Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy, Targi i konferencje-Ericsson: sieci 5G na potrzeby Networked Society po roku 2020

Ericsson: sieci 5G na potrzeby Networked Society po roku 2020

Sieci 5G na potrzeby realizacji wizji „Networked Society” po roku 2020

Jak formę przybierze koncepcja „Networked Society” w roku 2020 i później? Oto pytanie, jakie zadaje sobie firma Ericsson, aktywnie szukając na nie odpowiedzi poprzez rozwijanie koncepcji sieci 5G.

W roku 2020 danych mobilnych będzie 1000 razy więcej niż dzisiaj, a dane użytkowników będą przesyłane z prędkością nawet 100 razy większą niż obecnie. Jednocześnie na świecie będzie istnieć od 10 do 100 razy więcej urządzeń podłączonych do sieci.

Dlatego sieci będą musiały być w stanie obsługiwać ogromną liczbę podłączonych do nich urządzeń oraz znacznie intensywniejszy ruch danych niż obecnie.

Aby sprostać takim wyzwaniom związanym z wizją „Networked Society”, firma Ericsson stara się opracowywać nowe technologie i rozwijać technologie już istniejące, aby umożliwić tworzenie jeszcze efektywniejszych oraz bardziej skalowalnych i wszechstronnych sieci.

Przykładem mogą tu być wdrożenia sieci o wyjątkowo wysokim poziomie gęstości w budynkach i środowiskach publicznych, takich jak biblioteki i uczelnie, w których z uwagi na konieczność zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych kluczowe znaczenie będą miały usługi przetwarzania w chmurze. Wszystko to trzeba będzie zrobić w sposób ekonomiczny i zrównoważony.

Firma Ericssson postrzega sieci 5G jako najlepszy sposób na to, aby zapewnić użytkownikom optymalne możliwości komunikacji sieciowej. Sieci 5G to nie tylko jedna czy kilka nowych radiowych technologii dostępowych. Koncentrując się raczej na jakości obsługi niż na technologii, sieci tego typu mają na celu zapewnienie najwyższego poziomu obsługi poprzez integrację wielu radiowych technologii dostępowych zaspokajających różne potrzeby.

W ramach tego pokazu firma Ericsson zabierze gości na wycieczkę w świat roku 2020 i zademonstruje, jak sieci 5G będą pomagać użytkownikom stawiać czoło wyzwaniom przyszłości.

Prezentacja „Connected Megacity” (Megamiasto sieciowe)

Kolejnym wyzwaniem jest coraz większa urbanizacja. Do roku 2050 70% populacji świata będzie mieszkać w miastach, podczas gdy dziś wskaźnik ten wynosi 50%. Wiele osób będzie mieszkać na terenie największych obszarów zurbanizowanych ― w tak zwanych megamiastach. Ten wzrost populacji miast spowoduje radykalny wzrost zapotrzebowania na efektywniejsze i bardziej zrównoważone zarządzanie problemami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi. Firma Ericsson uważa, że teleinformatyka i technologie mobilne mają kluczowe znaczenie dla rozwiązania tych problemów oraz dla planowania przyszłej infrastruktury i rozwoju miast.

W ramach prezentacji „Connected Megacity” urzeczywistnimy wizję „miasta sieciowego” oraz przedstawimy korzyści wynikające ze współpracy i działań prewencyjnych. Przeanalizujemy trzy główne scenariusze, koncentrując się na technologiach umożliwiających dalszy rozwój. Scenariusz pierwszy dotyczy bezpiecznego miasta ― zaprezentujemy w nim, jak rozwiązania teleinformatyczne mogą pomóc w usuwaniu zatorów na drogach po wypadku samochodowym, który zakłócił płynność ruchu.

Scenariusz drugi dotyczy kreatywnego miasta ― w jego ramach pokażemy, jak rozwiązania teleinformatyczne mogą zapewnić publiczności znakomity odbiór za pomocą sieci nawet podczas bardzo zatłoczonych imprez kulturalnych lub społecznych, takich jak koncerty. W scenariuszu trzecim, poświęconym zielonemu (ekologicznemu) miastu, pokażemy, jak takie miasto może radzić sobie podczas fali upałów, korzystając z możliwości oferowanych przez inteligentne sieci energetyczne.

W ramach tych trzech prezentacji Ericsson zademonstruje, jak można identyfikować wzorce zachowań poprzez analizę i łączenie danych pochodzących z różnych kanałów oraz wiedzy sytuacyjnej wynikającej z tych scenariuszy.

Wyniki tej analizy posłużą następnie ekspertom za podstawę do sformułowania przemyślanych, kontekstowych zaleceń dla różnych scenariuszy.

Projekt „Window of Opportunity” (Okno pełne możliwości)

Firma Ericsson zaproponuje też gościom możliwość wglądu w projekt badawczy pod nazwą „Window of Opportunity”, w ramach którego firma testuje co się stanie, gdy podłączy się do sieci zwykłe szklane okno, które zacznie działać jak konektor.

Firma Ericsson zademonstruje, jak dzięki zastosowaniu przezroczystej anteny zwykłe okno może łatwo stać się częścią bezprzewodowej sieci szerokopasmowej, zapewniając lepszy zasięg sieci we wnętrzach i znakomity odbiór sieciowy w budynkach, czy też w pojazdach transportu publicznego, którymi użytkownicy jadą do pracy. Dzięki podłączeniu do sieci okna autobusu, autobus taki może się przekształcić w filię biura lub w miejsce, w którym można zrelaksować się i oddać rozrywce. Okna będzie można wtedy wykorzystywać jako tablicę, która będzie rejestrować to, co napisze użytkownik, albo wyświetlać wiadomości e-mail, które mu przesłano itd.

Okna podłączone do sieci oferują szeroką gamę nowych, bardzo interesujących możliwości, na przykład zautomatyzowane sterowanie roletami i innymi mechanizmami zaciemniającymi na potrzeby wentylacji, regulacji oświetlenia itd., zapewniając korzyści ludziom, firmom i społeczeństwu. Okno podłączone do sieci umożliwia także zmniejszenie zużycia energii przez budynek. A dzięki wzbogaceniu rozwiązania o przezroczyste ogniwa słoneczne wytwarzające energię elektryczną obiekty tego typu mogłyby się same zasilać w energię i odprowadzać jej nadmiar do inteligentnej sieci energetycznej.

Podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych 2013 (Mobile World Congress 2013) w Barcelonie firma Ericsson przedstawi swoje połączone technologie i usługi, które zapewniają jej czołową pozycję w branży technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Nasze rozwiązania gwarantują znakomitą wydajność sieci w terenie, umożliwiają kompleksowe zarządzanie obsługą klientów i upraszczają operacyjne przepływy pracy, prowadząc dzięki temu do doskonałości operacyjnej. Pokażemy, jak wdrażamy w życie koncepcję „Networked Society” ― co oznacza ona dla branży i jak pozwoli naszym klientom korzystać z możliwości dalszego rozwoju.

źródło: Ericsson

Kan

Autor |2013-02-25T12:28:55+01:0025 lutego 2013 12:28|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy, Targi i konferencje|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.