd któregoś z państw.

Spółka współpracuje ze służbami w celu wyjaśnienia okoliczności włamania i jednocześnie zaleca użytkownikom zmianę hasła dostępowego do email. Jednocześnie, Yahoo jest właśnie w trakcie procesu przejmowania przez Verizon. Prawdopodobna jest teza, że włamanie zostało ujawnione w toku due-diligence spółki. Z informacji dostępnych w Internecie wynika, że Yahoo było już prawdopodobnie przedmiotem skutecznego ataku w 2012 roku, ale spółka nie potwierdzała tej informacji.

Wnioski:

    – Istotne jest prowadzenie przeglądu spółek w procesie ich akwizycji pod kątem cyberbezpieczeństwa (wcześniejszych lub aktualnych włamań).

    – Skutki ataków mogą objawiać się wiele lat po ich realizacji. Atak na Yahoo był przeprowadzony w 2014 roku, natomiast skutki obserwujemy w 2016. Po opublikowaniu tej informacji akcje Yahoo nieznacznie spadły. Nie wiadomo jakie w tej sytuacji będą kolejne kroki Verizon, spółki, która jest właśnie w trakcie procesu przejmowania Yahoo.

    – W walce z atakami sponsorowanymi przez rządy innych państw, istotne jest wsparcie Państwa. Firmy same nie poradzą sobie z tego typu zagrożeniami. Nie chodzi tylko o tzw. infrastrukturę krytyczną, ale również o firmy funkcjonujące w sieci Internet.

Autor komentarza: Marcin Ludwiszewski, lider obszaru cyberbezpieczeństwa w Deloitte w PolsceAutor |2016-09-23T09:47:42+01:0023 września 2016 09:47|Kategorie: Newsy, Rynek, Tablety|Tagi: , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Teos 23 września 2016 w 19:24 - Odpowiedz

    Długo z takim info czekali. Ile takich wycieków jeszcze się ujawni po latach

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.