Bull, technologiczna marka Atos, ogłosił zakończenie pierwszego etapu instalacji superkomputera „Mistral” dla DKRZ (Niemieckiego Centrum Badań Klimatycznych), opartego na procesorach Intel Xeon E5-2680 v3. Do 2016 roku superkomputer będzie działać z pełną mocą, zapewniając 50 PB przestrzeni dyskowej oraz 3 biliardy operacji obliczeniowych na sekundę, co uczyni go jednym z najbardziej wydajnych i efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie, wykorzystywanych do symulacji klimatycznych.


Prognozy klimatyczne są obliczane na podstawie trójwymiarowych siatek przestrzennych. Im mniejsza komórka siatki, tym bardziej szczegółowa symulacja. Do tej pory Niemcy w symulacjach klimatycznych używali siatek dziesięciokilometrowych lub większych. To było wciąż za mało by odzwierciedlić w symulacjach drobną strukturę topograficzną i jej wpływ na pogodę oraz klimat. Do chwili obecnej procesy małej skali, takie jak tworzenie się chmur, mogły być programowane tylko w modelach klimatycznych. Nowy superkomputer Bull umożliwia prowadzenie badań, z wykorzystaniem siatki o rozdzielczości 100m, a tym samym na prowadzenie dokładnych symulacji procesu tworzenia chmur.

W końcowej fazie wdrożenia, przewidzianej na 2016 rok, „Mistral” będzie dysponował 20-sto krotnie większą mocą obliczeniową w porównaniu do poprzedniego rozwiązania, umożliwiając dalszą poprawę jakości całej symulacji. Ten sam model jest uruchamiany i powtarzany kilka razy w różnych warunkach pogodowych i atmosferycznych, jednak przy założeniu stałych warunków brzegowych takich jak zmiana składu chemicznego atmosfery. Dzięki statystycznej ewaluacji, różnych zmian klimatycznych, niepewności w prognozach, zostaną zredukowane, dzięki czemu specjaliści będą mogli np. dokładniej przewidzieć prawdopodobieństwo występowania deszczu.

Wśród największych wyzwań w obecnych badaniach klimatu, są jego złożoność i dynamika, a także ogromna ilość danych, które muszą być obliczane i przetwarzane w celu uwzględnienia różnych interakcji pomiędzy atmosferą, powierzchnią lądu, mórz i oceanów.” – mówi profesor Thomas Ludwig, CEO DKRZ. „Dzięki nowemu systemowi jesteśmy w stanie przetworzyć jeszcze więcej procesów obliczeniowych, które wcześniej musiały zostać pominięte.”

Z siedmiocyfrową sumą, rachunek za prąd jest więcej niż znaczącą pozycją w budżecie rocznym DKRZ. Superkomputer Bull w bardzo wydajny sposób wykorzystuje energię elektryczną, niezbędną do schłodzenia procesorów o tak ogromnej mocy obliczeniowej. Dzięki chłodzeniu ciepłą wodą instalacji Bull współczynnik PUE osiąga wartość 1,2, co oznacza że więcej niż 80% zużycia energii elektrycznej jest wykorzystywana do obliczeń i mniej niż 20% do chłodzenia infrastruktury.

Po wdrożeniu całego Mistrala, w kwietniu 2016, system będzie zawierać więcej niż 60 000 procesorów Intel umieszczonych w bullx B700 DLC blades. Będą one rozproszone w 60 szafach typu rack.

Zużycie energii ze względu na jej koszty, jest jednym z głównych czynników wpływających na zmiany w gospodarce cyfrowej.,/i>” – powiedział Winfried Holz, CEO Atos Niemcy. Podkreśla on również, że: „Naszym celem jest całkowita optymalizacja kosztów przetwarzania danych w superkomputerach.”

źródło: Atos

Kan