Jesteś tutaj:-, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Wrocławskie Szkoły w Chmurze Microsoft

Wrocławskie Szkoły w Chmurze Microsoft

Wsparcie przy tworzeniu 12 modelowych „Szkół w Chmurze Microsoft” oraz program wspierania rozwoju umiejętności swobodnego korzystania z  technologii Microsoft dla blisko 75 tysięcy uczniów i nauczycieli w szkołach podstawowych, liceach oraz szkołach branżowych, to efekt porozumienia zawartego pomiędzy Urzędem Miasta Wrocław a firmą Microsoft. Umowa zakłada wsparcie w rozwoju cyfrowych kompetencji wśród uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji. Współpraca zakłada również poszerzanie wiedzy i rozwoju umiejętności nauczycieli i administracji szkół w zakresie wykorzystywanych technologii w edukacji.

Wrocław to przykład miasta, które od lat inwestuje wysiłki i środki w edukacje uczniów oraz mieszkańców, a także w rozwój kompetencji i umiejętności nauczycieli. Podpisane dzisiaj porozumienie jest kolejnym krokiem, w kierunku pogłębiania rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli oraz uczniów, a także tworzenia nowych scenariuszy wykorzystania podczas lekcji takich usług, jak Microsoft Teams czy Office 365 dla Edukacji.

 

„Porozumienie, które zawarliśmy z Microsoft pozwoli nauczycielom i uczniom rozwinąć te umiejętności, które są dziś niezwykle ważne – czyli umiejętności swobodnego korzystania z nowych technologii, które stały się nieodłącznym elementem każdej części naszego życia” mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

 

Wrocławscy innowatorzy nauczania

„Szkoływ Chmurze Microsoft” to projekt, który w centrum stawia nauczycieli i uczniów. Jego celem jest stworzenie takich szkół, które w swojej działalności, zarówno edukacyjnej, jak i administracyjnej – nie tylko w trakcie zdalnej nauki -bazują na technologiach Microsoft, wykorzystują nowe modele nauczania, a także komunikacji i współpracy pomiędzy nauczycielami, pracownikami, uczniami i rodzicami.Kluczową rolę w modelowej Szkole w Chmurze Microsoft odgrywa gotowa na doskonalenie swojego warsztatu kadra pedagogiczna, której celem jest nie tylko umiejętność wykorzystania cyfrowych narzędzi do nauczania, ale przede wszystkim przekazanie uczniom wiedzy, jak korzystać z tych narzędzi zarówno w szkole, jak i w przyszłej pracy czy życiu.

Microsoft podpisując porozumienie z Urzędem Miejskim Wrocławia wyraża chęć wsparcia lokalnych szkół w procesie adaptacji cyfrowych narzędzi oraz rozwoju kompetencji kadry pedagogicznej i zarządzającej, pomagając im jednocześnie uzyskać tytuł „Szkoły w Chmurze Microsoft”.

 

„Patrząc z perspektywy czasu – będąc nauczycielem dyplomowanym z 28 letnim stażem w edukacji wykorzystuję stworzone możliwości informatyczne/cyfrowe MS Office 365 i Moodle Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej od lat. Narzędzia cyfrowe i aplikacje MS Office 365 w pracy nauczycieli z uczniami są nieocenione. Ogranicza nas tylko wyobraźnia jaką dysponujemy na dany moment, w celu wykorzystania stworzonych możliwości nauczania zdalnego na WPE. Od zawsze stawiam na rozwój i staram się prezentować możliwości i cyfrowe rozwiązania zarówno uczniom, jak też nauczycielom. Zawsze dostosowujemy użyteczność danych narzędzi informatycznych do podstawy programowej. Nauczyciele również starają się angażować uczniów do najprzeróżniejszych projektów i konkursów, które wykorzystują stworzone współcześnie cyfrowe możliwości” mówi Joanna Brosiło, nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, Microsoft Innovate Educator Expert Poland. 

 

Nauka w parze z technologią

Samo wdrożenie technologii nie jest czynnikiem decydującym o udanej transformacji cyfrowej. Dotyczy to również sektora edukacji, w którym odpowiednie umiejętności i kompetencje decydują o efektach nauczania zdalnego lub hybrydowego, a co za tym idzie, sukcesie młodych ludzi na ciągle zmieniającym się rynku pracy.

 

„Zdalna nauka, która jest z nami od prawie roku, przyniosła szereg doświadczeń nie tylko uczniom i nauczycielom, ale także samorządom i dostawcom technologii. Współczesna edukacja młodych ludzi wymaga równego zaangażowania ze strony włodarzy miast i firm technologicznych. Do 2022 roku pojawi się ponad 6 milionów stanowisk wymagających znajomości technologii chmurowych. Wczesne zapoznanie  uczniów z narzędziami, których znajomość będzie wymagana w ich przyszłej pracy zwiększa szansę na sukces zawodowy. Wrocław od dawna inwestuje i dba o edukację swoich mieszkańców. Udostępniając narzędzia Microsoft tutejszym nauczycielom i uczniom mamy nadzieję, że pozwolą im one ciągle się rozwijać i zdobywać umiejętności, które będą mogli wykorzystywać w zawodowym życiu” mówi Cecylia Szymańska, Dyrektor ds. Edukacji, Microsoft.

 

Porozumienie z Urzędem Miasta Wrocław, Microsoft zakłada także wsparcie samorządu w organizacji szkoleń on-line dla nauczycieli, kadry zarządzającej i administracyjnej, których koordynacją zajmą się Centrum Kształcenia Zawodowego i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Szkolenia prowadzone przez ekspertów będą dotyczyć m.in. takich tematów jak „Cyfrowe środowisko kształcenia” oraz „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu i uczeniu się uczniów”.Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.