Wildfire S jest telefonem standardowym. Biorąc pod uwagę dzisiejszy rynek GSM dostajemy w średniej cenie, średnio funkcjonalny telefon. Mamy tu wszystko co powinno znaleźć się w multimedialnym telefonie. Jest aparat, odtwarzacz muzyki, internet i jeszcze kilka innych ciekawych rzeczy. A więc aparat w tej komórce ma wielkość 5 Mpix, który robi zdjęcia w rozdzielczości 2592×1728 pikseli. Telefon posiada funkcję autofocus i lampę błyskową w postaci małej diody LED. Jak można się domyśleć szału nie ma. Nokia na targach w Barcelonie pokazała, kto ma palmę pierwszeństwa w fotografii za pomocą komórki. Aparat wystarczy na utrwalenie niezapomnianych chwil. Profesjonaliści z pewnością doszukają się fioletowej poświaty na zdjęciach. Mimo to zdjęcia są ostre i wyraźne. Gdy zrobi się ciemno możemy poprawić fotografowanie za pomocą lampy, która jest dosyć silna i z powodzeniem możemy jej użyć jako latarki – w tym celu należy najpierw ściągnąć odpowiednią aplikacje z Android Marketu. Eską możemy nagrywać również filmy w rozdzielczości VGA (640×480) i przy prędkości 24 klatek/sekundę. Filmy kręcone są w formacie .3gp . Niestety nie powalają swoją jakością. Możemy jednak postarać się usprawnić jakość naszych fotografii za pomocą szeregu ustawień: efekty (odcienie szarości, sepia, negatyw, solaryzacja, posteryzacja, akwarela), autoportret, balans bieli czy czułość ISO. Wszystkie zdjęcia i filmy możemy oglądać w galerii. Są tam kolekcjonowane w oddzielnych kategoriach i jednej ogólnej. Mnie osobiście smuci brak zewnętrznego, fizycznego przycisku do fotografowania (spust migawki).

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

W kategoriach muzycznych Wildfire S też się niczym specjalnym nie wyróżnia. Mamy tu do dyspozycji odtwarzacz znany niemal w takiej samej formie z innych urządzeń tego producenta. Utwory możemy pogrupować wg. Wykonawców, albumów, list, kolejną zakładką są wszystkie utwory. Niektórzy mogą narzekać na brak equalizera. Ja natomiast uważam, że jest to zbyteczna funkcja gdyż muzyka wydobywająca się z głośnika jest wyjątkowo czysta, nawet na poziomie maksymalnej głośności nie mamy efektu charczenia. Nie jest to niestety bardzo głośna komórka. Należy pamiętać, że nie jest to telefon stricte muzyczny, nie oczekujmy od niego cudów. Interesująca jest możliwość wyszukiwania filmów w internecie (youtube) powiązanych z odtwarzanym w danym momencie utworem. Cieszy obecność aplikacji, która umożliwia obsługę radia. Te działa wyłącznie z podłączonym zestawem słuchawkowym, który pełni funkcję anteny. Przy pierwszym użyciu zostaną wyszukane i dodane wszystkie stacje. Naszą muzykę możemy przechowywać na karcie pamięci. Telefon jest wyposażony w 150 MB pamięci wewnętrznej – co jest zwyczajnie za mało ale nadrobić to możemy przez zakupienie odpowiedniej karty pamięci – telefon obsługuje pamięć zewnętrzną do 32 GB. W zestawie mamy kartę o wielkości 2GB.


Jak na multimedialny telefon przystało nie mogło w tym urządzeniu zabraknąć technologii łączności jak WIFI w wersji b/g/n. Zasoby sieci zgłębia się wyjątkowo przyjemnie za pomocą tego mini smartfona. Standardowa przeglądarka, znana z innych HTC-ków spisuje się bardzo dobrze. Można ją zastąpić popularniejszą Operą. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, że po ponownym uruchomieniu wyświetla się ostatnio używana strona, co stanowi trochę na przeszkodzie prywatności jak, ktoś będzie chciał się pobawić naszym telefonem. Strony otwierają się szybko i bezproblemowo, przeważnie są w uproszczonej, mobilnej wersji. Telefon obsługuje flash w wersji lite. Multitouch sprawia, surfowanie po Internecie jeszcze przyjemniejszym, możemy łatwo powiększyć/ zmniejszyć stronę za pomocą gestu szczypnięcia ekranu.

Telefon jest wyjątkowo młodzieżowy, świadczy o tym min. łatwy dostęp do największej społecznościówki – Facebook. Aplikacja ułatwia jego obsługę ale nie ma się tego komfortu co na PC. Przyjazną dla oka jest aplikacja Friend Stream za pomocą, której na jednym z pulpitów możemy umieścić widget z atrakcyjną tablicą, która wyświetla najświeższe wiadomości z portalu. Kontakt drogą online ułatwia również aplikacja gmaila i poczty. Po etapie konfiguracji, e-maile będą do nas przychodziły jak zwykłe SMS-y.

Na pochwałę zasługuje nawigacja. Producent chwali się „Mapami bez czekania” . Rzeczywiście proces ustalania naszej pozycji i wytyczenia trasy działa wyjątkowo szybko (30s). Mapy raz pobrane nie muszą być ponownie ładowane. Dodatkowo mamy do dyspozycji popularną aplikację Google Maps.
Wildfire S został wyposażony w ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 1230 mAh. Spora pojemność baterii jest pozytywem. W praktyce pozwala ona na 1,5 dnia intensywnego korzystania z telefonu (WIFI, synchronizacja danych, muzyka 3h, kilka fotek, kilkanaście krótkich rozmów i SMS-ów). Przy oszczędnym korzystaniu można osiągnąć wyniki nawet 3 dni bez ładowarki.