Zagrożone są nie tylko nowe urządzenia, ale też starsze telefony. Złodzieje stają się coraz bardziej odważni i zuchwali. Nie daj się okraść. Sprawdź, jak ochronić urządzenie i gromadzone na nim dane przed osobami trzecimi.

Ścieżka dostępu, PIN i… polecenie głosowe

Do najpopularniejszych, ale jednocześnie najmniej skutecznych rozwiązań należy numer PIN na karcie SIM. Jeśli masz problemy z zapamiętaniem ciągu cyfr, skorzystaj z odblokowania smartfona za pomocą wzoru graficznego. Oba rozwiązania sprawią, że złodziej nie będzie mógł wykorzystać smartfona do przeglądania internetu, dzwonienia i wysyłania SMS-ów. W przypadku pierwszego wystarczy jednak, że złodziej wyciągnie kartę SIM, a wtedy smartfon będzie w pełni do jego dyspozycji.

Jak temu zaradzić? Wykorzystaj funkcję odblokowania głosowego. Możesz ustawić komendę, na którą smartfon zostanie odblokowany. Będzie ona aktywna nawet po usunięciu ze smartfona karty SIM.

Czytnik linii papilarnych

Skutecznym sposobem jest zabezpieczenie smartfona za pomocą linii papilarnych. To zabezpieczenie, którego nie można złamać – czytnik akceptuje tylko jednen, unikatowy dla każdego z nas, odcisk palca. Podobnie jak w przypadku polecenia głosowego, to funkcja przypisana nie do karty SIM, ale do systemu operacyjnego.

Czytnik linii papilarnych nie jest jednak rozwiązaniem ogólnie dostępnym, korzystają z niego nieliczni producenci, a smartfony o takim zabezpieczeniu wydają się być dużo droższe. – Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, marka Allview rynek model E3 Sign w cenie 899zł, który gwarantuje bezpieczeństwo informacji dzięki opcji zablokowania za pomocą odcisków palców – mówi Lucian Peticilă, General Manager Allview.

Allview E3 Sign, rumuński smartfon z czytnikiem linii papilarnych w Polsce za 899 zł

IMEI

Najprościej rzecz ujmując, to indywidualny numer identyfikacyjny, który posiada każdy smartfon. Jak go sprawdzić? Wystarczy, że wpiszesz na klawiaturze smartfona uniwersalną kombinację: *#06#. Numer jest również widoczny na karcie gwarancyjnej i na opakowaniu. Warto go spisać i nosić w portfelu lub wśród dokumentów, a w przypadku zgłoszenia kradzieży, podać go Policji.

Antywirus oraz funkcja ochrony przed kradzieżą.
Choć może wydawać się, że to kosztowne rozwiązanie, niektórzy producenci i w tym przypadku dbają o klienta, preinstalując aplikację antywirusową w systemie. Zwróć uwagę na to, czy posiada ją telefon, który zamierzasz kupić. Sam antywirus to jednak nie wszystko. Zadbaj o to, aby telefon miał dodatkową funkcję ochrony przed kradzieżą.

Funkcja ochrony przed kradzieżą, gdy jest poprawnie skonfigurowana, może w prosty sposób pomóc w uzyskaniu numeru telefonu złodzieja, a to znacznie ułatwi odzyskanie telefonu przez Policję. W aplikacji należy podać alarmowe numery telefonów swoich zaufanych znajomych. Gdy telefon zostanie skradziony i wsadzona zostanie nowa karta SIM, telefon automatycznie wyśle do nich krótką informację o tym, że doszło do kradzieży oraz poda numer telefonu złodzieja – mówi Robert Stachurski, Development and Engineering Manager Allview. – Dodatkowo, wysyłając SMSem na ten numer komendy, można zdalnie wymazać wszystkie poufne dane telefonu, jak kontakty i wiadomości.

Aktualizuj swojego smartfona!

Aktualizacje są potrzebne nie tylko po to, aby odświeżyć wersję systemu operacyjnego. Ich zadaniem jest przede wszystkim uzupełnianie w tym systemie luk. Smartfony na Androidzie informują o aktualizacji automatycznie. Jeśli jesteś użytkownikiem smartfona na Windowsie, musisz sam śledzić strony producentów, którzy informują na bieżąco o dostępnych aktualizacjach.

źródło: Allview