Motorola zaprezentowała na zorganizowanej w Paryżu konferencji Critical Communications World nową generację stacji bazowych Terrestrial Trunked Radio (TETRA). Łączą one technologie TETRA i LTE z różnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, aby pomóc w stworzeniu bezpieczniejszych miast i zapewnić dobre warunki do rozwoju społecznościom na całym świecie.

Nowe środowisko operacyjne Motorola Solutions pozwala przedstawicielom służb bezpieczeństwa publicznego płynnie przełączać się między sieciami radiowymi TETRA a sieciami szerokopasmowymi, prywatnymi lub publicznymi. Unifikuje źródła danych oraz usługi, które umożliwiają stworzenie aplikacji mobilnych nowej generacji i opiera się na otwartej, łatwej w zarządzaniu architekturze.

Nowa stacja bazowa Motorola MTS4L jako pierwsza łączy technologie TETRA/TEDS i LTE. To innowacyjne rozwiązanie zaprojektowano z myślą o ekonomicznej, wieloetapowej migracji do zunifikowanej sieci TETRA/LTE. Uwzględnia ona przyszłe potrzeby operatorów sieci i pozwala im wybrać, kiedy, gdzie i na jakiej częstotliwości dodać LTE do rdzennych sieci.

W wielu organizacjach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, podstawowym narzędziem pracy stają się smartfony. Rozwiązanie Motorola Assured mobile Environment (AME) zapewnia kompleksowy system transmisji głosu, wideo i danych dla urządzeń Android, które działają w prywatnych lub publicznych sieciach 3G / LTE i Wi-Fi.

Najważniejsze elementy rozwiązania prezentowanego na konferencji Critical Communications World

  • Stacja bazowa MTS4L TETRA/LTE
    Zbudowana i zaprojektowana pod kątem przyszłych potrzeb komunikacyjnych, stacja bazowa MTS4L jest oparta na modelu MTS4, który obsługuje TEDS, platformę bezpiecznych, krytycznych usług szybkiej transmisji danych.
    Stacja MTS4L może być skonfigurowana tylko do obsługi TETRA, ale również obejmować usługi Evolved Node B (eNode B), takie jak wspólne łącza dosyłowe, wspólne zasilanie i podtrzymanie bateryjne. Funkcja ta pozwala operatorom wybrać, w których regionach będą początkowo dostępne usługi LTE, a następnie stopniowo wdrażać je na szerszym obszarze.
  • Pierwszy system zarządzania obrazami do radiotelefonów TETRA, który usprawnia codzienną pracę policji. Na konferencji CCW 2013 zaprezentowano pierwsze rozwiązanie do przetwarzania obrazu przeznaczone dla funkcjonariuszy pierwszej linii, które niedawno miało rynkową premierę. Przenośny radiotelefon MTP6750 Terrestrial Trunked Radio (TETRA) jest wyposażony w kamerę o rozdzielczości 5 megapikseli oraz rozwiązanie do zarządzania obrazami Photograph and Intelligence Communications System (PICS). PICS umożliwia zarządzanie zdjęciami zrobionymi za pomocą MTP6750, pozwala je uwierzytelniać i udostępniać w istniejących procesach organizacji bezpieczeństwa publicznego. Daje to możliwość to weryfikowania zdjęć na dowolnym etapie i zmniejsza prawdopodobieństwo, że dowody zostaną odrzucone w postępowaniu sądowym.
    Nowy radiotelefon przenośny TETRA, zbudowany na platformie MTP6000, zapewnia liczne opcje transmisji danych, w tym obsługę Bluetooth, Multi-Slot Packet Data oraz TETRA Enhanced Data Services (TEDS), dzięki czemu personel pierwszej linii może szybko, niezawodnie i bezpiecznie przesyłać wiadomości tekstowe i zdjęcia.
    MTP6750 został zamówiony przez Danish Health i będzie używany przez ratowników medycznych i lekarzy w regionie Zelandii do gromadzenia dowodów na miejscu wypadku lub przestępstwa.
  • Podłączony do sieci pojazd policyjny. Po pięciu latach badań terenowych, symulacji i studiów funkcjonalności stworzono podłączony do sieci pojazd policyjny (Connected Police Vehicle, CPV), aby zademonstrować zintegrowane technologie, które wspomagają bezpieczniejszą i bardziej efektywną pracę policyjną.
    CPV pozwala użytkownikom na integrowanie wielu technologii z siecią LAN i magistralą CAN pojazdu. Hotspot umożliwia pracę wewnątrz i na zewnątrz pojazdu z wykorzystaniem tabletu lub smartfona. Aby wspomóc funkcjonariuszy w stresowych sytuacjach, platforma obliczeniowo-komunikacyjna jest zintegrowana z magistralą CAN, co pozwala na dostęp do kluczowych funkcji radiotelefonu TETRA oraz podsystemów pojazdu, takich jak światła i syreny, za jednym naciśnięciem przycisku.
    CPV jest zatem wirtualnym partnerem funkcjonariuszy policji, który skanuje środowisko za pomocą kamer do automatycznego rozpoznawania numerów rejestracyjnych (Automatic Number Plate Recognition, ANPR) oraz monitoringu wideo. Dzięki zintegrowanym, intuicyjnym aplikacjom w stacji roboczej oraz obsłudze krytycznej łączności szerokopasmowej system CPV dostarcza funkcjonariuszom właściwe informacje we właściwym czasie.
  • Umowa serwisowa Service from the Start dla małych systemów TETRA. W środowisku krytycznym przestoje nie wchodzą w grę. Operatorzy sieci i użytkownicy potrzebują więc planu awaryjnego, który gwarantuje realizację zadań. Umowa serwisowa Service from the Start (SfS) dla systemów Motorola TETRA Dimetra IP zapewnia klientom całodobowe wsparcie i jest dostępna w dwóch pakietach: Essential i Advanced. Pakiet „Essential” ogranicza przestoje systemu poprzez zdalną pomoc techniczną. Pakiet „Advanced” oprócz zdalnej pomocy technicznej oferuje wymianę sprzętu z góry, co oznacza, że zastępczy sprzęt jest wysyłany w następnym dniu roboczym.
  • Bezpieczne mobilne rozwiązanie komunikacyjne AME 2000. AME 2000 to nowe, zaawansowane narzędzie dla instytucji publicznych, które potrzebują bezpiecznej transmisji głosu i danych przez sieć bezprzewodową. AME 2000 opiera się na rozwiązaniu Motorola Assured Mobile Environment (AME), które łączy dostępne komercyjnie (COTS) urządzenia z dodatkowym sprzętem i oprogramowaniem, zapewniając kompleksowe szyfrowanie głosu i danych w prywatnych lub publicznych sieciach bezprzewodowych. Zaprojektowano je tak, aby wspierało pracę służb państwowych, a jednocześnie pozostawało przyjazne dla użytkownika.

źródło: Motorola

Kan