Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Rynek-BBC – niewolnicze warunki pracy w azjatyckich fabrykach dla Apple

BBC – niewolnicze warunki pracy w azjatyckich fabrykach dla Apple

Telewizja BBC wyemitowała reportaż pt. „Niedotrzymana obietnica Apple”, w którym oskarża koncern Apple o niewolnicze warunki pracy w jednej z chińskich fabryk, w której składane są iGadżety (telefony, tablety i komputery), amerykańskiego giganta z Cupertino.

BBC wysłała incognito chińskich dziennikarzy, którzy dostali pracę przy taśmach w firmie Pegatron, również składającej produkty Apple’a. Jeden z nich pracował na 16-godzinnych zmianach. Poniżej sceny nakręcone ukryta kamerą, można obejrzeć w dokumencie BBC:

Jakie nieprawidłowości wykryto? Jeden z reporterów pracował przez 18 dni z rzędu. Na nic zdały się prośby o dzień wolny. Inny stał przy taśmie produkcyjnej 16 godzin. Robotnikom zaraz po rozpoczęciu pracy zabiera się dowody tożsamości, które w Chinach obywatele muszą nosić przy sobie – podaje BBC.

Nawet jeśli byłem głodny, nie mogłem się ruszyć po jedzenie. Po prostu chciałem się położyć i odpocząć. Nie byłem w stanie spać w nocy ze względu na stres” – opowiada reporter.

Bezpieczeństwo i higiena pracy są naszym priorytetem. Robimy w tym względzie więcej niż jakakolwiek inna firma” – napisała firma Apple w oficjalnym komunikacie na temat sprawy. – Jesteśmy „głęboko urażeni” sugestiami, że Apple mogło złamać daną pracownikom obietnicę lub wprowadzać w błąd klientów – dodał w swoim i szefa spółki, Tima Cooka, wiceprezes ds. operacji Jeff Williams.

Nawiązano w ten sposób do obietnicy poprawy warunków w fabrykach Foxconn, gdzie składane są m.in. Iphone’y. W 2010 roku 14 zatrudnionych w nich robotników popełniło samobójstwo.

źródło: Wiadomosci24.pl

KanAutor |2014-12-21T07:57:17+02:0021 grudnia 2014 07:57|Kategorie: Apple, Internet, Newsy, Rynek|Tagi: , , , |12 komentarzy

12 komentarzy

 1. wi 21 grudnia 2014 w 10:45 - Odpowiedz

  … i ciekawe czy te osoby co kupują isrony, kupiliby je gdyby z ich rodzin tak pracowali jak niewolnicy, ja nie kupię przez solidarność z nimi.

 2. Lisu 21 grudnia 2014 w 10:51 - Odpowiedz

  Tak właśnie wygląda ustrój kapitalistyczny. Kapitalizm to bydło.

 3. KarolSk 21 grudnia 2014 w 12:00 - Odpowiedz

  Winna temu jest ludzka, niepohamowana chciwość, a nie żaden kapitalizm. W każdym bowiem ustroju decydujące słowo ma człowiek i to od ludzi zależy jak się traktuje innych – czy to w kapitalizmie czy innym ustroju. Skoro ktoś może zabić drugiego człowieka z powodu chęci ograbienia go np. z 5zł to cóż myśleć o korporacjach, które na niewolniczej pracy swoich pracowników zarabiają miliardy? Przecież Apple nie składa w Chinach swoich zabaweczek z powodu dbałości o ludzki byt tylko z powodu chęci maksymalizacji zysków.

  • Czytelnik 21 grudnia 2014 w 20:17 - Odpowiedz

   Winna temu jest, jak słusznie zauważyłeś, chciwość, której właśnie dziki kapitalizm daje pełne pole do popisu przy pełnej aprobacie (większości) współczesnych ekonomistów i polityków dumnie wprowadzających tzw. „wolny rynek”.

 4. LesH 21 grudnia 2014 w 12:19 - Odpowiedz

  Z tego wynika, że rsAjfony powinny być w konkurencyjnych cenach i kosztować grosze a nie kosmiczne pieniądze, po jakich są sprzedawane… Tak samo rsAjpady.

  • wi 21 grudnia 2014 w 14:13 - Odpowiedz

   …masz racje, dlatego chciwość apple jest strasznie obrzydliwa, …a która chce kolejne setki mld dolarów!, pytam?? gdzie jest granica tego obłędu.
   ps. pewnie ci „wielcy” szefowie apple nie chcieliby, by ich np. żony tak pracowały, więc dlaczego robią takie coś innemu człowiekowi.
   Podobnie p. Prezydent nie byłby zachwycony gdyby jego żona pracowała np. w biedronce mając 66lat wyładowując 500kg cukru, więc dlaczego Prezydent podpisał ustawę i skazał na to inne osoby, to jest obrzydliwe!

 5. LesH 21 grudnia 2014 w 12:31 - Odpowiedz

  Na nieludzką politykę kadrową ksuwrysyńskich firm można reagować bojkotem ich wyrobów. Wobec ogryzkowców to nie trudne, gdyż ‚kudy’ im np. do górnopółkowców Samsunga, a nawet LG czy innych świetnych marek, które – choć niedawno ‚wzeszły’ – mają w swej ofercie naprawdę świetne sprzęty po znacznie przystępniejszych cenach. 😎

  • Czytelnik 21 grudnia 2014 w 20:06 - Odpowiedz

   LesH, bojkot na niewiele się zda, bo generalnie, pomijając drobne różnice, wszystkie fabryki w Azji wyglądają bardzo podobnie (w końcu z jakiegoś powodu wielkie koncerny cała produkcję przeniosły do Azji). U nas zresztą też wszystko zmierza w tą sama stronę – wielu młodych w Polsce już nie dowierza, że ich rodzice i dziadkowie mieli jakieś umowy o pracę, płatne urlopy, renty i inne takie.

 6. proph 21 grudnia 2014 w 19:56 - Odpowiedz

  jeszcze trochę i korporacje będą decydować o każdym aspekcie życia, np. władza sądownicza, już teraz korporacja może wytoczyć proces np. rządowi państwa, które im utrudnia „zysk”

 7. Adam 21 grudnia 2014 w 21:05 - Odpowiedz

  podobnie jest z wieloma „topowymi” markami. Koszulka koszt wyprodukowania 7zł, a w butiku 60zl. Złodziejstwo i tyle. Kiedyś w TV był reportaż o kosztach produkcji czekolady. Rolnik w biednych krajach rozwijających dostaje za 1 tonę ziarna kakaowca tyle, ile kosztuje tabliczka czekolady we Francji. Sprzedać nie mogą nigdzie, bo korporacje światowe kontrolują handel na całym świecie i koniec. Podobnie jest w Rumunii, ogromne firmy wykupiły setki tysięcy hektarów hektarów ziem uprawnych za dosłownie grosze, teraz Rumunii pracują tam jako niewolnicy, tylko kiedyś za miskę ryżu, a teraz zarabiają na miskę ryżu.

 8. Fankom 22 grudnia 2014 w 17:58 - Odpowiedz

  Ja ma smartphona 10 razy tanszego niż ajajajFon i nie narzekam. U nas też cienko bo np.to co rolnik dostanie w skupie za owoce czasem woła o pomste. Idziesz do sklepu a cena owoców kosmiczna.

 9. wolny gos 23 grudnia 2014 w 06:39 - Odpowiedz

  Polska też zmierza w tą stronę, przymus mówienia po angielsku to tak samo jak przy zaborach , promowanie anty Polskich zwyczajów(halowyn,walentynki,kasa na organizacje gejowskie), ślepe posłuszeństwo za swoimi panami za wielkiej wody, choćby działanie wbrew interesowi ostatnich firm Polskich i rolników, bo jak te upadną to zostanie kraj : duży rynek zbytu, i tani siła robocza to po co wytwarzać coś w chinach , a nasi „sprzedajna targowica”
  dalej pieje o sukcesach w mediach zamiast powiedzieć że z Panów robimy się tanimi niewolnikami dzięki ich działaniom! zero polskich sklepów markety już maja z 89% rynku teraz one zaczynają dyktować ceny podwyższać( zasada jest kupujesz w markecie -powodujesz bezrobocie i biedę w kraju twoim kraju Polsce!)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.