Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, LG, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia, Zdrowie-Z okazji Światowego Dnia Środowiska LG ogranicza ilość plastiku

Z okazji Światowego Dnia Środowiska LG ogranicza ilość plastiku

5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Dzień ten został ustanowiony przez ONZ w 1972 roku, aby zwrócić uwagę na potrzebę skoordynowanych działań podejmowanych w skali globalnej na rzecz priorytetowego traktowania ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Światowy Dzień Środowiska i Dzień Ziemi (obchodzony 22 kwietnia) mają wprawdzie zbliżone cele i zadania, ale różnią się genezą i realizowanymi inicjatywami. W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Środowiska warto przyjrzeć się bliżej roli plastiku we współczesnym świecie oraz działaniom podejmowanym przez firmę LG, aby zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko.

Plastik stanowi dziś nieodłączny element codziennego życia. Można go znaleźć w niemal każdym produkcie konsumpcyjnym, który nie jest wytwarzany ręcznie. Niestety po zakończeniu przydatności do użycia większość plastiku kończy jako odpad, przyczyniając się do narastającego globalnego problemu zanieczyszczenia plastikiem. W samym tylko 2019 roku wyrzucono ponad 130 milionów ton metrycznych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Większość trafiła na składowiska odpadów, została spalona lub znalazła się w światowych drogach wodnych.

Tworzywa sztuczne są wytwarzane głównie z surowców pozyskiwanych z paliw kopalnych. W całym cyklu życia mogą uwalniać szkodliwe toksyny, niszcząc środowisko, a jednocześnie stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia. Bez radykalnych zmian obejmujących produkcję, nawyki konsumpcyjne i gospodarowanie odpadami do 2040 roku ilość tworzyw sztucznych trafiających corocznie do oceanów na całym świecie wzrośnie do prawie 30 milionów ton metrycznych. Już dawno konieczne były systemowe zmiany w naszym obchodzeniu się z tworzywami sztucznymi. Nadrobienie straconego czasu wymaga współdziałania zarówno rządów i przedsiębiorstw, jak i konsumentów.

Firma LG Electronics już podjęła działania w tym obszarze.

 

image processing20210608 22603 mle9gc

W 18 modelach telewizorów LG OLED z oferty na rok 2021 zastosowano mniej komponentów niż w konwencjonalnych telewizorach LCD dzięki wdrożeniu unikatowej technologii bez podświetlenia. Oznacza to, że w procesie produkcji wykorzystuje się mniej tworzyw sztucznych. Przykładowo, aby wyprodukować telewizor LG OLED G1 Gallery Design o przekątnej 65 cali, potrzeba zaledwie 30 procent plastiku, który jest zużywany przy produkcji telewizora LCD tej samej wielkości (model 65UP75). Dzięki zmodyfikowanej ofercie obejmującej więcej modeli OLED niż LCD firma LG przewiduje ograniczenie zużycia plastiku w bieżącym roku o około 10 tysięcy ton.

 

image processing20210608 22603 dvueib

LG wykorzystuje także więcej materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia. Na przykład w obudowach zewnętrznych telewizorów OLED z asortymentu na rok 2021 zastosowano więcej metalu. W przeciwieństwie do LCD, panele OLED nie wymagają stosowania szkodliwych substancji, takich jak kadm i ind. Dzięki temu telewizory OLED są doskonałą opcją dla świadomych ekologicznie klientów. Nawet po zakończeniu cyklu życia telewizory LG OLED wyróżniają się efektywnością wykorzystania zasobów i wysokim wskaźnikiem recyklingu w porównaniu z modelami LCD, których produkcja jest nie tylko bardziej złożona, ale także wymaga większego zużycia zasobów. Oprócz tych działań LG planuje zwiększyć stopień wykorzystania tworzyw sztucznych z recyklingu w niektórych telewizorach LCD z oferty na 2021 rok, m.in. w modelu QNED Mini LED. W tym celu firma planuje wykorzystać w bieżącym roku nawet 750 ton plastiku pochodzącego z recyklingu.

 

Wzrost wykorzystania materiałów z recyklingu obejmuje również soundbary LG z tegorocznej oferty. Obudowy zewnętrzne wszystkich modeli soundbarów wprowadzanych na rynek w 2021 roku są wykonane z estetycznych, a przy tym trwałych recyklingowanych tworzyw sztucznych. LG szacuje, że do końca roku zmniejszy o około 300 ton ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają na składowiska odpadów, wykorzystując je ponownie w produkcji soundbarów. W niektórych soundbarach zastosowana zostanie również poliestrowa dzianina dżersejowa z certyfikatem Global Recycled Standard, wyprodukowana z przetworzonych butelek PET. Dzięki czemu tylko w bieżącym roku uda się ponownie wykorzystać 1,5 miliona zużytych półlitrowych butelek PET. Oprócz tego w LG wprowadzono czystsze i bardziej ekologiczne opakowania dla całej linii soundbarów, wykorzystując do tego celu masę papierową z recyklingu oraz znacznie ograniczając użycie pianki EPS (polistyrenowej) i tworzyw sztucznych.

Dzięki zaprojektowaniu opakowań kartonowych w formie litery L do soundbarów LG, firmie udało się zmniejszyć ich powierzchnię podczas transportu, co przekłada się na oszczędność paliwa i redukcję emisji. Za sprawą unikatowego opakowania w typowym pojeździe transportowym mieści się o 58 procent więcej kartonów. Ponieważ kształt litery L zmniejsza puste przestrzenie między opakowaniami kartonowymi, potrzeba mniej wypełniaczy. To z kolei oznacza mniej odpadów do utylizacji przez nabywcę. Telewizory OLED i soundbary marki LG są pierwszymi telewizorami OLED i produktami audio, które otrzymały wyróżnienie SGS Eco-Product przyznane przez szwajcarskie przedsiębiorstwo certyfikacyjne SGS Société Générale de Surveillance SA.

Poprzez wkład w ograniczanie problemu zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi LG realizuje zobowiązanie na rzecz naszej planety oraz konsumentów, przyczyniając się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości.Autor |2021-06-08T12:12:11+02:008 czerwca 2021 12:12|Kategorie: Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Inne, LG, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia, Zdrowie|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.