Jesteś tutaj:-, Apple, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, PC i Laptopy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Tablety, Targi i konferencje, Telefony, Wydarzenia-WWDC21: Firma Apple pokazała nowe możliwości iPhone i Mac w iOS 15 i macOS Monterey

WWDC21: Firma Apple pokazała nowe możliwości iPhone i Mac w iOS 15 i macOS Monterey

Podczas wczorajszej konferencji WWDC dla programistów, firma Apple zaprezentowała uaktualnienie swoich systemów operacyjnych: iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8, macOS Monterey. Wielu widzów czekało na premierę nowych urządzeń – ale na próżno.

 

Снимок экрана 2021 06 07 в 21.54.55

Zdjęcie: Apple.com

 

Czytanie tekstu ze zdjęć

1852ec78455c6ef1b740afa19af30a7f

 

W iOS 15 pojawi się nowa funkcja o nazwie Live Text, która digitalizuje tekst na wszystkich zdjęciach. Odręczne notatki można przekształcić w wiadomości e-mail. Obiecano, że dzięki Live Text, będzie można kliknąć na tekst na dowolnym zdjęciu i skopiować go. A jeżeli jest to numer telefonu – zadzwonić.

 

f07003d4e554cda306cd0e9b67f10ded

 

Live Text działa w oparciu o uczenie maszynowe i prawdopodobnie wykorzystuje sieć neuronową, która pojawia się w najnowszych urządzeniach Apple. Firma obiecuje bezpieczeństwo danych. Przetwarzanie tekstu na zdjęciach nie będzie się odbywać w chmurze, ale tylko na urządzeniu użytkownika.

Live Text będzie dostępny zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach Mac. Zgłoszono wsparcie dla siedmiu języków na początku (język polski do tej listy nie dołączył)

 

SharePlay

Jedną z ciekawych funkcji jest SharePlay. Pozwoli to grupie ludzi oglądać i słuchać tego samego filmu w tym samym czasie. Zgłoszono wsparcie ze strony firm Disney Plus, Hulu, HBO Max i Twitch.

Снимок экрана 2021 06 07 в 22.20.15

Zdjęcie: Apple.com

 

Funkcja będzie również działać w połączeniu z Apple Music i Apple TV Plus. Pojawi się też opcja udostępniania ekranu.

 

Снимок экрана 2021 06 07 в 22.20.19

Zdjęcie: Apple.com

 

Siri będzie działać bez dostępu do internetu

Rozpoznawanie mowy dla Siri będzie się odbywało na urządzeniach Apple bez połączenia z Internetem. To zarówno przyspieszy przetwarzanie żądań, sprawi, że Siri będzie bardziej responsywna, a co za tym idzie, asystent cyfrowy będzie bezpieczniejszy i bardziej prywatny.

 

f98cdefbaf0d5645b3f4a9e1f26c29a2

 

Rozwiązuje to największy problem związany z prywatnością, przed którym stoją użytkownicy asystentów głosowych — niechciane nagrywanie dźwięku.

 

Poprawa prywatności

W aplikacjach „Poczta” i „Safari” pojawi się szereg nowych funkcji, które utrudnią śledzenie przez IP.

„Poczta” będzie walczyłą z pikselami śledzącymi. Są one wstawiane do wiadomości e-mail w celu ustalenia, kiedy wiadomość została otwarta i czy w ogóle została. „Poczta” i „Safari” ukryją adresy IP użytkowników.

W ustawieniach pojawi się „App Privacy Report” – można tam będzie zobaczyć, jakie aplikacje wykorzystują personalne dane. Na przykład, jak często uzyskują dostęp do kontaktów, mikrofonu, lokalizacji i innych wrażliwych informacji.

 

Inne możliwości iOS 15

  • „Focus” – pozwoli dostosować powiadomienia, które zaczną pojawiać się podczas różnych aktywności. Na przykład, gdy jesteśmy w pracy.
  • W iOS 15 będziemy mogli powiedzieć innym użytkownikom, że mamy włączony tryb „nie przeszkadzać”.
  • Funkcja „Conversation Boost” poprawi głoś ludzi w słuchawkach AirPods, które próbują nam coś powiedzieć.
  • Pojawi się możliwość wyszukiwania słuchawek za pomocą funkcji podobnej do niedawno ogłoszonych etykiet AirTag.
Снимок экрана 2021 06 07 в 21.55.13

Zdjęcie: Apple.com

iPadOS 15 i ekran główny

Снимок экрана 2021 06 07 в 21.55.25

Zdjęcie: Apple.com

 

W nowej wersji iPadOS użytkownicy będą mieli więcej elastyczności w dostosowywaniu ekranu głównego i umieszczaniu widżetów. Teraz można je przymocować w dowolnym miejscu.

Jak w przypadku iPhone’a, pojawi się biblioteka aplikacji – automatycznie zorganizowane foldery aplikacji.

Wielozadaniowość otrzyma ulepszenia, a przejście do widoku podzielonego stanie się łatwiejsze.

 

977f3ffd8cc9b317b1a4049ddf03eeae

Nowości w watchOS 8

Nowa wersja systemu operacyjnego watchOS pojawi się jesienią. Dodano nowe animacje i funkcje, które pomogą w zrelaksowaniu się.

Aplikacja Health będzie monitorowała częstość oddechów i zgłaszać odchylenie od normalnego rytmu.

Pojawi się możliwość ustawienia zdjęcia portretowego, wykonanego za pomocą iPhone’a, jako tarczy zegarka z nałożeniem tekstu lub innej informacji.

Снимок экрана 2021 06 07 в 21.55.44

Zdjęcie: Apple.com

Nowy macOS Monterey

Снимок экрана 2021 06 07 в 21.55.37

Zdjęcie: Apple.com

 

Nowa wersja macOS otrzymała nazwę „Monterey”. Firma obiecuje jeszcze większą kompatybilność z iOS. W tym, możliwość wspólnego korzystania z klawiatury i myszy pomiędzy Mac i iPad. Jeśli umieścimy urządzenia obok siebie, kursor będzie mógł swobodnie poruszać się między dwoma ekranami. Technologia działa nawet z trzema urządzeniami, a pliki są dostępne do swobodnego przeciągania między dowolnymi urządzeniami.

Dzięki AirPlay, Macbook będzie mógł wystąpić w roli monitora zewnętrznego dla iPhone. Ta funkcja wcześniej umożliwiała wyświetlanie obrazu z iPhone na telewizorach.

W Safari zakładki staną się bardziej kompaktowe.

 

9e9653b3ef0074c24de3ac3c35792e8bZostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.