Pierwszym, co rzuca się w oczy po wyjęciu sprzętu z opakowania, są jego rozmiary i kosmiczny wygląd. W porównaniu z innymi urządzeniami swojego typu Asus jest stosunkowo duży. To jednak w prostej drodze konsekwencja bogatego wyposażenia urządzenia. Powiem tyle, to router, który ma wszystko.


Klinowa obudowa routera, z rozszerzeniem do tyłu przypomina coś, co można by nazwać statkiem kosmicznym. Z przodu znajdujące się tutaj, świecące na biało i czerwono kontrolki LED trybu pracy (PWR x 1, Wi-Fi x 2, LAN x 4, WAN x 1, WPS x 1) – świecą mocno, ale można je wyłączyć przyciskiem, który znajduje się również na froncie urządzenia.


Tutaj znajdziemy również przycisk do włączenie/wyłączenia sieci WI-Fi oraz złącze USB 3.0, ukryte z prawej strony frontu urządzenia, pod klapką. Jakiekolwiek urządzenie magazynujące na USB podłączone do routera RT-AC3200 może być użyte w połączeniu z archiwizacją Time Machine w sprzęcie firmy Apple.


Z tyłu obudowy znajdziemy patrząc od lewej strony: port USB 2.0, przycisk WPS, przycisk resetowania urządzenia, gniazdo sieci WAN (do podłączenia internetu), cztery złącza Ethernet (4 x RJ45 dla 10/100/1000/Gigabitów), włącznik oraz przyłącze zasilania. RT-AC3200 wykorzystuje dwie sieci 802.11ac, przy czym każda ma konfigurację anten 3×3 (trzy nadawcze i trzy odbiorcze). Cztery anteny montujemy z tyłu urządzenia, a dwie po jego bokach. Urządzenie chłodzone jest pasywnie przez otwory wentylacyjne na spodzie oraz szczeliny w ściankach bocznych obudowy. Jest to system, który chyba troszkę nie daje rady, bo sprzęt podczas pracy, w górnej części obudowy lubi się trochę nagrzać. Tyle jeżeli chodzi o wygląd.

Router jest dostarczany z intuicyjnym GUI (graficzny interfejs użytkownika), który w polskim języku umożliwia łatwą konfigurację jego różnych funkcji poprzez przeglądarkę sieci web.



Konfiguracja routera, za pomocą domyślnego adresu IP 192.168.1.1, adresu http://router.asus.com, trwa około minuty. Dodam, że łatwy w obsłudze interfejs użytkownika ASUSWRT umożliwia sprawne sterowanie siecią i jej szybką optymalizację.


Z jego pomocą nawet sieciowi nowicjusze będą mogli korzystać z rozbudowanych funkcji urządzenia takich jak monitoring ruchu i automatyczne zarządzanie pasmem (Adaptive QoS).


Z kolei zaawansowani użytkownicy docenią obsługę IPv6, kilku sieci bezprzewodowych (SSID) i bezpieczny dostęp przez VPN.


Trend Micro AiProtection gwarantuje całkowitą ochronę przed atakami z zewnątrz, jak również zachowanie prywatności a Adaptive QoS inteligentnie zarządza ruchem sieciowym, by automatycznie przydzielić każdemu urządzeniu i aplikacji optymalną przepustowość.


















Programy narzędziowe:

  • Download master:
    • – obsługa BT, NZB, HTTP, ED2K

      – obsługa szyfrowania, DHT, PEX i łączy magnet link

      – kontrola przepustowości wysyłania i pobierania

      – harmonogram pobierania

  • Serwer multimedialny:
    • – Image: JPEG

      – Audio: mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm, ogg

      – Video: asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv, mov

  • QoS:
    • – WMM

      – Możliwość konfiguracji reguł dla adresów IP/MAC/Portów. Zarządzanie przepustowością wysyłania i pobierania.

      – ACK/SYN/FIN/RST/ICMP z najwyższym priorytetem

  • Sieć gościnna:

      – Gościnna sieć 2.4GHz x 3, gościnna sieć 5GHz x 3

  • Printer Server: multifunctional printer support(Windows nly), LPR protocol support
  • Serwer plików: Serwery Samba i FTP z możliwością zarządzania kontem
  • Serwer PPTP VPN
  • Mapa sieci
  • Monitorowanie ruchu sieciowego

Główne menu tego okna podzielono na najważniejsze części: Quick aplikacja w perspektywie dziennej, tygodniowej lub miesięcznej. Szczegółowa mapa sieci pokazuje informacje na temat urządzeń podłączonych do routera oraz status ich połączenia.

W Asus RT-AC3200 znajdziemy rozwiązanie AiProtection, z technologią Trend Micro. Cztery funkcje stale monitorują stan i bezpieczeństwo sieci, chroniąc urządzenia sieciowe oraz naszą prywatność:

  • Router Security Scan – odpowiada za sprawdzanie 14 konfiguracji bezpieczeństwa, wykrywanie zagrożeń oraz rekomendowanie sposobów na zwiększenie ochrony;
  • Malicious Site Blocking – ogranicza dostęp do znanych, złośliwych stron internetowych znajdujących się w stale aktualizowanej bazie Trend Micro;
  • Vulnerability Protection – chroni przed atakami te urządzenia, które bardzo często nie są w ogóle chronione np.: kamery IP, Smart TV oraz urządzenia ‘Internet of Things’ (IoT);
  • Infected Device Detection and Blocking – zabezpiecza zainfekowane urządzenia przed wysyłaniem prywatnych informacji i przejęciem kontroli przez hakera.