Jesteś tutaj:-, PC i Laptopy, Poradniki, Sprzęt, Tablety-Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Bateria zaczyna tracić swoją pojemność już po 200-300 cyklach ładowania. Od porad jak temu przeciwdziałać aż roi się w Internecie. Większość z nich to tzw. „urban legend” -powtarzane od lat, ale nie mające uzasadnienia przy obecnych technologiach.


Czy możesz „przeładować” baterię?

Najczęściej można się spotkać z zaleceniem wyjmowania baterii podczas pracy na zasilaczu oraz ładowania jej dopiero po pełnym rozładowaniu. Oba te stwierdzenia już się zdezaktualizowały. Po prostu – prawidłowo działający zasilacz nie jest w stanie „przeładować” baterii, a informacje o cyklach ładowania pochodzą od starszych modeli, gdzie używany był nikiel. Obecnie w bateriach stosuje się lit, któremu ładowanie w dowolnym momencie zupełnie nie szkodzi.

Uważaj na wysoką temperaturę i wilgoć

Nie oznacza to jednak, że nowoczesne baterie są odporne na wszystko. Narażenie komputera na wysokie temperatury i wilgoć, podobnie jak dopuszczenie do wyłączenia się z powodu rozładowania baterii to realne zagrożenia dla ich żywotności. Unikaj więc ciągłych cyklów rozładowywania i ponownego naładowywania baterii, warto ustawić poziom alarmu o niskim stanie baterii na ok. 20-30% jej naładowania.

Obecnie dbanie o baterię to przede wszystkim unikanie jej przegrzania i zawilgocenia. Upał to śmierć dla baterii, więc kilkukrotne zostawienie laptopa latem w samochodzie może znacznie skrócić jej żywotność – mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

źródło: AVGAutor |2016-04-18T11:08:48+02:0018 kwietnia 2016 11:08|Kategorie: Newsy, PC i Laptopy, Poradniki, Sprzęt, Tablety|Tagi: , , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Stentor 18 kwietnia 2016 w 10:06 - Odpowiedz

  Mam laptopa z sierpnia 2012. Właściwie ciągle jest podłączony do zasilacza jednak do tej pory na baterii potrafi przepracować grubo ponad 2 godziny co uwazam za sukces. Jak to możliwe ? Otóż laptop to Lenovo B570 wyposażone w oprogramowanie Energy Management które utrzymuje baterie ciągle podłączoną do zasilacze w połowie naładowaną. Nie dalej jak miesiąc temu kupowałem Lenovo z WIN10. Bateria jest tam zamontowana na stałe . Probowalem uruchomić na nim podobne oprogramowanie jednak mimo jego dostępności na stronie producenta nie udalo mi się to. Nie wiem w czym problem. Dziwi mnie tez to ze oprogramowanie to nie stało się powszechne. http://i2.wp.com/spencerevans.net/wp-content/uploads/2013/02/energy-management.png?resize=300%2C267

 2. tomek 18 kwietnia 2016 w 11:53 - Odpowiedz

  mam taki sam tryb w lenovo g585 – stary sprzet z pazdzernika`12 ( bateria z kwietnia `12).
  u mnie po polsku w tej aplikacji energy managment jest to nazywane ” najlepsza kondycja baterii „.
  myślicie , ze faktycznie tak to pomaga?

  • Stentor 18 kwietnia 2016 w 13:29 - Odpowiedz

   Nie stosowałem innych zabiegów oprócz niżej opisanego. Według mnie to działa. Laptop kilka razy w roku odłączany od zasilacza .

 3. 8000 18 kwietnia 2016 w 14:22 - Odpowiedz

  Przy ładowaniu bezprzewodowym telefon się ciut grzeje więc jak pogodzić takie ładowanie z niedipuszczeniem do przegrzania baterii?

 4. Yed 19 kwietnia 2016 w 03:53 - Odpowiedz

  Fajny artykuł. A Wasze komentarze pomocne, wiele w tej dziedzinie nie wiedziałam.

 5. Kalkulator 19 kwietnia 2016 w 07:38 - Odpowiedz

  Większość laptopów Samsung i niektóre Lenovo oraz Sony mają możliwość ograniczenia (w BIOS lub poprzez specjalną aplikację w Windows) ładowania baterii do 80% nominalnej pojemności. Dzięki temu trwałość baterii ma być znacznie większa.

  Mam 7-letniego Samsunga i wciąż jestem w stanie pracować (na oryginalnym akumulatorze) około 7 godzin, podczas gdy zaraz po zakupie było to około 8 godzin (nominalna pojemność miała pozwalać na max. 11 godzin pracy).

  Nie widziałem laptopa mającego więcej niż 4 lata, który by pracował na oryginalnej baterii chociaż przez 50% deklarowanego przez producenta czasu.

  Pojemność akumulatorów Li-Ion spada, gdy jony litowe wiążą się trwale z anodą wobec czego przestają transportować ładunek elektryczny. Wyższe napięcie łądowania powoduje szybszą degradację elektrod – co bezpośrednio powoduje mniejszą pojemność. Więcej technicznych informacji można znaleźć na „Battery University”

 6. Paw 24 sierpnia 2016 w 19:37 - Odpowiedz

  Ja mam 10-cio letniego laptopa z baterią Li-on mam ją prawie cały czas wyjętą wkładam raz do roku i trzyma bardzo dobrze, a kolega miał takiego samego lapka nie wyciągał jej wcale laptop cały czas podłączony do zasilacza i po kilku miesiącach okazało się że akumulator padaczka po 15 minutach od odłączenia ładowarki komp się wyłączał. Nie słucham takich bredni że obecne baterie można ładować kiedy się chce. U mnie od dawna w telefonach a obecnie w smartfonach pada sprzęt a akumulator jest dalej sprawny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.