Jesteś tutaj:-, Huawei, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Norweski projekt Huawei dotyczący ochrony łososi atlantyckich nagrodzony ONZ – SDG GameChangers Award

Norweski projekt Huawei dotyczący ochrony łososi atlantyckich nagrodzony ONZ – SDG GameChangers Award

Zdjęcie główne: Bendik Skogli, Screen Story

Technologia Huawei Norway została doceniona przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU-ONZ) za przełomowe rozwiązanie oddzielające populację rodzimego łososia atlantyckiego od inwazyjnego łososia garbatego. Spośród 450 nominacji, norweskie rozwiązanie znalazło się wśród 10 finalistów prestiżowej nagrody ONZ – SDG GameChangers Award, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Projekt jest wynikiem współpracy Huawei, Berlevåg Hunter and Fishermen Association (BJFF), Troll Systems i Simula Consulting. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do oddzielania norweskiego łososia atlantyckiego od niechcianego łososia garbatego ze stuprocentową dokładnością. System zasilany energią słoneczną sprawia, że łosoś garbaty jest kierowany do oddzielnego zbiornika w celu późniejszego odseparowania, podczas gdy łosoś atlantycki i inne gatunki mogą bez przeszkód płynąć w górę rzeki, gdzie kontynuują proces tarła. Jest to działanie o tyle istotne, że inwazyjny gatunek łososia garbatego w ostatnich latach zaczął stanowić szczególne zagrożenie dla rozwoju endemicznych gatunków ryb, zaburzając naturalną równowagę norweskiego ekosystemu.

 

Nominacja pokazuje, jak innowacje mogą pomóc w rozwiązywaniu złożonych kwestii środowiskowych. Jesteśmy dumni, że stworzyliśmy technologię, która chroni norweską faunę. Poprzez inicjatywę Huawei Tech4All zobowiązujemy się do wprowadzania innowacyjnych technologii i rozwiązań, które sprawiają, że świat staje się bardziej zrównoważonym miejscem dla wszystkich – komentuje Kenneth Fredriksen, starszy wiceprezes Huawei Europe.

 

Nagroda SDG GameChangers przyznawana jest za najlepsze projekty, które przyczyniają się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ za pomocą rozwiązań cyfrowych. Projekt Huawei wspiera kilka z tych celów, w szczególności „Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne”, „Cel 14: Życie pod wodą”, „Cel 15: Życie na lądzie” i „Cel 17: Partnerstwa na rzecz celów”.

Twórcy docenionej przez ONZ technologii przekonują, że ich rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska i daje nadzieję na zastosowanie nie tylko w Norwegii, ale też innych krajach Europy, które zmagają się z problemami innych, inwazyjnych gatunków ryb. W Polsce takimi gatunkami są m.in. sumik karłowaty, babka bycza czy babka łysa.

 

Autor |2023-09-22T09:39:24+02:0022 września 2023 09:00|Kategorie: Aplikacje, Huawei, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.