Dane podstawowe


Zacznijmy od designu, Samsung Galaxy Ace reklamowanego pod hasłem „As w twojej kieszeni”. Koreańska firma po raz kolejny zapatrzyła się na wygląd telefonu konkurencyjnego, najpopularniejszego smartfona na rynku- iPhone. Samsung Galaxy Ace jest bliźniaczo podobny do iPhone 4, podobnie jak miało to miejsce z modelem Samsung Galaxy S oraz iPhone 3GS/3G.

Oczywiście w tym wypadku mówimy o nieco gorszych materiałach, w tym plastikowej ramce, obudowie. Patrząc jednak od przodu, gdyby nie kwadratowy przycisk menu oraz logo Samsung, niektórzy mieliby spory problem z identyfikacją koreańskiej marki. Samsung na tyle zaczerpnął ideę urządzenia, że nawet obecne w modelu symbole klawiszy podświetlają się tylko w momencie odblokowania urządzenia, tak, aby wszystko przypominało iPhone 4.


Całościowo trzeba jednak przyznać, że jak na model średniobudżetowy Galaxy Ace wygląda „pięknie”. Zarówno wraz z białym tylnym panelem, jak i tym przypominającym włókno węglowe. Warto zwrócić uwagę w tym wypadku również na małą wagę telefonu, która nie przekracza 113 gram. Wymiary 112.4 x 59.9 x 11.5 mm jak na telefon 3.5″ są odpowiednie, urządzenie jest dużo mniejsze od swojego „gigantycznego brata” Galaxy S, czy też Galaxy S II.

Przejdźmy do krótkiego opisu specyfikacji, Samsung Galaxy Ace jak na swą cenę ok. 1000 złotych (choć na Allegro dostępny w momencie pisania recenzji nawet za 600 zł) jest urządzeniem dobrze wyposażonym. Niedosytem w wielu wypadkach może być mała liczba pamięci RAM- tylko 278MB oraz wolniejszy procesor niż w supertelefonach o taktowaniu 800MHz.

Ekran Galaxy Ace jest jedną z oszczędności w przypadku nowego smartfona koreańskiej firmy. Wyświetlacz 3.5″ TFT LCD o rozdzielczości 320×480 pikseli przy 16 mln kolorach nie zachwyca, wręcz rzekłbym, że osoby mające wcześniej w rękach model Samsung Galaxy S z Super Amoled będą bardzo zawiedzione zastosowanym wyświetlaczem. Kąty widzenia ekranu nie są najgorsze, razi jednak słabe odwzorowanie kolorów. Gdzieś jednak Samsung oszczędności poszukać musiał, padło więc na ekran oraz procesor.


W przypadku tego drugiego nie odbija się to czkawką, telefony wraz z procesorem 800 MHz radzi sobie bardzo dobrze, sam interfejs TouchWiz 3.0 działa naprawdę dobrze i byłem nawet tym faktem zaskoczony (powiedziałbym nawet, że lepiej niż w Galaxy S)..

Na górze telefonu znajdziemy gniazdo słuchawek/wideo 3.5 mm, złącze microUSB z zaślepką, która w przypadku testowanego urządzenia była niezwykle ociężała. W tym wypadku możemy spodziewać się ogromnych luzów zaślepki po dłuższym użytkowaniu telefonu.


Panel tylny telefonu posiada aparat 5MP z funkcją AutoFocus oraz (uwaga!) lampą błyskową LED. Wyposażenie urządzenia w lampę błyskową może zaskakiwać tym bardziej, że starszy, dużo droższy brat jej nie posiada. Niestety Galaxy Ace nie może pochwalić się świetną możliwością nagrywania wideo,rozdzielczość QVGA przy 20fps daje tragiczne efekty, wyjątkiem jest wiadomość MMS.


Lewy bok posiada przycisk regulacji głośności, odpowiednio prawy blokady urządzenia oraz slot na kartę microSD.



Poniżej wyświetlacza dostępne są trzy przyciski funkcyjne, dwa z nich są dotykowe menu, wstecz, jeden fizyczny: klawisz ekranu startowego.

Samsung Galaxy Ace został wyposażony ponadto w: GPS (co jest rzeczą na plus), akcelerometr, Radio FM z RDS, Quicktype (klawiatura Swype), darmową przeglądarkę, edytor dokumentów ThinkFree, aplikację Social Hub, AllShare, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 b/g/n, baterię 1350 mAh, tylko 150MB pamięci wewnętrznej (stąd dołączana karta 2GB microSD), czujnik położenia, czujnik przyśpieszenia, kompas cyfrowy, oraz funkcję hotspot (Wi-Fi, USB).