Wyświetlacz flagowego modelu Asusa ma rozdzielczość FullHD, co przy przekątnej 5,5 cala daje zagęszczenie rzędu 401 pikseli na cal. Taka wartość przekłada się na wzorową ostrość i bardzo komfortową pracę. Panel IPS oferuje świetne kąty widzenia, wysoki kontrast oraz naturalne kolory, które możemy sobie dodatkowo „podkręcić” w ustawieniach.


Wyświetlacz kuleje natomiast pod względem jasności. Maksymalna wartość podświetlenia matrycy w tym modelu równa się tej, jaką uzyskamy ustawiając konkurencyjne smartfony na jasność ok. 60-70%. W mocnym słońcu jest naprawdę źle. Ekran nie ma natomiast problemów z interpretacją gestów i obsługą multidotyku. Pokrywające go szkło to Gorilla Glass 3.


Zenfone 2 pracuje w oparciu o Androida 5.0 Loolipop, przykrytego nakładką ZenUI. Autorski interfejs Asusa jest bardzo rozbudowany i funkcjonalny, ale jednocześnie prosty, minimalistyczny i przyjemny dla oka.



W ZenUI ze wszystkich stron otaczają nas skróty. Znajdziemy je na samym ekranie blokady, na rozwijanej belce z powiadomieniami, gdzie możemy je dowolnie edytować, ale także w formie liter, które wystarczy wpisać na powierzchni ekranu by uruchomić określoną aplikację. Do szybszej pracy z telefonem przyczyniają się również gesty ruchu.



Lollipop w wydaniu Asusa jest bardzo konfigurowalny. Po dłuższym przytrzymaniu pustego miejsca ekranu mamy dostęp do menu, które pozwala na zmianę ikon systemowych, efektów przejścia motywów, tapet, etc. Do wyboru, do koloru.


Możemy nawet wpływać na takie elementy interfejsu jak przewijanie tapety, stopień przezroczystości paska stanu oraz tła powiadomień. Dla osób o mniejszych dłoniach przydatne będzie włączenie opcji zmniejszenia obszaru roboczego po dwukrotnym dotknięciu przycisku home.


W menu z aplikacjami również nie ma nudy. Programy możemy ułożyć alfabetycznie, po swojemu, wg popularności, ale także pozwolić posortować je Asusowi na kategorie. Oprócz siatki ikon 4×4 do wyboru jest również 4×5 oraz 5×5. W osobnej zakładce znajdują się widżety.


Aplikacji jest naprawdę sporo, choć część z nich to bloatware – np. Clean Master, Zinio czy TripAdvisor. Większość przydatnych funkcji systemowych znajdziemy pod szyldem Asus Mobile Manager. Możemy tu sprawdzić użycie danych, zabronić lub zezwolić wybranym aplikacjom na wyświetlanie powiadomień, a nawet określić, które programy mogą się uruchamiać przy starcie systemu. Asus daje także narzędzie do tworzenia kopii zapasowych oraz oszczędzania energii.



W folderze zatytułowanym ZenLink znajdują się 4 ciekawe aplikacje wykorzystujące łączność bezprzewodową. PC Link pozwala na sterowanie smartfonem z poziomu komputera, Remote Link zamienia nasz smartfona w pilot do komputera (dzięki Wi-Fi Direct lub Bluetooth), zmieniając ekran telefonu w touchpad, a Party Link oraz Share Link umożliwiają szybkie dzielenie się plikami za pomocą Wi-Fi Direct.


To oczywiście nie wszystko – do wyboru mamy także fajne aplikacje do robienia notatek, takie jak Szybka notatka oraz bardziej rozbudowana SuperNote. Jest również program Splenit do zarządzania kolorami ekranu, prosty menedżer plików oraz bardzo ładnie zaprojektowana pogodynka. Na omówienie wszystkich apek potrzebny byłby osobny test, ale ja skupię się jeszcze na jednej – Tryb dla dzieci. Wystarczy, że ustawimy hasło oraz pytanie dodatkowe, a następnie wybierzemy aplikacje, które chcemy udostępnić dziecku, a nasz telefon będzie bezpieczny gdy oddamy go naszej pociesze.



Kiedy uruchomimy wszystkie programy, jakimi zasypuje nas Asus, można by pomyśleć, że telefon znacząco zwolni. Nic bardziej mylnego. Zenfone 2 jest wyposażony w 4-rdzeniowy chipset Intel Atom Z3580 z zegarem 2,3 GHz i aż 4 GB pamięci RAM. Dzięki temu bez problemu radzi sobie z każdą liczbą uruchamianych aplikacji oraz prowadzonych operacji. W trakcie testów ani nie dostał zadyszki, za co producentowi należy się wielka pochwała. Podczas intensywnej pracy obudowa stała się tylko lekko ciepła, a w benchmarku AnTuTu smartfon zdobył 45 693 punkty.


Jeśli chodzi o pamięć wbudowaną, tej również nie brakuje – wersja z 32 GB dyskiem oddaje w ręce użytkownika ponad 23 GB wolnej przestrzeni. Możemy ją jeszcze rozbudować, instalując kartę microSD o pojemności do 64 GB.