Podczas odbywającego się w Barcelonie Nokia zaprezentowała szereg nowych rozwiązań oraz zapowiedziała działania, które potwierdzają jej pozycję lidera w zakresie sieci 5G oraz IoT. Po raz pierwszy po przejęciu firmy Alcatel-Lucent, Nokia przedstawiła swoją najnowszą, poszerzoną ofertę oraz wizję rozwoju technologicznego.

5G – TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI

Podczas #MWC16 Nokia udowodniła swoją pozycję lidera w dziedzinie 5G, prezentując nowe możliwości oferowane przez sieci 5G. Firma pokazała rozwiązania, które umożliwiają wdrożenie rozwiązań 5G na już dostępnych w sprzedaży urządzeniach – technologię dostępu radiowego AirScale mogącą zapewnić transfer danych na poziomie przekraczającym 20 Gbps. Korzystając
z technologii Nokii operatorzy będą mogli oferować pierwsze usługi 5G już w 2017 roku, a w pełni komercyjne usługi 5G spodziewane są w 2020 roku.

TECHNOLOGIE DLA IoT

Zaprezentowana przez Nokię przełomowa technologia NB-IoT (ang. Narrow Band Interent of Things) umożliwia efektywny transfer danych między urządzeniami i czujnikami na dużych odległościach przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia baterii. Razem z rozwojem sieci 5G pozwoli to na upowszechnienie komercyjnego wykorzystania urządzeń IoT. Dodatkowo firma ogłosiła stworzenie funduszu o kapitale 350 milionów dolarów, który będzie inwestował w najciekawsze firmy działające w obszarze IoT.

BEZPIECZNA CHMURA

Nokia przedstawiła szereg nowych rozwiązań dla usług opartych o chmurę – usługi Nokia Data Center, Cloud Transformation Services czy Managed Cloud Operations. Ponadto firma zaprezentowała rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo usług w chmurze, a także technologie Nokia AirScale WiFi, która umożliwia szybkie i proste stworzenie i zarządzanie w chmurze siecią zewnętrznych bezprzewodowych punktów dostępowych.

PARTNERSTWA DLA ROZWOJU

Nokia wspólnie z kluczowymi partnerami prowadzi testy laboratoryjne oraz terenowe technologii 5G oraz rozwiązań dla IoT, które mając pomóc określić możliwości oraz nowe standardy dotyczące przyszłości komercyjnego wykorzystania sieci. Równocześnie firma została jednym z założycieli Telecom Infra Project (razem takimi czołowymi globalnymi firmami technologicznymi, m.in. Facebook, Intel czy Deutsche Telekom) – inicjatywy, która ma na nowo zdefiniować sposób myślenia o infrastrukturze sieciowej.

MWC16 był pierwszym wydarzeniem prezentującym szeroką ofertę Nokii po przejęciu firmy Alcatel-Lucent. Na koniec ubiegłego roku oba koncerny wygenerowały razem sprzedaż o wartości 26 mld euro netto oraz przeznaczyły na badania i rozwój ponad 4,5 miliarda euro (zatrudniając ponad 40 000 inżynierów i specjalistów).

źródło: Nokia

Kan