Jesteś tutaj:-, Nokia, Rynek-Nokia kupuje akcje Siemensa w NSN za 1,7 miliarda euro

Nokia kupuje akcje Siemensa w NSN za 1,7 miliarda euro

Fiński producent poinformował, że kupi 50 % akcji spółki Nokia Siemens Networks. Sprawi to, że producent znany z produkcji telefonów komórkowych stanie się jej jedynym właścicielem.

logo nokia

Przypomnijmy jak zaczęła się współpraca Nokii i Siemensa. W 2006 roku obie firmy poinformowały o stworzeniu podmiotu, który będzie zajmował się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych. Dwa lata później NSN przejęło firmę Atrica, a w 2009 roku brytyjską firmę Aterico. Dobra passa spółki skończyła się po przejęciu działu Motoroli, który zajmował się rozwojem sieci bezprzewodowych. Pod koniec 2011 roku zwolniono 25 % z prawie 80 tysięcy pracowników.

logo siemens

Przejdźmy do meritum sprawy. Przejęcie całości udziałów spółki ma postawić Nokię na nogi, której sytuacja finansowa nie jest zbyt kolorowa. W pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowano straty rzędu 150 mln euro. W sieci krążyły nawet pogłoski o sprzedaży firmy. Dlaczego więc w tak wydawałoby się niekorzystnym okresie dla firmy zarząd decyduje się na tak radykalny ruch? Odpowiedź jest banalnie prosta. Na początku 2013 roku, w czasie gdy firma z Finlandii odczuwała straty, w NSN zanotowano prawie 900 milionów zysku.

logo Nokia Siemens Networks

Zastanawiacie się pewnie skąd Nokia weźmie 1,7 miliarda euro. Tutaj pada kolejna prosta odpowiedź – krótkookresowy kredyt.

Czy postawienie wszystkiego na jedną kartę jest dobrym posunięciem? Czas pokaże.

Źródło:Reuters

Marcin KuszAutor |2013-07-01T17:11:56+02:001 lipca 2013 17:11|Kategorie: Newsy, Nokia, Rynek|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.