Wiele wskazuje na to, że 2013 rok będzie tak samo ciekawy dla branży mobilnej jak ten poprzedni. Mamy zaledwie 2 stycznia a już została nam zaprezentowana nowa platforma mobilna, będąca nie lada konkurencją dla systemu Android, iOS oraz stawiającego pierwsze kroki Windows Phone 8. Mowa tu o najpopularniejszej, desktopowej odmianie Linuxa – Ubuntu, która wkracza w obszar urządzeń mobilnych.


Już w 2012 roku, wielu z producentów komputerów osobistych i laptopów wprowadziło do swojej oferty urządzenia wyposażone w Linuxa w wersji Ubuntu. Były to m.in. takie firmy jak: Dell, HP, Lenovo oraz Asus. Ten sam system, który dotychczas był zarezerwowany dla komputerów klasy PC, notebooków, a nawet telewizorów, od teraz ma być wykorzystywany przez producentów telefonów komórkowych.

Niektóre rozwiązania zastosowane w Ubuntu OS mogą przypominać te znane ze starszych Samsungów lub Nokii N9 działającej na platformie MeeGo, inne zaś wprowadzają coś czego w telefonach jeszcze nie było. Dla przykładu jeśli użytkownik przesunie palcem zaczynając od lewej krawędzi ekranu, wówczas zobaczy ikony najczęściej używanych aplikacji. Jeśli muśnie palcem od „lewej” do „prawej”, będzie miał pogląd wszystkich aplikacji działających w tle. Wykonując odwrotny gest cofnie się do programu z którego korzystał ostatnio. Robiąc to raz jeszcze, wróci do aplikacji otwartej przed tą ostatnią itd. Przeciągając z dolnej krawędzi otworzy ustawienia aplikacji, z kolei jeśli zrobi to od góry uruchomi funkcję wyszukiwania filtrującą zarówno zawartość smartfona jak i treści zawarte w Internecie.


Nowością jest górny pasek informujący o statusie naszego telefonu (wyświetlający m.in. czas, stan baterii, zasięg sieci, info o połączeniach, wiadomościach SMS, mailach itp.), który jest w pełni interaktywny, pozwalając nam na wybranie jednego z widocznych statusów smartfona, jaki nas w danym momencie najbardziej interesuje. Wszystko co jest wyświetlane na ekranie Ubuntu ma być w pełni interaktywne. Jeśli korzystamy z jakiejś aplikacji, to wspomniany wcześniej górny pasek chowa się poza ekran. Jeśli będziemy chcieli go przywołać wystarczy, że wykonamy muśnięcie palcem wychodzące od górnej krawędzi ekranu.


System Ubuntu nie wymaga żadnych przycisków nawigacyjnych jakie znajdują się pod większością ekranów współczesnych smartfonów, dzięki czemu każda z aplikacji wykorzystuje maksymalną powierzchnię ekranu. Każda z aplikacji ma mieć taką samą funkcjonalność co jej desktopowy odpowiednik, łącznie z usługą w chmurze – Ubuntu One.


Developerzy mają mieć zagwarantowaną łatwość w tworzeniu nowych aplikacji na mobilną wersję Ubuntu, ponieważ platforma służąca do pisania programów dedykowanych telefonom komórkowym ma być dokładnie taka sama, jak dla tych dotychczasowych, w wersji desktopowej, z możliwością zastosowania wszystkich elementów graficznych włącznie. Wszystko po to by osiągnąć najbardziej zintegrowaną platformę przystosowaną do różnego rodzaju urządzeń, jaka powstała do tej pory. Twórcy systemu pomyśleli także o developerach piszących programy działające na Androidzie. Mają mieć oni niezwykłą łatwość w przenoszeniu swoich gier i aplikacji na platformę Ubuntu.


Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jeszcze w tym roku mają się pojawić takie mobile systemy jak Sailfish OS od spadkobierców MeeGo, Tizen od Samsunga oraz autorska platforma nad którą pracuje Huawei to zaczyna się robić naprawdę tłoczno na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Więcej informacji na temat Ubuntu w wersji przygotowanej na smartfony znajduje się w poniższym materiale wideo.

Źródło: ubuntu.com

Kamil Kawczyński