BR-6428nS po wyjęciu z pudełka, nie zaskakuje niczym odkrywczym. Czarna, plastikowa obudowa o wymiarach 145 x 88 x 24 mm (140g) i kształcie, zwężającym się do przodu, sprawia wrażenie solidności wykonania. Ogólnie router można spokojnie postawić na biurku, a nawet powiesić na ścianie. Producent przewidział, bowiem otwory w spodniej części obudowy, które by to umożliwiały. Na wierzchu mamy, ciekawie zaprojektowaną obudowę, logo producenta, zestaw 6 diod sygnalizujących na żółto o pracy urządzenia oraz przycisk „reset.


Na tylnym panelu oprócz standardowych portów gigabitowych gniazd LAN i jednego WAN znajdziemy
Power Port z gniazdem microSD (DC 5V, 1A). Router wyposażono w dwie stałe anteny. Szkoda jedynie, że anteny nie są tutaj wymienne.


Zarówno na bocznych ściankach jak również na dolnej części obudowy umieszczone zostały otwory, przez które odbywa się wentylacja. Warto dodać, że mocna perforacja obudowy, jest potrzebna bo router lubi się mocno nagrzewać podczas pracy.

Tyle, jeżeli chodzi o wygląd, a co ten sprzęt potrafi. Konfiguracja routera odbywa się w pełni poprzez stronę konfiguracyjną „edimax.setup”. Po zakończeniu konfiguracji możemy korzystać z interfejsu przeglądarkowego, aby zmieniać ustawienia BR-6428nS V4. Po wejściu do panelu zarządzania routerem wita nas okienko logowania. Program poprosi nas o podanie nazwy użytkownika i hasła. Domyślna nazwa użytkownika to „admin” a domyślne hasło to „1234”. Dzięki funkcji iQ Setup konfiguracja routera jest łatwa i szybka. Jest ona obsługiwana z poziomu przeglądarki internetowej i tym samym umożliwia szybką konfigurację urządzenia. Pozwala to na skonfigurowanie routera za pomocą kilku kliknięć.


Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera ujrzymy przejrzyście opracowane i logicznie pogrupowane Menu, podzielone na sekcje: Informacje Stan, Narzędzie konfiguracji, Internet, Lan, 2.4GHz Sieć Bezprzewodowa, Firewall, Qos, Ustawienia Zaawansowane i Ustawienia Zarządzania.


Fajną sprawą, jest możliwość uruchomienia otwartej sieci tzw. gościnnej, która przypomina usługę Hot-Spot. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość tworzenia oddzielnych sieci bezprzewodowych. W trybie punktu dostępu router BR-6428nS v4 umożliwia stworzenie do 5 oddzielnych sieci bezprzewodowych. Dzięki temu możliwe jest przypisanie użytkowników do odpowiednich grup. Większość ustawień w routerze jest standardowa i nawet laik będzie w stanie dokonać nawet bardziej zaawansowanej konfiguracji N300. Wszystko ładnie opisane i po Polsku. Odpowiedzią na potrzeby szybkiego i efektywnego zarządzania połączeniami jest „iQoS”. Umożliwia on konfigurowanie priorytetów dla programów i pozwala na jednoczesne granie on-line, streamowanie wideo, używanie VOIP oraz BT. To prosty i intuicyjny interfejs umożliwiający skonfigurować priorytety dla programów.


Czas na efekty pracy tego routera. W obecnych czasach już prawie każdy domownik posiada własny komputer mobilny bądź przenośny. W tym samym czasie chcemy grać w gry, strumieniować obraz w jakości HD oraz korzystać z zasobów Internetu. W sieciach często są tez umieszczane również drukarki, urządzenia typu NAS, radia odtwarzające muzykę prosto z sieci czy nawet telewizory. Niewątpliwą zaletą tego routera jest jego uniwersalność – może działać w jednym z pięciu trybów pracy: jako router, punkt dostępu, ekspander, most WiFi lub WISP.

Administratorzy docenią także wbudowane opcje firewalla, gdzie można blokować dowolne zakresy adresów IP, a także wyłączać dostęp do określonych zasobów sieci. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony komunikacji bezprzewodowej, router obsługuje takie standardy szyfrowania jak WPA-PSK, WPA2-PSK, WPS.


Co do jakości sygnału i wydajności Edimax BR-6428nS, to można uznać, że jest na zadawalającym poziomie, dla urządzeń z tej półki cenowej. Prezentowany router dobrze spisywał się w bloku, nie miałem żadnych problemów z rozsyłem sygnału po całym mieszkaniu. Osiągnięte rezultaty oscylowały od 98 do 114,5 MB/s (idealna sytuacja – sprzęt „widzi się” optycznie z routerem). W miarę dobrze było, także po wyjściu na zewnątrz – ściana nośna, 3 piętro, odległości ok. 50 m, tutaj prędkość dochodziła do 23 Mb/s.


Podsumowanie.

Router Edimax N300 jest urządzeniem wartym uwagi, jeżeli nie potrzebujemy wielofunkcyjnego „kombajnu” do rozsiewania internetu po mieszkaniu. Kombinacja średniej klasy firewalla z pięcioma trybami pracy: jako router, punkt dostępu, ekspander, most WiFi lub WISP, daje w sumie bardzo uniwersalny sprzęt. Sprzęt obecnie kosztuje ok. 70 zł, co nie wydaje się sumą wygórowaną.

Andrzej Kisiała