W Zenfonie 2 Asus oddaje do dyspozycji 13-megapikselowy aparat z przysłoną f/2,0. aplikacja aparatu jest oczywiście bardzo rozbudowana i daje dostęp do kilkunastu różnych trybów.


Najczęściej używanym trybem dla większości użytkowników będzie oczywiście Automatyczny, a czasami przyda się również Ręczne, HDR lub Selfie. Pozostałymi trybami można co najwyżej pochwalić się przed znajomymi, ale do codziennych zastosowań są zupełnie zbędne. No, chyba że jesteśmy nastolatką uwielbiającą filtry i ramki…



W dodatkowych ustawieniach zmienimy wartość ISO oraz ekspozycję, a także rozdzielczość zdjęć i filmów. Maksymalna rozdzielczość 13 megapikseli jest osiągana w formacie 4:3, więc chcąc robić zdjęcia w 16:9 musimy zejść do 9 megapikseli.


Zdjęcia wykonane Zenfonem 2 charakteryzują się sporą szczegółowością, dobrym kontrastem i niezłym odwzorowaniem barw. Kiedy warunki oświetleniowe robią się mniej korzystne, jakość zdjęć niestety dość mocno spada i pojawiają się duże szumy. Lampa błyskowa ma całkiem dobry zasięg ok. 2 metrów, a autofocus szybko łapie ostrość.

Oto przykładowe zdjęcia:








Filmy rejestrowane przy użyciu smartfona mają rozdzielczość Full HD przy 29 klatkach na sekundę. Na papierze wygląda to nieźle, ale w praktyce ich szczegółowość stoi poniżej oczekiwań. Nagrywany dźwięk również nie jest zbyt czysty, czego można by oczekiwać od flagowca.

Oto przykładowe wideo:

Zrobione zdjęcia możemy obejrzeć za pomocą ładnej, przejrzystej aplikacji galerii, zgodnej z Material Design, która po jednym dotknięciu przenosi nas do innej fajnej aplikacji, służącej do tworzenia kolaży. Asus udostępnia nam również narzędzie o nazwie MiniMovie, do tworzenia efektownych filmików na bazie zdjęć i wideo, wzbogaconych o muzykę, efekty, filtry i napisy.


Odtwarzacz muzyki również wygląda i spisuje się świetnie. Pozwala na przeglądanie muzyki w folderach, posiada korektor dźwięku, a także opcję przerwania odtwarzania po określonym czasie. Dźwięk emitowany przez słuchawki jest bardzo dobrej jakości, z kolei zewnętrzny głośnik to taka średnia półka – jest dość głośny i czysty, ale niskich tonów wyraźnie brak. Na pokładzie jest również radio FM.


Zenfone 2 jest wyposażony w LTE kategorii 4, pozwalającej na pobieranie z maksymalną prędkością 150 Mb/s i wysyłanie do 50 Mb/s, moduł Wi-Fi b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, NFC, GPS z a-GPS oraz GLONASS. Mamy więc w zasadzie wszystkie moduły, jakie nowoczesny smartfon posiadać powinien. Wbudowana antena Wi-Fi oferuje przeciętną czułość, ale nie ma problemów ze stabilnością połączenia. Strony internetowe możemy przeglądać za pomocą dwóch nowoczesnych i funkcjonalnych przeglądarek, Chrome oraz Internet.


W Zenfonie znajdziemy sloty na 2 karty SIM, które działają w trybie aktywnym, zatem pozwalają na jednoczesne odbieranie połączeń z obu kart. Niestety, tylko jedna karta SIM obsługuje 3G i 4G, a druga wyłącznie 2G. Smartfon nie gubi zasięgu, a jakość prowadzonych rozmów stoi na dobrym poziomie. Obie strony słyszą się bez zarzutu. Klawiatura ekranowa jest wygodna i pozwala na pisanie przeciągnięciami, a także na zmianę jej wysokości i motywu.