Router FRITZ!Box 6820 LTE został zaprojektowany tak, by zapewnić równocześnie stabilne połączenie i pełną mobilność. Jak zapewnia producent pionowa obudowa dodatkowo przyczynia się do poprawy jakości połączenia i mobilności. FRITZ!Box 6820 LTE jest tak lekki i poręczny, że można go instalować w niemal każdych warunkach i z łatwością przenosić. Obudowa wykonana w całości z plastiku dobrej jakości, prezentuje się niepozornie, aczkolwiek estetycznie.


Przedni panel, to ciemno-czerwona wstawka, na której widać pasek ikon sygnalizujących działanie poszczególnych funkcji: Power LTE/3G, WLAN i trzy diody informujące o sile sygnału.


Rzućmy, zatem okiem na białe pudełko z tyłu. Zaczynając od góry, w kolejności mamy przyciski: WLAN (ręczne włączanie i wyłączanie sieci WLAN), WPS do szybkiego połączenia Wi-Fi z zaufanymi urządzeniami i gigabitowy port LAN, który jednocześnie pełni funkcję portu WAN. To właśnie do niego możemy podłączyć modem kablowy.


Jednak najważniejszy z użytkowego punktu widzenia jest dolny panel, na którym umieszczono: gniazdo dla standardowej karty SIM operatora LTE, oraz gniazdo zasilania. Do pełni szczęścia zabrakło mi gniazda, do którego można by było podłączyć mocniejsze anteny zewnętrzne. FRITZ!Box 6820 LTE ma tylko wewnętrzne anteny.


Chłodzenie stosowane w recenzowanym sprzęcie jest pasywne (bez wentylatora). Otwory na górnej i dolnej krawędzi dobrze spełniają swoją rolę, bo nie zauważyłem, aby router się nagrzewał.

Procedura rozruchu jest bardzo prosta i szybka. Włączamy urządzenie i czekamy na moment, kiedy na przednim panelu zaświeci się żółta dioda Wi-Fi.


Tabliczka znamionowa na dolnej ściance routera zawiera dane niezbędne do nawiązania połączenia: nazwę SSID sieci oraz hasło. Wpisujemy je w telefonie, tablecie lub laptopie, a następnie w przeglądarce internetowej wprowadzamy adres fritz.box. Interfejs użytkownika FRITZ!Box zabezpieczony jest indywidualnym hasłem dostępu, które znajduje się na spodzie urządzenia (Uwaga: znajdują się tam dwa hasła, jedno do interfejsu www, drugie do sieci bezprzewodowej). W ten sposób łączymy się z panelem administracyjnym FRITZ!Box 6820 LTE. Tam wprowadzamy, (jeżeli to konieczne) kod PIN do karty LTE i w zasadzie to wszystko. Od tej pory możemy swobodnie korzystać z bezprzewodowego połączenia z mobilnym internetem.


Użytkownicy mogą przeglądać i zmieniać ustawienia odpowiednio dla swoich potrzeb, bez konieczności wcześniejszego szkolenia w tym zakresie. W naszym teście udało nam się, tuż po wyjęciu urządzenia z pudełka, uruchomić FRITZ!Box 6820 LTE i podłączyć za jego pomocą komputer do internetu w niecałe 3 minut. Każdy poradzi sobie z tym zadaniem, bo proces ten odbywa się w polskim języku. Dalsza praca przebiega w pełni automatycznie i nie musimy już nic konfigurować.