Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Telewizja-Smart TV dla każdego: ile to kosztuje?

Smart TV dla każdego: ile to kosztuje?

Starszej generacji, ale wyposażony w złącze HDMI telewizor może otrzymać szansę na drugą młodość i zaoferować szereg nowych funkcji. Takich, jak nowoczesne telewizory typu Smart TV, które mają wbudowane przeglądarki internetowe, odtwarzają zdjęcia, muzykę i filmy z zewnętrznych źródeł, a także pozwalają oglądać wideo na życzenie oraz instalować dodatkowe aplikacje. Dzięki temu, dziś, aby obejrzeć film na YouTube, sprawdzić pocztę, czy porozmawiać ze znajomymi na Facebooku lub Skype wystarczy tylko pilot i wygodna kanapa. A co w sytuacji, kiedy posiadamy dobry telewizor, ale kupiony jeszcze przed erą Smart TV? Idealnym rozwiązaniem będzie Mini Android PC.

ATV580
ATV580

Tego typu wszechstronne urządzenia podłączone do telewizora sprawiają, że na dużym ekranie można korzystać praktycznie ze wszystkich udogodnień dostępnych na smartfonach lub tabletach. W tym oglądać filmy, zdjęcia i słuchać muzyki z dowolnego źródła – zarówno z nośnika typu pendrive, karty pamięci, Internetu, jak i z sieci lokalnej.

ATV582
ATV582

Odtwarzacze Mini Android PC takich marek, jak HiMedia czy Geniatech, są wyposażone w system Android, który zapewnia intuicyjną i łatwą obsługę. Można na nich instalować i uruchamiać dowolne aplikacje, dokładnie tak, jak na telefonie czy tablecie. Zwiększa to ich możliwości w porównaniu z tradycyjnymi odtwarzaczami multimedialnymi, które zazwyczaj umożliwiają obsługę niewielkiej liczby dodatkowych aplikacji. Android w sprzęcie HiMedia oraz Geniatech pracuje bardzo płynnie. Istnieje możliwość pobrania aplikacji z preinstalowanego sklepu Google Play, a wszelkie inne programy niedostępne w sklepie mogą być instalowane z plików *.apk.

ATV1200
ATV1200

Mini Android PC sprawdzi się jako odtwarzacz multimedialny HD, set-top-box IPTV, przełącznik dla domowych multimediów, serwer plików, serwer DLNA, urządzenie do przeglądania zdjęć, gier oraz jako odtwarzacz muzyczny. Urządzenia te obsługują zewnętrzne nośniki danych oraz zapewniają dostęp do sieci, w tym przeglądanie stron internetowych z obsługą flash i Adobe HTML 5.0. Ponadto, po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji z Gogle Play, mogą uruchamiać pliki programów biurowych Microsoft Word, Excel oraz PowerPoint. Mogą także obsługiwać komunikator Skype (pod podłączeniu kamery internetowej USB), pracować jako serwer plików NAS, bezprzewodowy punkt dostępowy WiFi dla innych urządzeń.

Co najważniejsze, odtwarzacze HiMedia i Geniatech obsługują platformę XBMC. To doskonałe centrum multimedialnej rozrywki, które zyskało uznanie użytkowników za bogatą funkcjonalność i niezawodność. Siłą odtwarzaczy XBMC jest możliwość rozszerzania jego funkcjonalności o dodatki i wtyczki, umożliwiające m.in. odbiór telewizji i radia internetowego. Wtyczki programów XBMC aktualizują się na bieżąco po podłączeniu urządzenia do sieci internetowej. Wśród aplikacji, które można instalować na XBMC, znajdują się różne dodatki „telewizyjne”, w tym program TV, gry, usługi telewizyjne i radiowe, a także dziesiątki innych udogodnień znanych fanom tego oprogramowania. W sieci dostępna jest imponująca liczba wtyczek pozwalających na pełną personalizację playera – od wyglądu po listę darmowych kanałów radia i telewizji internetowej. Kanały IPTV, dostępne w ogromnej liczbie, są niewątpliwie przyszłością domowej rozrywki i już dziś dostępne są dla każdego wprost z poziomu odtwarzacza z XBMC. Znaleźć można m.in. wtyczki IplaTV, TVN Player, TVP VOD, MuchMovies, icefilms i wiele innych, z dostępem do najnowszych produkcji filmowych oraz możliwością przechwycenia w locie polskich napisów.

ATV1200, ATV310B, ATV580, ATV582, ATV1800 z serii Mygica Enjoy TV to flagowe modele firmy Geniatech, które dostępne są w ofercie C4i, polskiego dystrybutora. Uruchamiając na nich platformę XBMC zyskujemy potężne narzędzie do obsługi multimediów, wizualizacji oraz automatycznego pobierania okładek filmów i muzyki zgromadzonej na nośnikach lokalnych lub sieciowych, a także możliwość korzystania z szeregu wtyczek XBMC – dodatkowego oprogramowania, usług sieciowych telewizji, płatnych i darmowych serwisów VOD, radia internetowego oraz gier.

Mini Android PC: HiMedia Q5 II
Mini Android PC: HiMedia Q5 II

Co więcej, urządzenia z systemem operacyjnym Android, po instalacji darmowego oprogramowania typu proxy server (np. Hola), pozwalają na odbiór serwisów internetowych w lokalizacjach zagranicznych, w których normalny dostęp byłby niemożliwy – przykładowo − odbiór polskich serwisów TVN Player czy Ipla poza granicami Polski. Na urządzeniach z tej serii dostępne są do zainstalowania bardzo popularne wtyczki umożliwiające odbiór emitowanych w sieci programów telewizyjnych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Urządzenia korzystają z chipsetu Amlogic, który jako jedyny zapewnia sprzętowe odtwarzanie wideo HD w XBMC Android. Inne chipsety, takie jak Rockchip RK3066, dekodują programowo wideo HD i obecnie − dzięki modyfikacji XBMC do wersji beta: „Beyond XBMC” − potrafią obsłużyć bez „zacięć” rozdzielczości 720p lub wyższe. Dotyczy to urządzeń ATV 580 oraz HiMedia H8.

Innym rozwiązaniem centrum multimedialnego jest ATV 310B, na którym zamiast Androida działa system Linux XBMC. On również może być – w razie potrzeby − wyposażony w pełen zestaw niezbędnych wtyczek, które zapewniają użytkownikowi pełną funkcjonalność. Jednak już w wersji podstawowej stanowi w pełni wystarczającą do obsługi multimediów platformę XBMC z minimalną liczbą uruchomionych procesów, nie przeciążając tym samym pracy procesora.

Najmłodszymi urządzeniami na rynku są odtwarzacze ATV 1800 oraz ATV 582 z czterordzeniowymi procesorami Amlogic S-802, które potrafią odtwarzać oraz skalować na wyjściu sygnał do rozdzielczości 4kx2.

Mini Android PC: HiMedia Q10 II
Mini Android PC: HiMedia Q10 II

Propozycje od HiMedia to modele o oznaczeniach H8, Q5, Q5 II oraz Q10 II. Oferta HiMedia ewoluowała z sieciowych odtwarzaczy filmów i muzyki w kierunku urządzeń dostarczających prawdziwie interaktywną rozrywkę. Najnowsze, flagowe modele HiMedia Q10 II oraz HiMedia Q5 II działają pod kontrolą systemu Android i korzystają z procesora dedykowanego do obsługi audio-wideo firmy HiSilicon Hi 3716C. Odtwarzają pliki multimedialne (w tym filmy 3D i obrazy płyt Blue-Ray), jaki i pozwalają na rozszerzanie możliwości sprzętu poprzez instalację dowolnych aplikacji na platformę Android.

Odtwarzacze HiMedia obsługują wszystkie najważniejsze, obecnie spotykane formaty audio/wideo, w tym: MKV, MP4, M2TS, FLAC, MP3, WMA oraz AAC. Unikalną cechą najnowszego sprzętu HiMedia Q10 II jest możliwość odtwarzania plików 3D (w formacie MKV). Bez problemu odtwarzane są również obrazy płyt Bluray (BD-ISO), w tym także 3D. Dodatkowo, model Q10 II oferuje opcję zainstalowania dysku twardego 3,5” wewnątrz urządzenia.

Warto również wspomnieć o posiadanej funkcji AirPlay. Ułatwia ona bezprzewodowe przesyłanie multimediów z takich urządzeń, jak iPhone oraz iPad. Programy HiShare i HiControl umożliwiają odpowiednio transfer oraz kontrolę odtwarzacza z poziomu telefonu lub tabletu z systemem Android. HiControl ma możliwość zdalnego sterowania wszystkimi funkcjami odtwarzacza, nawet bez konieczności włączania telewizora, bowiem na ekranie smartfona wyświetlany jest bieżący podgląd.

Równie ciekawym, dostępnym w niewygórowanej cenie urządzeniem jest nowy odtwarzacz HiMedia H8 z czterordzeniowym procesorem Allwinner A31S, który doskonale sobie radzi z XBMC w wersji Beyond (z wyjątkiem serwisów z repozytorium Smuto) oraz odtwarza zarówno obrazy 3d, jak i rozdzielczości 4kx2k.

Poniższa tabela zawiera podstawową specyfikację każdego z dostępnych modeli urządzeń Mini Android PC oferowanych przez HiMedia oraz Geniatech. Więcej szczegółów na temat specyfikacji technicznych każdego z dostępnych urządzeń można znaleźć na stronie www.c4i.com.pl w zakładce Odtwarzacze/Mini komputery Android.


W ofercie C4i, urządzenia Mini Android PC marek HiMedia oraz Geniatech objęte są 12-miesięczną gwarancją producenta dla firm, oraz 24-miesięczną dla użytkowników domowych.

źródło: C4i

KanAutor |2014-05-28T14:03:22+02:0028 maja 2014 14:03|Kategorie: Android, Gadżety, Inne, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Telewizja|Tagi: , , , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Adam 28 maja 2014 w 12:56 - Odpowiedz

    400-700zl za drugą młodość dla starego TV, chyba jednak za dużo …

  2. zyzy 28 maja 2014 w 22:00 - Odpowiedz

    Racja, ale są też tańsze urządzenia, nie wzięte tutaj pod uwagę, być może dlatego że starsze…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.